Infolinka 541 212 450


Alergie na sóju - příznaky, diagnostika, léčba

Alergie na sóju - příznaky, diagnostika, léčba


Příznaky alergie na sóju – různorodé a individuální

Projevem jednotlivých alergií jsou nepříjemné zdravotní potíže, které nás ale vlastně upozorní na to, že ne všechno je v našem těle v pořádku, tudíž bychom je měli vítat.

Příznaky alergie na sóju mohou být následující:

  • kožní - svědění kůže, ekzémy, podkožní otoky
  • trávicí - nechutenství, bolesti břicha, průjmy, zvracení, zácpa
  • dýchací - zahlenění, alergická rýma, dušnost, astma
  • ostatní - chudokrevnost, neklid
  • nejvážnější - anafylaktický šok.

Kromě alergie existuje i intolerance sóji

Možná ne všichni vědí, že kromě „pravé“ alergie na sóju existuje i intolerance sóji. Jaký je mezi nimi rozdíl? Příznaky bývají obdobné. V čem se tyto dva zdravotní problémy liší, je množství, které konkrétním jedincům způsobuje obtíže. Alergici reagují i na stopová množství, zatímco lidé s nesnášenlivostí jsou k množství sóji obsažené v potravinách tolerantnější. Jak moc je ryze individuální.

Diagnostika – více možností

Stanovení alergie na danou potravinu je v dnešní době často postaveno na pozorování reakce organismu. Nejprve se sledují příznaky při požívání problémové potraviny, pak po jejím vysazení a na závěr po opětovném zavedení do jídelníčku. Odborně se tato metoda nazývá eliminačně – expoziční test (EET).  Praktický návod, jak na testování najdete v článku Hypoalergenní eliminační dieta pro potvrzení alergie.

Další z možností jsou kožní (prick) testy či odběr krve a následné testování na přítomnost specifických protilátek IgE proti sóji (u non-IgE typu alergii krevními ani kožními testy prokázat často nelze). Výsledky však mohou být jako u každé alergie falešně pozitivní nebo negativní. Především u dětí bývají testy spolehlivé jen na zhruba 50 %. Proto je tak podstatný EET.

Léčba alergie na sóju? Její absence v potravě

Léčba v podobě, jakou by asi každý z nás uvítal, tj. budu užívat chvíli léky a alergie zmizí, neexistuje. Jediná možnost spočívá ve vysazení sóji z jídelníčku alergika. Prvotní reakce řady pacientů bývá velmi optimistická – sójové maso ani tofu doma moc nepoužíváme, takže všechno je v pořádku. Ovšem „chyba lávky“.

Kromě zjevných potravin jako jsou sójové boby, sójové maso, tofu, tempeh, sójové nápoje, jogurty či sójové omáčky, byste si měli dát pozor i na složení různých sladkostí - čokolád, sušenek, masných výrobků, polotovarů či pečiva. Všude tam je možné se setkat se sójou. Proto vám zpočátku bohužel nezbude nic jiného, než studovat všechny etikety a ptát se na složení potravin v masně či pekárně.

Ale nebojte, zvládnout se to dá. Praktické rady na bezsójovou dietu najdete v našem dalším článku.


Články na podobné téma