Infolinka 541 212 450Křečovité bolesti břicha a nevolnost u 12letého dítěte – jak najít příčinu

Otázka:

Dobrý den, máme už 3 měsíce potíže se zdravotním stavem 12 letého syna. Stěžuje si na křečovité bolesti v břišní oblasti, nevolnost a někdy i bolesti hlavy a motání. Celkově je velmi unavený. Absolvovali jsme CT, helikobakter testy, alergologii - bílkovina, celiakie a histamin, dále gastro a zatím nám vyšlo pozitivní jen anti BKM IgA - 1,31 a anti laktosa IgA 1,1. Snažíme se o klidový režim, dietní stravu, ale střídavě potíže přetrvávají. Ještě má poměrně silné reakce na přehřívání např. u moře. Kromě zmíněného se na nic nepřišlo... Chlapec má pořád stejné potíže a nás už nenapadá co dál. Pokud máte nějaké tipy co ještě případně vyšetřit budu Vám vděčný. Děkuji a mějte příjemný den.

Tazatel:

Robert Machát

Odpověd:

Dobrý den, pane Macháte,

děkujeme za důvěru. Bude potřeba nějak zúžit seznam možných příčin. Jelikož bolesti břicha jsou často způsobeny nežádoucí reakcí na nějaké jídlo, na vašem místě bych se v první řadě snažil potvrdit nebo vyloučit předpoklad, že problém je způsoben potravinami.

Doporučuji začít přesnou evidencí stravy, například pomocí jednoduché tabulky, kterou si můžete stáhnout z našeho článku Alergeny v potravinách: Jak zjistit, který vám vadí. Získané údaje mohou napovědět lékařům, která další vyšetření mají provést. 

Další možností je diagnostická eliminační dieta, odborně eliminačně expoziční test. Jde o krátkodobé vyloučení nejběžnějších potravinových alergenů ze stravy. Může pomoci i při nealergických přecitlivělostech na potraviny.

Mimo oblast alergenů vám bohužel nejsem schopen poradit.

Držíme vám palce,

Michal Závacký, ProAlergiky.cz