Infolinka 541 212 450Užívání antibiotika Medoxin při podezření na alergii na penicilin

Otázka:

Dobrý den, dne 15.3. jsem byla pozitivní na covid. Teploty jsem neměla, trápil mě lehký kašel a zahlenění, Nyní po 14 dnech se mi to usadilo na hlasivkách a mluvím "jak šmoula" a někdy zakašlu. Paní doktorka mi předepsala Medoxin. Já jí upozorněvala, že v 15.letech jsem měla alergickou reakci-vyrážku na penicilin, ale nijak neověřenou z krve,jen to lékařka konstatovala a od té doby jsem Penicilin nepoužila, ona řekla, že to nevadí, že tam je penicilinu minimum. Nyní jsem se dočetla v příbalovém letáčku, že se nemá brát při alergii na penicilin. Mohu si teda brát Medoxin?

Tazatel:

Eva Boháčková

Odpověd:

Dobrý den, paní Boháčková,

Medoxin se nedoporučuje užívat pouze při silné přecitlivělosti na penicilinová (beta-laktamová) antibiotika, kdy může dojít k tzv. zkřížené reakci na základě chemické podobnosti obou účinných látek. Konečné slovo o tom, jestli nějaký lék máte, nebo nemáte užívat, může mít pouze ošetřující lékař, který je seznámen s vaším zdravotním stavem. 

Určitě doporučuji nechat si podezření na přecitlivělost na penicilin otestovat, ať už u praktického lékaře nebo alergologa, abyste měla větší jistotu. Ne každá vyrážka během léčby penicilinem totiž znamená alergii na něj.

Mějte se hezky,

Michal Závacký, ProAlergiky.cz