Odpověď na dotaz

Tereza:

Dobrý den, nedávno se u mě objevila alergická reakce na Algifen, která se projevovala svěděním celého těla a kopřivkou. Zajímalo by mě, jestli jsou na trhu volně prodejné léky se stejnou účinnou látkou a měla bych se jim proto vyvarovat? Nikdy dřív jsem na léky proti bolesti neměla alergii a bojím se, že se časem projeví alergie na další analgetika a budu pak mít ztížené možnosti k zabránění akutních bolestí. Pozn.: v dětství jsem měla alergickou reakci na léky Enerbol (pamatuji si na velmi vysokou horečku 41 stupňů a kopřivku), jinak na žádné další léky jsem reakci neměla. Děkuji Vám za odpověď.

Odpověď:
MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Dobrý den,
lék Algifen obsahuje tyto účinné látky: metamizol, pitofenon a fenpiverin. Některé z těchto látek se vyskytují v lécích Novalgin a Spasmopan.
Alergie na lék Algifen se často objevuje i u lidí s tzv. aspirinovou senzitivitou - to znamená, že podobné reakce s kopřivkou, svěděním těla a dušností se může projevit po požití léků s aspirinem a tzv. nesteroidními antiflogistiky. Tito lidé by se lékům a mastím s těmito účinnými látkami měli vyvarovat a užívat v podobných případech léky s účinnou látkou paracetamol a nimesil.
Ve vašem případě proto doporučuji opatrnost při užívání léků proti bolesti, lépe užívat léky s obsahem paracetamolu a nimesilu.
S pozdravem,

MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Podobné:  Alergie na léky

Datum vložení dotazu:  29.04.2012

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz

Související články
Při alergii na barvy na vlasy si hlídejte potravinářská barviva
Při alergii na barvy na vlasy si hlídejte potravinářská barviva

Máte alergii na barvu na vlasy? A objevuje se u vás ekzém, i když nebezpečné barvy...

Antikoncepce pro alergiky
Antikoncepce pro alergiky

Nikdy vás nenapadlo, že existuje spojitost mezi potravinovou alergií, intolerancí a...

Poradna 120 odpovědí

Poslední dotaz: Dobrý den, 5.5. mi byla aplikována první dávka vakcíny Comirnaty. Jsem alergická na kiwi a mám kontaktní alergie na náplasti atd...před vakcinací...

Zobrazit poradnu