Infolinka 541 212 450


Úklid v domácnosti alergiků: Zaměřte se na alergeny, ne na bakterie

Z omyvatelných ploch se alergeny odstraňují lépe (foto: Thinkstock)

Z omyvatelných ploch se alergeny odstraňují lépe (foto: Thinkstock)


I když vás reklamy přesvědčují, že základem úklidu je desinfekce, která vás zbaví bakterií, v rodinách alergiků to neplatí. V první řadě je potřeba zbavovat se alergenů, které jsou daleko pravděpodobnějším zdrojem potíží. Přinášíme rady, na co se zaměřit při nejčastějších typech alergií.

Alergie na roztoče: Začněte v ložnici

Hlavním zdrojem domácích roztočů jsou postele a často používaný čalouněný nábytek, ale také pelíšky domácích zvířat všeho druhu. Alergické reakce vyvolávají nejen tělíčka roztočů, ale zejména jejich exkrementy. Tyto alergeny se z postelí uvolňují a roznášejí se po bytě spolu s prachem.

Lůžka můžete opatřit protiroztočovými povlaky, které zabrání unikání alergenů z nich. Sedací soupravy, křesla, dekorativní polštáře, přehozy, plyšové hračky, pelechy domácích zvířat a ostatní čalouněné a textilní předměty udržujte v čistotě. Máte čtyři možnosti podle toho, co ten který předmět snese:

Čalouněný nábytek a různé dekorativní textilie jsou často zanášeny alergeny

Roztočové alergeny se drží spíše u země, víří se jen málo, proto se při úklidu soustřeďte spíše na podlahu. Několikrát týdně vysávejte celý byt. Koberce s nízkým vlasem se udržují vcelku dobře, horší jsou různé chlupaté předložky. Těch se raději zbavte.

Alergie na zvířata: Alergeny od podlahy ke stropu

V případě alergie na kočky, psy či hlodavce je úklid nejobtížnější. Zvířecí alergeny jsou totiž velmi malé, lehké a lepivé, díky čemuž se snadno přenášejí a usazují opravdu všude. A nejde o chlupy, ale o sliny, moč, výměšky různých žláz nebo šupinky pokožky.

Speciální přípravky sníží množství alergenů v srsti

V první řadě se snažte omezit zdroj alergenů:

 • Zvířatům vymezte jasné teritorium, zejména je nepouštějte do ložnice či dětského pokoje, kde spává alergik.
 • Velkým pomocníkem jsou přípravky na odstranění alergenů ze srsti zvířat. Na výběr jsou dvě varianty pro kočky a drobná zvířata a pro psy. Ty způsobí, že mazlíček nějakou dobu uvolňuje méně alergenů.

Úplně odstranit všechny již roznesené a usazené zvířecí alergeny z bytu je téměř nemožné. Znamenalo by to vyčistit koberce a čalouněný nábytek, omýt vše omyvatelné, vyprat vše pratelné a znovu vymalovat.

Při nejmenším se soustřeďte na textilní a čalouněné předměty, na kterých se alergeny nejlépe usazují. Těch zbytečných se zbavte a ty nezbytné udržujte v čistotě častým praním nebo čištěním. I zde se mohou hodit speciální čisticí a prací přípravky určené k neutralizaci alergenů.

Pokud úplné odstranění zvířecích alergenů není ve vašich možnostech, pořiďte čističku vzduchu, která poletující alergeny spolehlivě filtruje.

Alergie na pyl: Několik týdnů častého úklidu

Lidé alergičtí na pyly nejsou v bezpečí ani v budovách. Pylová zrnka se dovnitř dostávají nejen při větrání, ale také nalepená na vlasech a oděvu. Chovají se jako prach – usazují se na všech plochách a při pohybu se víří.

Z toho vyplývají i možná preventivní opatření, která vám v pylové sezoně ušetří hodně práce s úklidem:

 • Do okna, kterým nejčastěji větráte, instalujte síť proti pylu.
 • Abyste si nenosili pyl do ložnice, převlékejte se již v předsíni a tam také použité prádlo nechávejte.
 • Nesušte prádlo venku.
 • Před spaním si myjte vlasy. Pylová zrnka na polštáři by jinak celou noc ohrožovala vaše dýchací cesty.

Domácnost si zařiďte tak, aby se vám co nejsnáze uklízela – vše musí jít kdykoli omýt, vysát nebo vyprat. Dejte přednost omyvatelným podlahám nebo kobercům s nízkým vlasem. Pořádek kontrolujte několikrát týdně. Případné vrstvy nebo dokonce chuchvalce prachu jsou plné alergenů. Nedopusťte je.

Čistička vzduchu přinese pylovému alergikovi velkou úlevu (zdroj: Winix)

V létě, kdy se hodně větrá a nápor pylů se špatně kontroluje, velmi pomůže čistička vzduchu. Alespoň na noc, aby si tělo od alergenů odpočinulo.

Přečtěte si: Jak vybrat správnou čističku vzduchu pro pylového alergika.

