Infolinka 541 212 450


Recenze: Bio rýžovo-kokosový nápoj Provamel
Rýžovo-kokosové mléko od Provamelu nás lákalo už od podzimu 2013, kdy se objevilo v Česku. Konečně jsme se rozhoupali, koupili dva litry, nechali je vychladit a udělali si v redakci příjemnou degustaci. A byli jsme vcelku mile překvapeni…

Jako součást bezmléčné diety i na pochutnání

Většinu našich čtenářů na prvním místě zajímá obsah častých alergenů – rýže ani kokos mezi ně naštěstí nepatří, tudíž by toto rostlinné mléko mělo vyhovovat většině potravinových alergiků. A díky absenci lepku i celiakům.

Tento produkt je pochopitelně určen také veganům a lidem na nízkocholesterolové a bezlaktózové dietě.

Kokos dominuje, ale příjemně

Rýžovo-kokosový nápoj má ve srovnání s polotučným kravským mlékem čiřejší vzhled a jeho barva je čistě bílá. Vůně je sladce kokosová a smetanově nakyslá a je velmi příjemná, neagresivní a přirozená (žádná stopa po umělém aromatu).

A teď to nejdůležitější z celé recenze. Čtyři z pěti ochutnávačů byli chutí příjemně překvapeni, produkt jim velmi chutnal. Tento nápoj je prý dokonce chutnější než voda z čerstvého kokosového ořechu nebo kokosové mléko prodávané v plechovkách. V hodnoceních se hodně často opakovalo slovo „osvěžující“. V době testování bylo venku 34 °C, takže vychlazený kokosový nápoj působil jako velká vzpruha.

Když se pokusíme popsat jeho chuť podrobněji, dalo by se říct, že je sladce smetanová, lehounce nakyslá, asi jako smetana na vaření. Kokos dodává nápoji příjemnou aromatičnost, jemnost a dlouhou dochuť. Nápoj není příliš sladký, opravdu jen lehce. Neobsahuje žádnou kokosovou drť, je zcela tekutý. 

Dvě osoby poukázaly na zvláštní nasládlost v dochuti. Ještě se k ní vrátíme. A co ten poslední z pěti degustujících? Ten si moc nepochutnal – nemá rád kokos.

Do sladkých dobrot a exotických omáček

Jak se dá použít kromě přímé konzumace? Rýžovo-kokosový nápoj najde své uplatnění zejména v míchaných nápojích a sladké studené kuchyni – třeba na zalití kukuřičných lupínků či müsli.

Kokosový nápoj výborně chutná v kombinaci s ananasem. Děkujeme vynálezci Piña Colady. Například úplně primitivní recept je vmíchat do něj pudinkový prášek s ananasovou příchutí, povařit podle návodu a rázem máte pudink s exotickým šarmem.

Nápoj ozvláštní i různé obilné kaše. Pochopitelně se dá použít místo klasického kokosového mléka do kari a dalších asijských jídel.

Náš tip: Jednoduchý recept na chutnou svačinku aneb Banánový porridge s rýžovo-kokosovým mlékem Provamel.

Sladovaná italská rýže a kokos

Toto rostlinné mléko Provamel je sladké, i když není přislazované. Jak je to možné? Jsme přesvědčeni, že výrobce využívá osvědčeného fíglu v podobě fermentace použité rýže. Škroby z rýže se tím přemění na slad. Ten může za netradiční sladkou dochuť, o které byla řeč výše.

Na výrobu byla podle originální etikety použita takzvaná italská rýže, tedy zřejmě některá z vysoce škrobových odrůd používaných na slavné italské krémové rizoto.

Kokosovou chuť nápoji dodávají kokosové mléko a přírodní kokosové aroma. Jediný tuk, který je v nápoji obsažen, je kokosový olej z kokosového mléka. Suroviny pocházejí z ekologického zemědělství, proto je produkt označen jako „bio“.

Jde o trvanlivý nápoj balený v tetrapackové krabici se šroubovacím uzávěrem. Po otevření vydrží v chladničce minimálně čtyři dny.

Vyrábí belgická firma Alpro. Prodává se převážně v obchodech s racionální výživou nebo v podobně zaměřených e-shopech. Obvyklá cena za jedno litrové balení je kolem 80 korun.

Doporučení portálu ProAlergiky.cz

Rýžovo-kokosový nápoj Provamel má díky své lahodné chuti šanci oslovit i ty spotřebitele, kteří jinak k rostlinným mlékům nemají důvěru. Je to hlavně obsah kokosu, který mu dodává na atraktivitě. Jako zpestření jídelníčku může být podáván i malým dětem, nejen těm alergickým.

V horkém létě je velmi příjemné mít tento nápoj k dispozici ve své lednici. Osvěží lépe než přeslazená zmrzlina. Poslouží i jako levnější a hlavně nízkotučná náhrada kokosového mléka prodávaného obvykle v plechovkách.

 

Měli jste možnost toto mléko ochutnat? Co říkáte na kombinaci rýže a kokosu vy? Pijete tento nápoj jen tak, nebo jej používáte v nějakém receptu?


Články na podobné téma