Infolinka 541 212 450Riziko anafylaktické reakce na 2. dávku vakcíny proti covidu

Otázka:

Dobrý den, 5.5. mi byla aplikována první dávka vakcíny Comirnaty. Jsem alergická na kiwi a mám kontaktní alergie na náplasti atd...před vakcinací mi byl podán Zodac, vše proběhlo bez problémů, po čtyřech hodinách jsem ale cítila lehké stažení v hrtanu bez dechových problémů, chrapot/jakoby náběh na laryngitidu/ a tlak na hrudi v oblasti průdušek. Vše se samo upravilo a žádné další vedlejší účinky se neprojevily. Ráda bych se zeptala, jestli mohu podstoupit druhou dávku a jestli ano, je vhodné užít Zyrtec nebo jiný preparát jako profylaxi? Dále by mě zajímalo, jestli když na první dávku nebyla anafylactická reakce je šance, že ani druhá dávka nebude mít bouřlivé účinky ve smyslu reakce do 30 min? Slyšela jsem totiž, že druhé dávky bývají horší. Moc děkuji a přeji hezký den Jana Svatoňová

Tazatel:

Jana Svatoňová

Odpověd:

Dobrý den, paní Svatoňová,

popisované projevy po aplikaci první dávky vakcíny vůbec nemusely být alergického původu, tudíž žádný zvláštní důvod k obavám z druhé dávky nevidím. Konečné slovo ale musí mít váš ošetřující lékař, který je detailně seznámen s vaším zdravotním stavem. 

Anafylaktické či anafylaktoidní reakce na vakcíny jsou velmi vzácné. Daleko častější jsou běžné imunitní reakce na přítomnost virů z vakcíny, které připomínají lehčí chřipku a mohou být silnější po druhé dávce, jak píšete. Preventivním užitím antihistaminika typu Zyrtec před vakcinací ale určitě nic nepokazíte. A kdyby se u vás náhodou přece jen anafylaxe objevila, přítomný lékař vám podá daleko silnější protialergické léky, aby vás potíží zbavil.

Závěrem mohu ještě připomenout důležitý medicínský fakt, že přínosy očkování výrazně převažují nad jeho riziky.

Ať se vám daří a očkovájí u vás proběhne hladce. 

Michal Závacký, ProAlergiky.cz