Infolinka 541 212 450Strach z alergické reakce na očkování při známé alergii na penicilin

Otázka:

Dobrý den ,v minulosti jsem měla hodně ošklivou reakci na penicilin, myslela jsem,že nepřežiju.I přes injekcina pohotovosti v odpoledních hodinách se mi reakce vrátila ve 23.00 hod.Pokud po očkování budu mít opět alergickou reakci,zajímá mě, jak to budou v nemocnici řešit. Obecně SÚKL odmítá přiznat reakci v přímé souvislosti s očkováním, jak tedy bude reagovat nemocnice? Budou zřejmě zkoumat co jsem snědla a vypila , protože zcela zjevně neexistuje protilátka a jak mě tedy budou léčit? Děkuji Irena

Tazatel:

Irena

Odpověd:

Dobrý den, Ireno,

pokud vaše otázka směřuje k očkování proti covidu-19, s alergiky je v očkovacích centrech zacházeno s nadstandardní péčí. Po očkování tito pacienti zhruba půl hodiny stráví na očkovacím místě a v případě nežádoucí reakce na vakcínu je jim poskytnuta pomoc odpovídající zaznamenaným příznakům. 

Stále platí, že skutečná alergická reakce na proticovidové vakcíny je velmi vzácná a jejich přínos výrazně převyšuje případná rizika. Vakcíny neobsahují penicilin, takže přímé alergologické riziko zde není.

Mějte se hezky,

Michal, ProAlergiky.cz