úvod Proalergiky.cz > Poradna > Opakované vykašlávání bezbarvého hlenu - podezření na alergie

Odpověď na dotaz

Opakované vykašlávání bezbarvého hlenu - podezření na alergie

Lib Lau:

Dobrý den, prosím o Váš názor, omlouvám se za obšírnější dotaz. Mám 38r., již 7 let na MD, nekouřím,jediný zdravotní problém: po ránu vykašlávám množství bezbarvého středně hustého hlenu. Jakmile se průdušnice vyčistí, mám klid po zbytek dne i v noci. K tomu momentálně pocit ucpaného nosu.
Poprvé jsem tento problém měla od IX. 2015 několik týdnů. V nejhorší fázi byl kašel v průběhu celého dne. Praktická lékařka mi předepsala ATB, ale výsledky výtěrů, které dostala z labor. až po pár dnech, byly negativní. Brala jsem jen různá sekretolytika a expectorans a stav odezněl.
Totéž se opakuje od cca X.2016 (výtěry, spůtum negativní, krevní obraz v normě). Časem se produktivní kašel opět rozšířil na celý den. Ve XII.2016 jsem si nachladila hlavu a prodělala sinusitidu- přeléčená ATB. ORL lékař po kontrole a dobrání ATB vyslovil podezření na alergii. Předepsal mi Flixonase Aqueous Nasal Spray až do návštěvy alergologie. Též mi navrhnul, že pokud se nenalezne jiná příčina, poslal by mne na CT přínosových dutin a případně na jejich operaci
Flixonase jsem si tedy stříkala 1x denně ráno. Hlen jsem opět odkašlávala- ve trochu menší míře- jen po ránu.
K tomu cítím (celoživotně) zahleněný nosohltan. V 18ti letech jsem prodělala vážný zápal přínos. dutin (s hospitalizací, punkcemi) s etiol. senná rýma. Později diagnostikované alergie na trávy, za čas s negat. výsledkem. Ve 22ti letech diagnostikovaný atop. ekzém- projevil se mírně a jen několika episodami v průběhu 3 let, od té doby (15 let) klid (poté, co jsem se duševně vyrovnala a zklidnila). V mládí asi cca po léčbě zmíněné sinusitidy jsem několik let denně! brala Sanorin nebo Nasivin, vždy na noc, bez něj jsem se nevyspala.
Ještě k OA: v kojeneckém věku opakovaně zápal plic, v dospělosti pokud už jsem onemocněla, šlo vesměs o bronchitidy, za poslední roky cca 1x maximálně 2x do roka, většinou přeléčená bez potřeby ATB.
Asi ve třech letech jsem prodělala úraz nosu, kdy se mi o asfalt strhla/odřela celá měkká část nosu- kůže i chrupavka. Vše dorostlo bez nějakých zákroků, ale podle tvaru jsem ho měla asi i zlomený.
Alergie: acylpyrin opuch očí- v dětství . Mák-bolesti břicha- poslední asi 3roky
RA: otec zdravý, bratr zdravý, matka se léčí na hypertenzi, artritidu, dnu. Babička z otcovy strany trpěla v dospělosti astmatem.
Nyní, v polovině ledna jsem navštívila alergoimunologickou ambulanci. Bylo to těsně po návratu z dosti stresujícího víkendu u příbuzných. Na úvod mi provedli spirometrický test, ale instruktáž od sestry byla natolik zběžná, že jsem asi nepochopila přesně, jak foukat+ nos jsem neměla zajištěný klipem ani jinak.
Výsledek: FVC 137%, FEV1 1906%, FEV1% 66,8, FEF 75 52%, FEf 50 59%
Prick test: vyšetřeno 18 alergenů, z toho pozitivní alternaria, roztoče, trávy, žito, jitrocel, ambrózie- na tom vpichu byla reakce nejsilnější a odeznívala ještě 48 hodin.

Předepsaná medikace: Omarit 1x ráno, Flixonase Aqueous Nasal Spray 1xráno, ASMANEX 400µg -1 inhalace večer.

