úvod Proalergiky.cz > Poradna > Bolestivé fleky po těle

Odpověď na dotaz

Bolestivé fleky po těle

Mirka:

Dobrý den,

po celém těle se mi již měsíc vyráží červené bolestivé fleky po celém těle viz. příloha. Na chvilku potíže ustoupí a pak se záchvatovitě v intervalech objeví. Jakoby mi tisíc jehliček bodalo v kůži. Bolesti mne budí i v noci a rány si leduji. Jsem zoufalá bolestí. Léky na bolest nezabírají. Kožní lékař mi předepsal Xados, který užívám ráno a večer a krém beloderm, rány pak promazávám Polysanem. Jsem onkologický pacient s rakovinou konečníku, léčenou radioterapií a chemoterapií, po operaci, pak byla opět chemoterapie. Po 3. sérii chemoterapie se mi objevily červené fleky a došlo k přerušení pro celotělový kožní exaterm. V současnosti si píchám injekce Fraxiparinu na trombozu. Kožní lékař mi sdělil, že se pravděpodobně jedná o nežádoucí účinky chemoterapie a že na to nic jiného není. Prosím Vás, můžete mi poradit, zda se skutečně nedá nic dělat nejedná se třeba o nějakou alergii?

Odpověď:
MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Dobrý den, 


alergické kožní potíže mívají většinou jeden společný znak a to je svědivost pokožky nebo kopřivkových pupenů. Vy píšete, že se spíše jedná o “bolestivé fleky”, což by alergickým projevům neodpovídalo.


Zkuste ve stravě omezit dráždivá, kořeněná, kyselá jídla, čokoládu - jedná se potraviny, které mohou zhoršovat podrážděnou pokožku. Částečnou úlevu by mohly přinést i zklidňující koupele - např. v Balneum hermal, Oilatum - zkuste se zeptat vašeho kožního lékaře.


Je pravda, že kožní potíže můžou být vedlejším projevem chemoterapie. Vzhledem ke složitostvi vašeho onemocnění Vám bez osobního vyšetření nemůžu konkrétněji poradit.


S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Podobné:  Alergie na léky

Datum vložení dotazu:  09.09.2016

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz

Související články
Při alergii na barvy na vlasy si hlídejte potravinářská barviva
Při alergii na barvy na vlasy si hlídejte potravinářská barviva

Máte alergii na barvu na vlasy? A objevuje se u vás ekzém, i když nebezpečné barvy...

Antikoncepce pro alergiky
Antikoncepce pro alergiky

Nikdy vás nenapadlo, že existuje spojitost mezi potravinovou alergií, intolerancí a...

Poradna 126 odpovědí

Poslední dotaz: Dobrý den, jsem celiatik a mam alergii na penicilin. Jaký máte názor dát se očkovat proti covidu. Děkuji.

Zobrazit poradnu