Pyloví alergici mají štěstí v tom, že „jejich“ rostlina kvete maximálně pár týdnů. Tím pádem i období, kdy je třeba více dbát na pořádek, docela uteče.

Alergie na plísně: Spory jsou všudypřítomné

Plísňovým alergikům vadí zejména spory plísní, což jsou jejich mikroskopické rozmnožovací částečky. Plísním se daří jak ve volné přírodě, tak v budovách. Spory se uvolňují od jara do podzimu.

Předcházet tomu, aby se spory z venku dostaly do bytu, je velmi obtížné. Protipylové okenní sítě na ně nejsou dostatečně účinné. Spory se usazují spolu s prachem. Ten je potřeba co nejčastěji odstraňovat.

Ve špatně větraných provlhlých prostorech výrazně pomůže odvlhčovač vzduchuČemu rozhodně předcházet musíte, je tvorba plísní ve vaší domácnosti:

 • Hlídejte si kvalitu potravin, které máte uskladněny ve spíži nebo chladničce. Vše, co se kazí, nemilosrdně zlikvidujte.
 • Stále častějším problémem jsou provlhlé domy a byty. Snažte se udržovat vlhkost vzduchu na hodnotě kolem 50 procent.
 • Pravidelně kontrolujte rohy místností, zvláště v blízkosti nejchladnějších obvodových zdí, zda v nich nezačala růst plíseň. Může zarůst i pod podlahovou krytinu.

Případná ložiska plísní co nejdříve zlikvidujte protiplísňovým postřikem. Počítejte však s tím, že plíseň se na toto místo s vysokou pravděpodobností vrátí, protože její podhoubí je usazeno uvnitř stěny.   

Vzhledem k tomu, že plísňových spor se nedá úklidem zcela zbavit, lidé s touto alergií by měli využívat čističku vzduchu, která jejich alergeny pohlcuje.

Atopický ekzém, kontaktní alergie: Používejte ekologické prostředky

Pro osoby s atopickou či extrémně suchou pokožku, ale i při kontaktní alergii je nezbytné mít se na pozoru a kontrolovat složení čisticích přípravků. Právě ty bývají často k pokožce velmi dráždivé.

V případě pracích a čisticích prostředků se jedná o různé optické zjasňovače, bělidla, konzervanty, barviva a parfémy, které způsobují „neplechu“, kromě toho, že pokožku dráždí, tak ji i značně vysušují. Abyste se těmto reakcím vyhnuli nebo je alespoň maximálně omezili, vybírejte mezi ekologickými přípravky. Dnes je jich na trhu celá řada. I mezi ekologickými prostředky vybírejte podle toho, který alergen vám způsobuje problémy. Velmi citlivým jedincům mohou vadit i přírodní vonné složky.

Při praní prádla dbejte na dvojité máchání a při úklidu domácnosti využívejte ochranné rukavice, nejlépe s bavlněnou vložkou. Trpíte-li alergií na latex, zvolte bezlatexovou variantu rukavic.

Ekologické čisticí a prací prostředky Ecover, řada Ecover ZERO je speciálně určená pro osoby s citlivou a atopickou pokožkou

Alergie na potraviny: Mějte pořádek v kuchyni

Fleky od vajíčka stále obsahují alergenyAčkoli si to často ani neuvědomujeme, v domácnosti se mohou vyskytovat stopy různých potravin, na které může být někdo z členů rodiny alergický.

Největší množství potravinových alergenů najdete nejspíš v kuchyni – vede pracovní deska kuchyňské linky. Na té najdete zbytky mouky, kapky šťávy z různých ovocných či zeleninových jídel, zaschlé kapky vajíček nebo mléka.

Alergik si od nich snadno umaže ruce. Třeba si promne oko a nevědomky si způsobí alergický zánět spojivek. Někdy stačí, když se alergen jen dostane na pokožku a vyrážka je na světe.

S ostatními členy domácnosti se domluvte na jasných pravidlech, aby kuchyň nezůstala neuklizená. Většinou stačí pracovní plochy umývat teplou vodou se saponátem. Tím se zbytky alergenů odstraní.

Pokud v kuchyni pracujete s moukou, která ráda práší, neměl by s vámi být nikdo, kdo je alergický na mouku či lepek. 

Nezapomínejte ani na zbytky jídel, které mohly zůstat v obýváku na stole, případně i pod stolem. Zvlášť pokud je alergikem malé dítě, které by je mohlo nedopatřením sníst.  

Obecná pravidla při úklidu

 • Při úklidu se často víří prach a s ním i většina alergenů, proto po něm vždy vyvětrejte.
 • Pokud se na úklidu podílí i samotný alergik, měl by si v dostatečném předstihu vzít protialergický lék nebo si chránit dýchací cesty filtrační polomaskou.
 • Omyvatelné podlahové plochy je vhodnější uklízet mokrou cestou (hadr, mop apod.), při které se nečistoty méně víří.

Články na podobné téma