Infolinka 541 212 450Očkování proti tetanu a covidu při alergii na vejce

Otázka:

Dobrý den, dlouhodobě jsem trpěla na nachlazení, rýmy, záněty dutin. Byla jsem vždy léčena antibiotiky. Po očkování na chřipku jsem se osypala, otekly mi rty. Po několikatýdenním pokusném vysazování potravin, jsem náhodně vysadila vejce a kuřecí maso a zdravotní stav se zlepšil. Loni mi byla ještě zjištěna histaminová intolerance, takže držím nízkohistaminovou dietu.Špatně snáším Ibalgin, Mucosolvan,Ditustat, Penicilin. Užívám 1x denně Alerid a Tinkair. Mám dotaz, zda mohu být očkována proti tetanu a proti nemoci Covid? Očkování proti tetanu řeším dlouhodobě s alergoložkou a ona si není jista. Děkuji za odpověď.

Tazatel:

Romana

Odpověd:

Dobrý den, Romano,

předpokládám tedy, že alergii na vejce máte potvrzenou od alergoložky. U této alergie skutečně existuje riziko alergické reakce na některé vakcíny, které obsahují vaječné bílkoviny. Toto riziko je úměrné závažnosti vaší alergie.

Konkrétně protitetanová vakcína Tetavax by vejce obsahovat neměla. Jak to bude s vakcínou proti covidu, zatím netušíme. Nicméně praktický lékař by si měl umět s takovou situací poradit a například vám před vakcinací aplikovat protialergický lék. Doporučuji tedy konzultaci s ním.

Mějte se hezky,

Michal, ProAlergiky.cz