Infolinka 541 212 450Léky proti astmatu u dítěte bez potvrzené alergie

Otázka:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na Váš názor. Dcera, 4,5 roku začala po lehčí viróze (rýma) kašlat. Kašle od 24.12. a to především v noci. Kašel je dráždivý a trvá i třeba hodinu. K ránu se záchvat občas zopakuje. Někdy je noc klidnější, někdy horší. Dcera prodělala ve 2,5 letech černý kašel, ačkoli byla plně očkovaná. Dodnes nevíme, kde ho chytila, neboť jsme se všichni nechali testovat a přenašeč v rodině se nezjistil. Dcera bývala v té době velice často nemocná. ORL i alergologické vyšetření - rozbory - vše v pořádku, FeNO pod pět jednotek. Poslech čistý. Nasazen byl Buventol a sinecod, ale vidím, že nezabírá. Kašel pokračuje a bude to tedy již měsíc. Momentálně je kašel spíše mokrý. Bylo mi řečeno, že je dcera astmatik, a lékařka doporučila nasadit kortikoidy Flixotide 50, ale nějak mi to nevádá smysl, když všechna vyšetření dopadla dobře. Chtěla bych se tedy zeptat, zda dcera může mít astma, ačkoli jsou alergo vyšetření v pořádku? Strašně se bojím ji kortikoidy nasadit kvůli nežádoucím účinkům. Nemůže být příčina kašle jiná, než astma?

Tazatel:

Jiřina

Odpověd:

Dobrý den, Jiřino,

děkujeme vám za důvěru. Kašel je příznakem mnoha různých onemocnění dýchacích cest, nejčastěji infekčních, ale samozřejmě i alergických.

Astma většinou vzniká na alergickém podkladě (roztoči, pyly apod.), ale nemusí to tak být vždy. Astma se může vyvinout například z chronického zánětu průdušek způsobeného původně infekcí. Léčba je ale podobná bez ohledu na tuto příčinu, jelikož je většinou zaměřena na mírnění příznaků astmatu. Proto léky, které lékařka nasadila vaší dceři, obecně smysl dávají. 

Kortikoidy jsou velmi silným protizánětlivým lékem. Díky cílené aplikaci pomocí inhalace do dýchacích cest se snižuje riziko jejich nežádoucích účinků. Užívají se jen po dobu nezbytně nutnou a mají docela přísná pravidla dávkování, což dále snižuje případná rizika. 

Mějte se hezky,

Michal, ProAlergiky.cz