Infolinka 541 212 450Účinnost inhalačního nástavce a zvýšená kazivost zubů při léčbě astmatu

Otázka:

Dobrý den, můj čtyřletý syn je léčený na astma lékem Flixotide. Dýchá ho přes nástavec pro děti s maskou. Je systém dýchání přípravku stejný s maskou i bez masky a nebo s maskou stlačím lék, tím se dostane dovnitř nástavce a pak syn má několikrát prodýchnout, aby nástavec pískal a nebo použít stejné vdechnutí,jako kdyby nástavec neměl? Další dotaz se týká kazivosti zubů, od doby, co tento lék používá má téměř na každém zubu kaz (objevily se najednou). Může to být tím? Zuby čistíme od mala, sladké minimálně, tudíž se bojím, aby to nebylo tímto lékem, protože nic jiného nenapadá. A poslední dotaz.. Cca měsíc syn natahuje neustále nosem, jako kdyby měl rýmu, ale nemá ji. Vypadá to, jak kdyby nebyl schopný se normálně nadechnout nosem.. jakmile spí, dýchá normálně, i nosem.. na ORL v pořádku a předepsal nám doktor na zkoušku lék do nosu Mometason furoát Cipla, který zkoušíme týden, ale stále jsou obtíže stejne. Děkuji

Tazatel:

Veronika

Odpověd:

Dobrý den, Veroniko,

začneme tedy tím nástavcem. Zatímco inhalační lék bez nástavce se aplikuje na jedno vdechnutí, výhodou nástavce je to, že pacient může dávku léku vdechnout na několik nádechů. Ve všech případech se nádech provádí ústy. 

Výrobce neuvádí žádné zvýšené riziko kazivosti zubů během používání léku Flixotide.

Poslední část dotazu týkající se nadechování nosem nedovedeme posoudit. Pokud je syn léčen jak na ORL, tak na alergologii, neměl by lékařům žádný problém uniknout. 

Mějte se hezky,

Michal, ProAlergiky.cz