úvod Proalergiky.cz > Poradna > Čistička vzduchu pro astmatika – čistý vzduch doma versus špinavý vzduch venku

Odpověď na dotaz

Čistička vzduchu pro astmatika – čistý vzduch doma versus špinavý vzduch venku

Romana:

Dobrý den, dcera je astmatik. Zvažuji koupi čističky. Existují názory některých odborníků, kteří tvrdí, že čistý vzduch doma a pak konfrontace s naopak velice špatným vzduchem venku může být pro dýchací cesty problém, takže někteří ani nedoporučují čističku pořizovat. Nevím, jak se rozhodnout. Druhý dotaz se týká čističky s funkcí ionizátoru. Líbí se mi možnost získat záporné ionty v místnosti, které jsou velmi příznivé pro zdraví, na druhou stranu mi vadí, byť minimální produkce ozónu, který prý zvláště astmatikům výrazně škodí. Prosím o Vaše názory. Děkuji. Hezký den.

Odpověď:
Mgr. Michal Závacký

Dobrý den, Romano,


náš portál se ve svých doporučení drží vědeckých poznatků. Jeden z nich říká, že alergik či astmatik by se měl vyhýbat alergenům nebo jiným nečistotám, které mu prokazatelně škodí, protože opakované či trvalé vystavování se velkým dávkám těchto alergenů může vést k dalšímu zhoršování nemoci a navyšování dávek léků.


Čističky vzduchu umějí efektivně odstraňovat alergeny poletující ve vzduchu v interiéru, ať už přilétly z venku (pyly, spory plísní), nebo vznikly v místnosti (zvířecí alergeny, částečně i roztočové). Umožňuje tak, aby dýchací cesty byly alespoň doma před nečistotami chráněny a mohly se zklidnit a regenerovat. Když budou trvale nečistotám vystaveny, určitě si na ně nezvyknou a jejich stav se nezlepší. Čím menší dávku svých alergenů takový člověk za den vdechne, tím lépe.  


Záleží na tom, co konkrétně spouští astma u vaší dcery. S různými nečistotami je potřeba bojovat různým způsobem. Neváhejte se ozvat pro podrobnější konzultaci – 541 212 450. 


Co se týká ionizátorů, existuje jich více druhů. Starší typ – generátor záporných iontů – prakticky vždy nezáměrně vytvárí i malé množství ozonu. Byť toto nepřekračuje hygienický limit, astmatikovy průdušky může skutečně dráždit. 


Modernější ionizátor plazmový generuje kladné i záporné ionty a z nich vzniklé hydroxyly neutralizují přímo ve vzduchu celou řadu nečistot, jako jsou různé mikroorganismy, těkavé látky či plyny. Tento typ ionizátoru ozon téměř nevytváří a někteří výrobci čističek na to mají i certifikát, jako například Winix


Ať se vám daří,


Michal, ProAlergiky.cz

Podobné:  Astma

Datum vložení dotazu:  10.10.2019

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz

Související produkty z e-shopu
Zvlhčovač vzduchu Stylies Leonis

Výkonný ultrazvukový zvlhčovač pro větší místnosti. Ochrana vody před bakteriemi. Ionizátor. Designový model. Moderní dotykové ovládání.

Zvýhodněná sada odvlhčovače Daitsu ADD 20 XA a čističky vzduchu

Dva účinné přístroje pro domácnosti s vysokou vlhkostí a výskytem plísní. Obslouží prostory až cca 50 m2. Záruka 3 roky zdarma.

Čistička vzduchu Winix ZERO

TOP PRODUKT. Vysoký vzduchový výkon společně s vysokou účinností filtrace za bezkonkurenční cenu. Prodloužená záruka na tři roky.

Inhalátor Nimo HKNK-UN-01

Vysoce výkonný ultrazvukový inhalátor se snadným ovládáním. Stabilní a odolná konstrukce. Nastavitelný výkon.

Zvlhčovač vzduchu Clean Air Optima CA-605

Špičkový ultrazvukový zvlhčovač vzduchu prokazatelně zlepšuje kvalitu vzduchu. Trvalý filtr na změkčování vody. Vysoký výkon.

Inhalátor Norditalia Meganeb Plus

Regulace rozprašovacího výkonu. Nastavení velikosti částic. Vysoký výkon. Uložení příslušenství v těle přístroje. Italská výroba

Související články
Suchý vzduch v místnosti škodí dýchacím cestám i pokožce
Suchý vzduch v místnosti škodí dýchacím cestám i pokožce

Nejčastější příčinou příliš suchého vzduchu je nevhodný způsob vytápění. K největším...

Astma pomáhají zvládat dechová cvičení a rehabilitace
Astma pomáhají zvládat dechová cvičení a rehabilitace

Astma je možné udržovat pod kontrolou díky cvičení zaměřenému na dýchací cesty, ale...

Dechový test FENO pomáhá odhalit zánět dýchacích cest
Dechový test FENO pomáhá odhalit zánět dýchacích cest

S vyšetřením nazývaným FENO se běžně setkáte na alergologii nebo pneumologii. Jde o...

Zvlhčovač vzduchu na radiátor je neúčinné řešení
Zvlhčovač vzduchu na radiátor je neúčinné řešení

Závěsný zvlhčovač vzduchu na radiátor je věc, která se používá už desítky let. Může...

Co nám prozradí spirometrie
Co nám prozradí spirometrie

Co může odhalit spirometrické vyšetření, jak probíhá a v kterých případech je...

Poradna 454 odpovědí

Poslední dotaz: Dobrý den, moje potíže začaly občasnými záchvaty kašle (pouze v noci). Když takový "záchvat" se objeví doprovází ho sípavé dýchání, někdy až...

Zobrazit poradnu