Infolinka 541 212 450



Strach z jódu po anafylaktickém šoku po podání kontrastní látky

Otázka:

Dobrý den, po podání JKL při CT po autonehodě jsem dostala anafylaktický šok (podán adrenalin, bez intubace). Bylo mi sděleno, že to vzniklo na základě alergie na jód, který byl obsažen v kontrastní látce, a že se mám vyhýbat jodovým lékům a doplňkům, zejména pak betadine, jodisol atd. Dočetla jsem se, že alergie na jód, jako taková, vlastně neexistuje. Že u betadine je alergie způsobená povidonem. Obsahují tedy JKL stejnou látku povidon a pokud bych přece jen přišla do styku s dezinfekcí nebo lékem, který jí také obsahuje, jaké množství může znovu vyvolat anafylaxi a je to možné i pokud bych si jen ošetřila povrchové zranění? Pokud by to byla opravdu alergie na jód, tak doplňky stravy ve formě jodovych kapek atd. mohu alespoň v malém množství nebo je to úplně vyloučené a i pár mililitrů je pro mne nebezpečné? Děkuji moc za odpověď. S pozdravem Janka

Tazatel:

Janka

Odpověd:

Dobrý den, Janko,

s tou alergií na jód je to tak, jak píšete. V podstatě ji odborníci vylučují. Nežádoucí reakce na kontrastní látky není reakcí alergickou a látkou, která ji vyvolává, musí být nějaká jiná složka než jód. Kontrastních látek existuje několik, mají různé složení, ale povidon by se v žádné vyskytovat neměl. Souvislost s jódovou dezinfekcí je tedy velmi nepravděpodobná.

Stejně tak potraviny a doplňky stravy s obsahem jódu by pro člověka s takovou zkušeností neměly představovat riziko. V případě doplňku stravy přesto doporučuji konzultaci s ošetřujícím lékařem.

Alergická reakce na dezinfekci s jodovaným povidonem má typicky podobu vyrážky na ošetřeném místě. Anafylaxe je pří správném užití silně nepravděpodobná. 

Mějte se hezky,

Michal, ProAlergiky.cz