úvod Proalergiky.cz > Poradna > Kortikoidy pro malé dítě s podezřením na astma

Odpověď na dotaz

Kortikoidy pro malé dítě s podezřením na astma

Laura Andilová:

Dobrý den,
chtěla bych Vás velmi poprosit o radu. Jsme sice už s manželem téměř rozhodnutí, ale opravdu bych nechtěla něco zanedbat a moc by nám to pomohlo!

Pokusím se vše vylíčit do podrobna:
Dcerka (nyní 14 měs.) prodělala 3x obstrukční bronchitidu a na základě toho jsme byli odesláni na alergologické vyšetření pro podezření na astma. Dcerka je jinak (krom těch těch období onemocnění) zcela "zdravá" nebo tedy bez jakýchkoli potíží - žádná rýma, kašel, ekzém.. nic. Normálně pěkně prospívá. Bohužel, vždycky onemocněla na základě toho, že byl nemocný někdo z rodiny a ona to "chytila" od nás. My (rodiče) ani jedem nejsme alergici ani jinak nemocní, ani nikdo z blízké rodiny.
Z odběru krve byly zjištěny hodnoty - pouze zvýšené ECP = a to 28.5. (Jinak všechny ostatní hodnoty byly v normě: IgE 2.77, v HI IgG 4, IgM 1.53, IgA 0.63; spec IOgE roztoči neg, prach neg, phadiatop potrvin. alergenů také neg) Tyto hodnoty byly naměřeny v dceřiných 13. měs.
Přičemž se tu všude dočítám, že pouze na základě tohoto nelze stanovit diagnózu. Ale paní doktorka nám řekla, že jí sice diagnozu astmatu dát nechce, ale že se to tak vyvíjí a že je jedno, jak tomu budeme říkat, jestli astma nebo recidivující bronchitida, že léčba je stejná a to, že nám nasadila: Ecobec 100 2x1 vdech, s tím že to bude užívat dlouhodobě. Na otázku jak dlouho - odpověděla, že až do školního věku a pak se uvidí, jak to bude vypadat.
Nám se ale s manželem tento postup nějak nelíbí a velmi se obáváme, aby tak malé dítě bralo dlouhodobě takové léky jako jsou kortikoidy!!
Velmi se bojíme vedlejších účinků těchto léků! Také je uvedeno, že tento lék se má užívat až od 2 let. Asi bychom to chápali, kdyby dcera měla nějaké vážné obtíže a dusila se či kašlala či něco podobného, a kdyby měla celkový ten krevní obraz jiný, ale takto když je bez obtíží - máme jí opravdu tuto léčbu nasadit??

Dočetla jsem se na obdobných internetových poradnách, že se tomu lékaři spíše brání a to uváděli mnohem vyšší hodnoty toho krevního obrazu..
Je správné ji tyto léky nenasadit a zvážit spíše jinou léčbu?

Opravdu se velmi obáváme!
Mnohokrát Vám děkuji za odpověď a pomoc
L. Andilová

Odpověď:

Dobrý den,


třetí a další výskyt obstrukční bronchitidy v dětském věku vede k vysokému podezření na astma bronchiale. V léčbě se používají antihistaminika a buď inhalační kortikoidy, nebo lék jménem montelukast. Je to z toho důvodu, že tato léčba průdušky "ochrání" a zabrání tomu, aby každá infekce "sedla" na průdušky. I když organismus malého dítěte může být náchylnější ke vzniku "průduškových" potíží, mělo by jeho tělíčko zvládnout infekci v horních cestách dýchacích a nedovolit infekci sestoupit do dolních cest dýchacích. Pokud dojde k sestupu infekce do dolních cest dýchacích, pak by to mělo být vyjímečně, 1-2x za život.


Pravidelným podáváním výše uvedených léků pak pomůžete organismu infekci lépe zvládnout bez nutnosti opakované antibiotické léčby. Pokud infekce sestoupí na průdušky, trpí děti na úporný, dusivý kašel či dušnost, která je omezuje.


ECP je krevní parametr, který je velice citlivý a potvrzuje alergický zánět v dolních cestách dýchacích. Pokud byl tento parametr zvýšený a Vaše dcerka již měla 3x obstrukční bronchitidu, je to důvod léčbu zahájit. Alternativou by mohla být lázeňská a rehabilitační léčba či použití inhalátorů.


Inhalátory a dýchací pomůcky v E-shopu ProAlergiky.cz


Pravidelná protizánětlivá léčba výše uvedenými léky je však základem.


S pozdravem MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Podobné:  Astma

Datum vložení dotazu:  22.02.2013

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz

Související produkty z e-shopu
Inhalátor Fazzini F-202

Velmi tichý a lehký ultrazvukový inhalátor. Velmi rychlé rozprašování s možností nastavení jeho intenzity.

Zvlhčovač vzduchu Lanaform Moony

Dětský ultrazvukový zvlhčovač vzduchu se světelnou projekcí a možností aromaterapie.

Polti Forzaspira Lecologico Aqua Allergy Natural Care

Bezsáčkový vysavač s vodním filtrem a HEPA filtrem. Vysává suché i mokré nečistoty. Široké příslušenství.

Zvlhčovač vzduchu Stylies Titan

Digitální ultrazvukový zvlhčovač vzduchu s hygrostatem a funkcí předehřevu vody. Velmi tichý chod. Nadčasový design. Švýcarská kvalita. Nízká spotřeba energie.

Zvlhčovač vzduchu s čištěním Winix AW-600

Diskový zvlhčovač vzduchu pro velké místnosti. Funkce čištění vzduchu, 3 zvlhčovací režimy. Kombinovaný filtrační systém, antibakteriální ochrana Cleancel™ a PlasmaWave™. Dotykový panel. Nízké náklady na provoz.

Čistička vzduchu Winix WAC U300

Nejlepší poměr cena/výkon. Vysoká účinnost filtrace, nízká hlučnost, automatický režim provozu.

Související články
Zvlhčovač vzduchu na radiátor je neúčinné řešení
Zvlhčovač vzduchu na radiátor je neúčinné řešení

Závěsný zvlhčovač vzduchu na radiátor je věc, která se používá už desítky let. Může...

Co nám prozradí spirometrie
Co nám prozradí spirometrie

Co může odhalit spirometrické vyšetření, jak probíhá a v kterých případech je...

Výhody inhalování pro předškolní i větší děti
Výhody inhalování pro předškolní i větší děti

Mnoho rodičů se potýká s mnohdy často opakujícím se problémem respiračních...

Čistička vzduchu do firmy
Čistička vzduchu do firmy

Čističky vzduchu na pracovišti jsou k vidění čím dál častěji. Je to logické, přínosy...

Poradna 449 odpovědí

Poslední dotaz: Dobrý den, dcera je astmatik. Zvažuji koupi čističky. Existují názory některých odborníků, kteří tvrdí, že čistý vzduch doma a pak konfrontace s...

Zobrazit poradnu