Omarit beru pravidelně. Účinky tohoto samostatně nejsem schopná posoudit. Z kortikoidů mám fobii a Asmanex jsem ani nezačala používat. Doma jsem už učinila opatření proti roztočům a plísním. Momentálně jsem prodělala chřipku a Flixonase jsem vysadila, protože mi na ucpaný nos nepomohl – a nechtěla jsem stříkat Olynth a na to ještě i kortikoidy. Stříkám si večer před spaním Olynth. Co se kašle týká- beze změny k horšímu- po ránu v průběhu asi dvou hodin vše odkašlu a zbytek dne mám klid. Když porovnám účinky, Flixonase (když jsem ho brala před virózou) mi pomůže jen asi z 30% oproti pocitu z Olynthu nyní při následcích chřipky. Čím mám čistější pocit v nose a dutinách (po nosním spreji), tím méně je i kašle a hlenu.

Znovu podotýkám, že jiné projevy alergie ani astmatu nemám: žádné svědění, kýchání, slzení/svědění/opuch očí, kopřivky, ekzémy. Žádné zadýchávání, problémy s dechem, pískoty nebo sípoty, žádný pocit „menšího výkonu“ při zatížení. Už vůbec ne záchvaty.

Prosím o Váš názor:

Nemohou být moje problémy způsobeny poškozenou nebo vrozeně atypickou nosní sliznicí? Případně tím, že je kvůli alergenům iritovaná? Mám představu, že se hlen tvoří v nose a stéká do průdušnice, proto stále lehce zahleněný nosohltan, proto kašlu jen ráno...?

Jaké by bylo řešení v takovém případě?

Skutečně moje výsledky spirometrie tak jednoznačně nasvědčují pro astma, že jsem hned dostala inhalační kortikoidy? Zdráhala jsem se i před lékařkou, ale ta se jen shovívavě usmála. Pokud začnu kortikoidy brát, je vůbec nějaká naděje, že jednou budu fungovat bez nich? Chtěla bych zkusit spirometrii znovu- a bez předchozího braní kortikoidů...
Stejně k Flixonase- má smysl jej brát 1-2 týdny a potom lze vysadit?
Po vyšetření na sobě pozoruji příznaky, které jsem předtím neměla- mohou vycházet z mojí úzkosti/být vsugerované?- z uvedených léků mám vyloženě fobii!
Má smysl ještě jiné vyšetření: např na chlamydie, nebo RTG plic apod.?
Mohou mé problémy vyplývat z např. z potravinové alergie (mléko)?- dedukuji podle nepravidelného výskytu problémů v průběhu dne...
Existuje pro mne cesta ve formě desenzibilizace?
Pokud mám pozitivní kožní test na žito a jitrocel, znamená to, že se jim musím vyhýbat i v potravě a bylin. lécích?
Mockrát děkuji za Váš čas.
Přeji hezký den,
L.L.

Odpověď:

Dobrý den,


dle vašeho e-mailu a podrobné anamnézy soudím, že jste atopik - tedy osoba se sklonem reagovat na některé podněty alergickým zánětem. Alergie se u vás nemusí projevovat celoživotně, může přicházet a odcházet. Může mít různé projevy - od atopického ekzému, přes opakovanou nemocnost (vracející se záněty průdušek) či chronický alergický zánět horních či dolních cest dýchacích (tedy alergická rýma a astma).


Vzhledem k tomu, že jsem vás osobně nevyšetřovala, nedokážu plně reagovat na váš dotaz. Tudíž píši jen reakce na vaše dotazy.


Alergie je chronický alergický zánět (na kůži, sliznicích zažívacího či dýchacího traktu..). Při zánětu dochází v daném místě k otoku sliznic a produkci většího nebo menšího množství hlenu. Vaše pocity zahlenění a kašle určitě můžou z větší části pocházet z chronického alergického zánětu horních cest dýchacích.


Potíže s kašlem jsou z části dané i vlivem tzv. zadní rýmy, kdy hlen stéká do nosohltanu.


Už vámi uváděné nadužívání Olynthu a podobných preparátů napovídá, že sliznice nosu je silně nateklá. Z tohoto důvodu by bylo vhodné dlouhodobé (minimálně 2-3 měsíce) užívání Flixonase (či jiného kortikoidního nosního spray). Krátkodobé užívání u vás nemá téměř žádný účinek. Pokud by efekt toho dlouhodobého užívání nebyl dostatečný, pak bych zvažovala operační řešení navrhované na ORL. 


