Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450

Čistička vzduchu s ionizátorem

Má, nebo nemá mít čistička vzduchu ionizátor? Jaký je rozdíl mezi ionizátorem vzduchu a čističkou vzduchu? Co vyčistí vzduch lépe?
Čistička vzduchu s ionizátorem

Nejoblíbenější čističky vzduchu s ionizátorem

Špičkové čističky vzduchu s plazmovým ionizátorem od značek Winix a Sharp

Špičkové čističky vzduchu s plazmovým ionizátorem od značek Winix a Sharp

Zázračné ionizátory vzduchu?

Reklamní sdělení některých výrobců typu „s ionizátorem se budete cítit jako v lese nebo u vodopádu“ nebo „budete mít stejný pocit, jako když se vzduch pročistí po bouřce“ je potřeba brát s rezervou.

Je pravda, že ionizovaný vzduch někteří lidé vnímají jako lehčí nebo čerstvější. Ale v lese se dobře dýchá i z jiných důvodů, než je přítomnost velkého množství iontů. Raději proto nečekejte, že díky ionizátoru se budete i v kanceláři za počítačem cítit jako v lese. Přínos ionizátoru je v něčem jiném.

Co ionizátor umí a jak pracuje

Nejčastěji používaný ionizátor je zařízení, které pomocí elektrického výboje ionizuje vzduch, tzn. že v něm zvyšuje množství záporných iontů. Dostatek těchto iontů ve vzduchu může mít pozitivní vliv například na kvalitu dýchání (lepší okysličení krve) a na lidskou psychiku (více duševní energie, lepší nálada).

Záporné ionty se také podílejí na čištění vzduchu. Nabalují se totiž na poletující nečistoty a způsobují jejich shlukování. Tyto shluky – pokud je nějakým způsobem ze vzduchu neodsajeme – se usadí v místnosti ve formě prachu.

Takže ionizace vzduchu je bezesporu prospěšná.

Plazmový ionizátor umí čistit efektivněji

Některé čističkou jsou vybaveny novou účinnější technologií – plazmovým ionizátorem. Ten vytváří kladné i záporné ionty, které reagují s vodou rozptýlenou ve vzduchu a vytvářejí vysoce reaktivní hydroxylové radikály. Právě tyto radikály hrají hlavní čisticí úlohu.

Modernější plazmový ionizátor umí totéž co starší typ ionizátoru. Navíc ale dokáže přímo ve vzduchu odbourávat další nečistoty, například metan, benzen a jiné rizikové plyny a těkavé látky uvolňující se z barev, lepidel a rozpouštědel používaných při výrobě běžného vybavení místností. Také neutralizuje viry, bakterie nebo spory plísní. Ne že by je úplně zlikvidoval, ale odstraňuje jejich škodlivost.

čističky vzduchu s ionizátorem_plazma

Čističky vzduchu s podrobným nákupním rádcem, který vám pomůže správně vybrat.

Někteří výrobci prodávají ionizátory pod názvem čistička vzduchu, případně ionizační čistička vzduchu, který je zavádějící. Ionizace se sice podílí na čištění vzduchu, ale klasickou čističku nenahradí. Vysvětleme si proč.

Ionizátor není čistička vzduchu

Na trhu bohužel najdeme přístroje, které jsou sice označovány jako čističky vzduchu, ale nejsou vybaveny ani ventilátorem, a v řadě případů dokonce ani žádným filtrem.

Spotřebitelé se často nechávají nalákat jejich nízkou cenu a malými provozními náklady a přestávají přemýšlet o reálné účinnosti těchto přístrojů. Ta je totiž minimální.

Ionizátor bez motoru sice odstraňuje prachové částice ze vzduchu, ale neodstraňuje je z místnosti. Pouze způsobí jejich usazení na podlaze nebo nábytku. Pak stačí vzduch rozvířit a co se stane? Nečistoty jsou zpátky ve vzduchu.

Naproti tomu klasická čistička vzduchu si pomocí ventilátoru všechny prachové nečistoty, alergeny, bakterie, ale i nebezpečné plyny nasává a zachycuje je na své soustavě filtrů. Tak všechny nečistoty nadobro odstraňuje z místnosti.

Nečistoty navíc odstraňuje daleko rychleji. Díky ventilátoru, který zajistí cirkulaci vzduchu po celé místnosti, probíhá čištění v řádu minut. Ze zdravotního hlediska tak samotné ionizátory nemohou čističkám konkurovat, ať už je řeč o alergiích nebo obyčejném nachlazení. Tradiční čističky jsou mnohem efektivnější.

