úvod Proalergiky.cz > Poradna > ECP vyšetření při podezření na astma

Odpověď na dotaz

ECP vyšetření při podezření na astma

Petra Semberova:

Dobrý den, syn prodělal ve svých 2 letech atypický zápal plic, z krve zjištěno, že příčinou byla Mykoplasma pneumoniae, z počátku nemoci byl asi 4 dny výrazně dušný, jinak na léčbu reagoval dobře bez nutnosti hospitalizce. Po 3 týdnech od počátku nemoci měl ale cca 1x za 2 dny záchvat suchého dráždivého kašle, někdy potom se mu těžko dýchalo,ale samo to ustoupilo bez nutnosti podání léku. Po měsíci od začátku nemoci jsme byli na kontrolním rtg, popsán byl jako oboustranná zhrubělá kresba s četnými nesplývavými zastíněními při v.s. atypické pneumonii.Byli jsme odesĺani na alergologii, tam jsme dostali 2xdenně 2,5ml xyzalu a 2x denně1 dávku seretide25/50. Suchý kǎsel během 3 dnu vymizel, ale jestli to bylo doléčeńim zápali plic nebo těmi ĺeky, to netuším. V době, kdy měl syn problémy se suchým kašlem nám byla odebrána krev s následujícími výsledky-IgG5,9,IgA0,66,IgM1,41 g/l, celk.IgE 49IU/ml a co mě vyděsilo ECP=108ug/l. mudr mi sdělil, že se pravděpodobně bude jednat o astma, otec dítěte lehké astma v dětství měl, nyní pod kontrolou, alergie synovi zjištěny z kožních testu nebyli jen roztoci na hraně, cyst.fibroza potnim testem vyloučena,atop. exem nikdy neměl, potravinové alergie také ne, více nemocný není.Nyní je syn bez problému, užíváme na dopo lékaře stále xyzal a nově místo seretide ecobec 100 v dávkách 2-0-1. Chtěla jsem se zaptat, zda je tento postup spŕavný, jaká je pravděpodobnost, že se skutečně jedná o astma a jak je možné, že hodnota ecp byla tak vysoká-zda to nemohl zpusobit ještě ne zcela zahojeny zapal plic-rtg také ještě nebylo zcela v pořádku.kdy bychom měli požadovat kontrolni odběr krve pro ecp?děkuji mnohokráte!

Odpověď:

ECP samo o sobě diagnosu netvoří, je součástí vyšetřovacího schematu, vylévá se z bílých krvinek nazývaných eosinofily. Můžeme pomocí něj sledovat aktivitu alergického procesu, ale jako jediná hodnota nemůže tvořit diagnosu (je to komplex klinických příznaků a výsledků vyšetření). Obvykle u svých pacientů postupně při kontrolách snižuji léčbu a kontroluji ECP dle potíží, ev. po vysazení. MUDr. Eva Orálková

Podobné:  Astma

Datum vložení dotazu:  23.12.2011

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz

Související produkty z e-shopu
Zvlhčovač vzduchu Stylies Titan

Digitální ultrazvukový zvlhčovač vzduchu s hygrostatem a funkcí předehřevu vody. Velmi tichý chod. Nadčasový design. Švýcarská kvalita. Nízká spotřeba energie.

Zvlhčovač vzduchu Stylies Leonis

Výkonný ultrazvukový zvlhčovač pro větší místnosti. Ochrana vody před bakteriemi. Ionizátor. Designový model. Moderní dotykové ovládání.

SMART čistička vzduchu Winix ZERO+

Výkonná čistička s Wi-Fi. Pro náročné zákazníky. Vysoká účinnost, nízká spotřeba. Pětistupňová filtrace. Vhodná do větších prostor. Cena za design.

Čistička vzduchu Winix ZERO

TOP PRODUKT. Vysoký vzduchový výkon společně s vysokou účinností filtrace za bezkonkurenční cenu. Dvě sady filtrů v ceně. Prodloužená záruka na tři roky.

Inhalátor Fazzini F-202

Velmi tichý a lehký ultrazvukový inhalátor. Velmi rychlé rozprašování s možností nastavení jeho intenzity.

SMART čistička vzduchu Winix Tower Q

SMART čistička s Wi-Fi, kterou lze ovládat přes mobilní telefon. Dva indikátory kvality vzduchu. Plně automatický režim. Moderní design.

Související články
Výhody inhalování pro předškolní i větší děti
Výhody inhalování pro předškolní i větší děti

Mnoho rodičů se potýká s mnohdy často opakujícím se problémem respiračních...

Čistička vzduchu do firmy
Čistička vzduchu do firmy

Čističky vzduchu na pracovišti jsou k vidění čím dál častěji. Je to logické, přínosy...

Otravují vás rýma, kašel nebo zánět dutin? Inhalace vám usnadní léčbu
Otravují vás rýma, kašel nebo zánět dutin? Inhalace vám usnadní léčbu

Rýma, kašel a zánět vedlejších nosních dutin jsou klasickými projevy běžných infekcí...

Dechový test FENO pomáhá odhalit zánět dýchacích cest
Dechový test FENO pomáhá odhalit zánět dýchacích cest

S vyšetřením nazývaným FENO se běžně setkáte na alergologii nebo pneumologii. Jde o...

Poradna 444 odpovědí

Poslední dotaz: Dobrý den, mám prosbičku, dcera je alergik,astmatik, zatím žádné větší problémy neměla, ale tentokrát se jí to dost zhoršilo, asi před třemi...

Zobrazit poradnu