úvod Proalergiky.cz > Poradna > Kortikoidy pro malé dítě s podezřením na astma

Odpověď na dotaz

Kortikoidy pro malé dítě s podezřením na astma

Laura Andilová:

Dobrý den,
chtěla bych Vás velmi poprosit o radu. Jsme sice už s manželem téměř rozhodnutí, ale opravdu bych nechtěla něco zanedbat a moc by nám to pomohlo!

Pokusím se vše vylíčit do podrobna:
Dcerka (nyní 14 měs.) prodělala 3x obstrukční bronchitidu a na základě toho jsme byli odesláni na alergologické vyšetření pro podezření na astma. Dcerka je jinak (krom těch těch období onemocnění) zcela "zdravá" nebo tedy bez jakýchkoli potíží - žádná rýma, kašel, ekzém.. nic. Normálně pěkně prospívá. Bohužel, vždycky onemocněla na základě toho, že byl nemocný někdo z rodiny a ona to "chytila" od nás. My (rodiče) ani jedem nejsme alergici ani jinak nemocní, ani nikdo z blízké rodiny.
Z odběru krve byly zjištěny hodnoty - pouze zvýšené ECP = a to 28.5. (Jinak všechny ostatní hodnoty byly v normě: IgE 2.77, v HI IgG 4, IgM 1.53, IgA 0.63; spec IOgE roztoči neg, prach neg, phadiatop potrvin. alergenů také neg) Tyto hodnoty byly naměřeny v dceřiných 13. měs.
Přičemž se tu všude dočítám, že pouze na základě tohoto nelze stanovit diagnózu. Ale paní doktorka nám řekla, že jí sice diagnozu astmatu dát nechce, ale že se to tak vyvíjí a že je jedno, jak tomu budeme říkat, jestli astma nebo recidivující bronchitida, že léčba je stejná a to, že nám nasadila: Ecobec 100 2x1 vdech, s tím že to bude užívat dlouhodobě. Na otázku jak dlouho - odpověděla, že až do školního věku a pak se uvidí, jak to bude vypadat.
Nám se ale s manželem tento postup nějak nelíbí a velmi se obáváme, aby tak malé dítě bralo dlouhodobě takové léky jako jsou kortikoidy!!
Velmi se bojíme vedlejších účinků těchto léků! Také je uvedeno, že tento lék se má užívat až od 2 let. Asi bychom to chápali, kdyby dcera měla nějaké vážné obtíže a dusila se či kašlala či něco podobného, a kdyby měla celkový ten krevní obraz jiný, ale takto když je bez obtíží - máme jí opravdu tuto léčbu nasadit??

Dočetla jsem se na obdobných internetových poradnách, že se tomu lékaři spíše brání a to uváděli mnohem vyšší hodnoty toho krevního obrazu..
Je správné ji tyto léky nenasadit a zvážit spíše jinou léčbu?

Opravdu se velmi obáváme!
Mnohokrát Vám děkuji za odpověď a pomoc
L. Andilová

Odpověď:
MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Dobrý den,


třetí a další výskyt obstrukční bronchitidy v dětském věku vede k vysokému podezření na astma bronchiale. V léčbě se používají antihistaminika a buď inhalační kortikoidy, nebo lék jménem montelukast. Je to z toho důvodu, že tato léčba průdušky "ochrání" a zabrání tomu, aby každá infekce "sedla" na průdušky. I když organismus malého dítěte může být náchylnější ke vzniku "průduškových" potíží, mělo by jeho tělíčko zvládnout infekci v horních cestách dýchacích a nedovolit infekci sestoupit do dolních cest dýchacích. Pokud dojde k sestupu infekce do dolních cest dýchacích, pak by to mělo být vyjímečně, 1-2x za život.


Pravidelným podáváním výše uvedených léků pak pomůžete organismu infekci lépe zvládnout bez nutnosti opakované antibiotické léčby. Pokud infekce sestoupí na průdušky, trpí děti na úporný, dusivý kašel či dušnost, která je omezuje.


ECP je krevní parametr, který je velice citlivý a potvrzuje alergický zánět v dolních cestách dýchacích. Pokud byl tento parametr zvýšený a Vaše dcerka již měla 3x obstrukční bronchitidu, je to důvod léčbu zahájit. Alternativou by mohla být lázeňská a rehabilitační léčba či použití inhalátorů.


Inhalátory a dýchací pomůcky v E-shopu ProAlergiky.cz


Pravidelná protizánětlivá léčba výše uvedenými léky je však základem.


S pozdravem MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Podobné:  Astma

Datum vložení dotazu:  22.02.2013

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz

Související produkty z e-shopu
Čistička vzduchu Winix ZERO

TOP PRODUKT. Vysoký vzduchový výkon společně s vysokou účinností filtrace za bezkonkurenční cenu. Prodloužená záruka na tři roky.

Čistička vzduchu Winix Zero Pro

Špičková filtrace a plně automatický režim. Dva senzory kvality vzduchu. Nadstandardní technické provedení za příznivou cenu.

Zvlhčovač vzduchu Stylies Leonis

Výkonný ultrazvukový zvlhčovač pro větší místnosti. Ochrana vody před bakteriemi. Ionizátor. Designový model. Moderní dotykové ovládání.

Inhalátor Norditalia MO-03

Výkonný a rychlý ultrazvukový inhalátor. Pro použití v domácnosti i na cestách. LCD displej. Možnost uchycení k posteli.

Čistička vzduchu Sharp KC-D60EUW

Čistička vzduchu se zvlhčovačem vhodná i pro velké místnosti. Speciální režimy pro alergiky. Senzor prachu, teploty a vlhkosti. Ionizační sprcha. 

Zvlhčovač vzduchu Airbi Cubic

Ultrazvukový zvlhčovač s jednoduchým tlačítkovým ovládáním. Vestavěný ionizátor. Možnost aromaterapie. Manuální regulace.

Související články
Normální vlhkost vzduchu v interiéru a co způsobuje její výkyvy
Normální vlhkost vzduchu v interiéru a co způsobuje její výkyvy

Normální a zároveň ideální vlhkost vzduchu v místnosti se pohybuje kolem 50 procent....

Suchý vzduch v místnosti škodí dýchacím cestám i pokožce
Suchý vzduch v místnosti škodí dýchacím cestám i pokožce

Nejčastější příčinou příliš suchého vzduchu je nevhodný způsob vytápění. K největším...

Astma pomáhají zvládat dechová cvičení a rehabilitace
Astma pomáhají zvládat dechová cvičení a rehabilitace

Astma je možné udržovat pod kontrolou díky cvičení zaměřenému na dýchací cesty, ale...

Dechový test FENO pomáhá odhalit zánět dýchacích cest
Dechový test FENO pomáhá odhalit zánět dýchacích cest

S vyšetřením nazývaným FENO se běžně setkáte na alergologii nebo pneumologii. Jde o...

Zvlhčovač vzduchu na radiátor je neúčinné řešení
Zvlhčovač vzduchu na radiátor je neúčinné řešení

Závěsný zvlhčovač vzduchu na radiátor je věc, která se používá už desítky let. Může...

Poradna 456 odpovědí

Poslední dotaz: dobrý den, asi 2 měsíce nazpět mi byl nasazen inhalátor combair. Vypadá to na dlouhodobé užívání. Vím že inhalátor obsahuje kortikoidy a plánujeme...

Zobrazit poradnu