Čistička vzduchu s ionizátorem – skvělá volba

Jak tedy vyčistit vzduch od prachu, alergenů nebo cigaretového kouře nejlépe? Ideální volbou je výkonná čistička vzduchu s ionizátorem jako jednou z funkcí.

U čističky je velmi důležitý vzduchový výkon, tedy rychlost ventilátoru. Čím je vyšší, tím lepší cirkulaci vzduchu v místnosti zajistí a lépe si tak přisune nečistoty z opačného konce místnosti. A o to jde, chceme vyčistit celou místnost, ne jen bezprostřední okolí čističky.

Nevěřte tomu, že čistička se vzduchovým výkonem 65 m3/h kvalitně vyčistí vzduch v místnosti o ploše 75 m2.

Dalším parametrem, díky kterému jsou čističky účinné, je kvalitní několikastupňová filtrace. Jeden filtr neodstraní všechny druhy nečistot, každý je specializovaný na něco jiného. Proto mají kvalitní čističky filtrů více.

Naše doporučení tedy zní: Kvalitní čistička vzduchu s vysokým vzduchovým výkonem, několika stupni filtrace a ionizátorem.

Jak vybrat čističku vzduchu?

Pokud si nevíte rady s výběrem, využijte nákupního rádce nebo si přečtěte recenze čističek vzduchu.

 

Související články

Čističky vzduchu a ozon – jak je to doopravdy
Čistička vzduchu – ano, či ne?
Nový koncept čištění vzduchu založený na elektrolýze vody

Produkty, které pomáhají

Kompletní nabídka:
Čističky vzduchu

Související články

Čističky vzduchu a ozon – jak je to doopravdy
Ozon je všude kolem nás jako nedílná součást zemské atmosféry – nejen jako ozonová vrstva. Dýcháme ho celý život, aniž by...
Čističky vzduchu a ozon – jak je to doopravdy
Čistička vzduchu – ano, či ne?
V první řadě se musíme zamyslet nad tím, proč vlastně čističku vzduchu chceme pořídit. Existuje mnoho důvodů, proč ji lze...
Čistička vzduchu – ano, či ne?
Nový koncept čištění vzduchu založený na elektrolýze vody
Každý z nás vdechne do plic přibližně 15 000 litrů (15m3) vzduchu denně. Jelikož vzduch je klíčovým aspektem naší...
Nový koncept čištění vzduchu založený na elektrolýze vody
Čističky vzduchu - nová kvalita vašeho života
V posledních letech se stále více mluví o biopotravinách a zdravém životním stylu. Biopotraviny se staly vítanou změnou v...
Čističky vzduchu - nová kvalita vašeho života
Podle čeho se orientovat při nákupu čističky vzduchu
Protože se často setkáváme s tím, že není snadné se rozhodnout pro konkrétní typ čističky vzduchu, přinášíme vám několik...
Podle čeho se orientovat při nákupu čističky vzduchu
Úprava vzduchu v domácnosti
Čistý vzduch je základním předpokladem pro zdravý život. Udává se, že vzduch, který dýcháme v uzavřených místnostech, může...
Úprava vzduchu v domácnosti
Recenze produktu: Čistička vzduchu Sanyo ABC-VW24A
Tentokrát jsme se rozhodli „podívat na zoubek“ jedné z našich nejprodávanějších čističek vzduchu Sanyo ABC-VW24A.
Alergie na psy, kočky a jiná zvířata Alergie na plísně Alergie na pyl Alergie na roztoče
Recenze produktu: Čistička vzduchu Sanyo ABC-VW24A
Čističky a zvlhčovače vzduchu
Jak poznat, kdy je vhodnější pořídit čističku vzduchu a kdy zvlhčovač? Jaké problémy tyto přístroje řeší? Není řešením...
Čističky a zvlhčovače vzduchu

Ověřeno našimi zákazníky

Kliknutím na pečeť zobrazíte všechny recenze našeho e-shopu přímo na Heurece

Heureka recenze
  • skvělá cena
  • rychlý bezproblémový obchod
Ověřený zákazník před 4 dny
  • Rychlé dodání
Ověřený zákazník před 12 dny
  • Rychlost dodání
Ověřený zákazník před 15 dny