úvod Proalergiky.cz > Poradna > Vyrážka v dekoltu po užití antibiotik. Je to alergie na antibiotika?

Odpověď na dotaz

Vyrážka v dekoltu po užití antibiotik. Je to alergie na antibiotika?

ela:

Dobrý deň,
prosím Vás, je možné u alergológa urobiť testy na antibiotiká? Na ktoré? Ako taký test prebieha? Neužívam ich často, no od detstva sa to nazbieralo a teraz mám alergiu už hádam na všetky skupiny (penicilin, ceroxim, biseptol, klacid, rulid, oxytetracyklin..). Vždy sa pri atb vyhádžem (najmä v dekolte), koža svrbí, páli. Moj dr. mi povedal, že už mi pomaly nemá čo predpísať, ak by som náhodou nejaké potrebovala :( Keď atb neužívam, výsledky z krvi mám úplne v poriadku. U alergológa som zatiaľ nebola. Ďakujem! Ela

Odpověď:
MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Dobrý den,


nežádoucích reakcí po antibioticích je více, ne všechny musí znamenat alergickou reakci, může jít i o nežádoucí účinek léku. Obecně jsme schopni provést tzv. testy specifického IgE na konkrétní antibiotikum. Protože ale nežádoucí reakce po lécích mohou probíhat i jinou cestou než námi sledovanou, nemusí výsledek vyšetření vždy odpovídat potížím pacienta.


Velmi důležitá je anamnéza, to znamená rozbor potíží lékaře s pacientem po konkrétním antibiotiku a vyhodnocením, zda se opravdu jednalo o alergickou reakci na daný lék.


Doporučuji Vám proto alergologické vyšetření, kde by alergolog rozebral s vámi vaši situaci a doporučil antibiotika k nasazení v případě potíží.


S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Podobné:  Alergie na léky

Datum vložení dotazu:  14.01.2015

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz

Související články
Při alergii na barvy na vlasy si hlídejte potravinářská barviva
Při alergii na barvy na vlasy si hlídejte potravinářská barviva

Máte alergii na barvu na vlasy? A objevuje se u vás ekzém, i když nebezpečné barvy...

Antikoncepce pro alergiky
Antikoncepce pro alergiky

Nikdy vás nenapadlo, že existuje spojitost mezi potravinovou alergií, intolerancí a...

Poradna 114 odpovědí

Poslední dotaz: Jsem polyvalentní alergička (ryby mléko, ovoce kontaktně barevné kovy) Při očkování na tetanus před mnoha lety po skarifikaci prudká kožní reakce...

Zobrazit poradnu