Infolinka 541 212 450Proteinové doplňky stravy při histaminové intoleranci

Otázka:

Dobrý den, prosím o radu. Byla mi diagnostikována Histaminová intolerance a musím se tedy vyhýbat řadě potravin. Nemůžu ale nikde najít, jak je to s proteinovými doplňky stravy, konkrétně třeba syrovátkový CFM protein např. https://shop.biotechusa.com/collections/all/products/iso-whey-zero-2270-g . Je možné tyto užívat ? Případně jej nahradit proteinovým práškem rostlinného původu? A ještě si nejsem jistý, jak je to s obyčejným bílým plnotučným tvarohem, lze tento konzumovat? Děkuji za radu.

Tazatel:

Bronislav

Odpověd:

Dobrý den, Bronislave

bohužel zatím neexistuje dostatek informací o vlivu doplňků stravy na histaminovou intoleranci. Výzkumy se dosud soustředily na základní potraviny. Je tedy obtížné odhadnout, jak se ten který doplněk bude v těle chovat. Nevíme nic o čerstvosti a stabilitě použitých surovin, které jsou pro uvolňování histaminu klíčové. Obávám se, že v tomto ohledu nebude zásadní rozdíl mezi živočišnými a rostlinnými bílkovinami. Další věc jsou hojně používaná barviva a stabilizátory, které většinou spadají do zakázaných surovin při nízkohistaminové dietě.

Vámi zmíněný tvaroh je rozhodně bezpečnější volbou, jelikož jde o čerstvý nekvašený produkt. Více najdete v našem článku Potraviny při histaminové intoleranci.

Mějte se hezky,
Michal, ProAlergiky