úvod Proalergiky.cz > Poradna > ECP vyšetření při podezření na astma

Odpověď na dotaz

ECP vyšetření při podezření na astma

Petra Semberova:

Dobrý den, syn prodělal ve svých 2 letech atypický zápal plic, z krve zjištěno, že příčinou byla Mykoplasma pneumoniae, z počátku nemoci byl asi 4 dny výrazně dušný, jinak na léčbu reagoval dobře bez nutnosti hospitalizce. Po 3 týdnech od počátku nemoci měl ale cca 1x za 2 dny záchvat suchého dráždivého kašle, někdy potom se mu těžko dýchalo,ale samo to ustoupilo bez nutnosti podání léku. Po měsíci od začátku nemoci jsme byli na kontrolním rtg, popsán byl jako oboustranná zhrubělá kresba s četnými nesplývavými zastíněními při v.s. atypické pneumonii.Byli jsme odesĺani na alergologii, tam jsme dostali 2xdenně 2,5ml xyzalu a 2x denně1 dávku seretide25/50. Suchý kǎsel během 3 dnu vymizel, ale jestli to bylo doléčeńim zápali plic nebo těmi ĺeky, to netuším. V době, kdy měl syn problémy se suchým kašlem nám byla odebrána krev s následujícími výsledky-IgG5,9,IgA0,66,IgM1,41 g/l, celk.IgE 49IU/ml a co mě vyděsilo ECP=108ug/l. mudr mi sdělil, že se pravděpodobně bude jednat o astma, otec dítěte lehké astma v dětství měl, nyní pod kontrolou, alergie synovi zjištěny z kožních testu nebyli jen roztoci na hraně, cyst.fibroza potnim testem vyloučena,atop. exem nikdy neměl, potravinové alergie také ne, více nemocný není.Nyní je syn bez problému, užíváme na dopo lékaře stále xyzal a nově místo seretide ecobec 100 v dávkách 2-0-1. Chtěla jsem se zaptat, zda je tento postup spŕavný, jaká je pravděpodobnost, že se skutečně jedná o astma a jak je možné, že hodnota ecp byla tak vysoká-zda to nemohl zpusobit ještě ne zcela zahojeny zapal plic-rtg také ještě nebylo zcela v pořádku.kdy bychom měli požadovat kontrolni odběr krve pro ecp?děkuji mnohokráte!

Odpověď:
MUDr. Eva Orálková

ECP samo o sobě diagnosu netvoří, je součástí vyšetřovacího schematu, vylévá se z bílých krvinek nazývaných eosinofily. Můžeme pomocí něj sledovat aktivitu alergického procesu, ale jako jediná hodnota nemůže tvořit diagnosu (je to komplex klinických příznaků a výsledků vyšetření). Obvykle u svých pacientů postupně při kontrolách snižuji léčbu a kontroluji ECP dle potíží, ev. po vysazení. MUDr. Eva Orálková

Podobné:  Astma

Datum vložení dotazu:  23.12.2011

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz

Související produkty z e-shopu
Čistička vzduchu Winix Zero Pro

Špičková filtrace a plně automatický režim. Dva senzory kvality vzduchu. Nadstandardní technické provedení za příznivou cenu.

Inhalátor Nimo HNK-UN-01

Vysoce výkonný ultrazvukový inhalátor se snadným ovládáním. Stabilní a odolná konstrukce. Nastavitelný výkon.

Inhalátor Norditalia Meganeb Plus

Regulace rozprašovacího výkonu. Nastavení velikosti částic. Vysoký výkon. Uložení příslušenství v těle přístroje. Italská výroba

Zvlhčovač vzduchu Airbi Cubic

Ultrazvukový zvlhčovač s jednoduchým tlačítkovým ovládáním. Vestavěný ionizátor. Možnost aromaterapie. Manuální regulace.

Zvlhčovač vzduchu Alfda ALB300

Barevná indikace vlhkosti. Automatický režim. Noční režim. Odolnost vůči vodnímu kameni. Indikace výměny filtru.  Velmi tichý provoz.

Čistička vzduchu Sharp KC-D60EUW

Čistička vzduchu se zvlhčovačem vhodná i pro velké místnosti. Speciální režimy pro alergiky. Senzor prachu, teploty a vlhkosti. Ionizační sprcha. 

Související články
Normální vlhkost vzduchu v interiéru a co způsobuje její výkyvy
Normální vlhkost vzduchu v interiéru a co způsobuje její výkyvy

Normální a zároveň ideální vlhkost vzduchu v místnosti se pohybuje kolem 50 procent....

Suchý vzduch v místnosti škodí dýchacím cestám i pokožce
Suchý vzduch v místnosti škodí dýchacím cestám i pokožce

Nejčastější příčinou příliš suchého vzduchu je nevhodný způsob vytápění. K největším...

Astma pomáhají zvládat dechová cvičení a rehabilitace
Astma pomáhají zvládat dechová cvičení a rehabilitace

Astma je možné udržovat pod kontrolou díky cvičení zaměřenému na dýchací cesty, ale...

Dechový test FENO pomáhá odhalit zánět dýchacích cest
Dechový test FENO pomáhá odhalit zánět dýchacích cest

S vyšetřením nazývaným FENO se běžně setkáte na alergologii nebo pneumologii. Jde o...

Zvlhčovač vzduchu na radiátor je neúčinné řešení
Zvlhčovač vzduchu na radiátor je neúčinné řešení

Závěsný zvlhčovač vzduchu na radiátor je věc, která se používá už desítky let. Může...

Poradna 456 odpovědí

Poslední dotaz: dobrý den, asi 2 měsíce nazpět mi byl nasazen inhalátor combair. Vypadá to na dlouhodobé užívání. Vím že inhalátor obsahuje kortikoidy a plánujeme...

Zobrazit poradnu