Součástí léčby jsou samozřejmě antihistaminika (Omarit), která tlumí alergický zánět. Vzhledem k dlouhodobému průběhu potíží bych léčbu viděla taktéž dlouhodobou...


Jako doplněk je vhodné používání konvičky rhinohorn. 


http://www.proalergiky.cz/eshop/rhino-horn-konvicka-na-vyplach-nosu.html


Asmanex je inhalační lék kvalitní a s minimálními nežádoucími účinky, jeho nasazení bylo zřejmě správné, ale posouzení bych nechala na vyšetřující lékařce. K posouzení nasazení léčby je třeba i další vyšetření pacienta (např. poslechové) a řádná anamnéza.


Alergie na bílkovinu kravského mléka je vás velice nepravděpodobná, vzniká téměř výhradně ve věku do 2-3 měsíců věku. Spojitost s vašimi potížemi bych neviděla.


K desenzibilizaci se nedokáži vyjádřit, záleží i na výsledcích krevních odběrů, efektu léčby a dalších faktorech..


Výsledky kožních testů vypovídají o inhalační alergii (tedy alergii dýchacích cest), nesouvisí s alergií v zažívacím traktu. Žitu ani jitroceli se tedy nemusíte vyhýbat.


S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.


 

Podobné:  Atopický ekzém

Datum vložení dotazu:  06.02.2017

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz

Související produkty z e-shopu
Trička s přetahovacím rukávem

Doporučujeme. Pro větší děti. Ideální na jízdu autem a další činnosti, kdy nejsou ručky zaměstnané a dítě má tendenci se škrábat.

Epaderm mast

Epaderm mast 3v1 promašťující přípravek pro kompletní péči o suchou a atopickou pokožku. Použití: promazávání pokožky, mytí pokožky, přísada do koupele.

Punčocháče, 100% bavlna

Ve velikostech 90 – 150 cm, v různých barvách.. Nestárnoucí bavlněné punčocháče, prověřené generacemi dětí.

Eucerin AtopiControl - zklidňující tělové mléko s 12% Omega

Tělové mléko bez urey pro každodenní péči o suchou, zarudlou a svědící pokožku. Vhodné i pro kojence

Rukavicové tričko MOTÝLEK

Rukavicové tričko MOTÝLEK má uzavřené rukávky. Díky tomu si dítě ve spánku nerozškábe kůži do krve. Skvělé zkušenosti maminek.

Body s přetahovacím rukávem

Doporučujeme. Ideální na jízdu autem, sledování televize a další činnosti, kdy nejsou ručky zaměstnané a dítě má tendenci se škrábat.

Související články
Recenze: šampon na vlasy Eucerin DermoCapillaire 5% UREA a tonikum Eucerin DermoCapillaire pro suchou pokožku hlavy
Recenze: šampon na vlasy Eucerin DermoCapillaire 5% UREA a tonikum Eucerin DermoCapillaire pro suchou pokožku hlavy

Dostaly se nám tentokrát k recenzi dva přípravky na vlasy a vlasovou pokožku Eucerin...

Testování oblečků DermaProtec pro děti s atopickým ekzémem
Testování oblečků DermaProtec pro děti s atopickým ekzémem

Není nad osobní zkušenost. Proto jsme několik oblečků DermaProtec poskytli Jance -...

Co pomáhá na atopický ekzém
Co pomáhá na atopický ekzém

Atopický ekzém je komplikované a obvykle dlouhodobé onemocnění, které dokáže...

Trápení se suchou kůží
Trápení se suchou kůží

Zdá se vám, že se natíráte krémem téměř 24 hodin denně a přesto se to na vaší...

Recenze: Krém na ruce Eucerin AtopiControl
Recenze: Krém na ruce Eucerin AtopiControl

Začala topná sezona a spousta z nás teď má neustále suché ruce. A zvláště atopici....

Jak na suchou kůži
Jak na suchou kůži

Jak vyzrát na suchou kůži Často se natíráte krémem, přesto máte pocit, že je vaše...

Poradna 679 odpovědí

Poslední dotaz: Dobrý den, dcera byla od porodnice dokrmovaná umělým mlékem Bebou ha, protože já jsem alergik. Nejdříve byl dokrm 30 ml, poté 60 ml, poté 90 ml a...

Zobrazit poradnu