I když všichni dobře víme, jak je při pohybu na sluníčku nutná ochrana pokožky před spálením, každému z nás se občas stane, že nějaká část těla dostane větší dávku UV záření, než je zdrávo. Jak urychlit zahojení pokožky po nadměrném opalování? Jaké přípravky a pomůcky se dají použít i na atopickou či jinak citlivou pokožku?
Typické příčiny spálení jsou takové, že někdo usne při opalování nebo že si spálí uši, krk, tváře či nárty jednoduše proto, že na ně při mazání opalovacím krémem zapomněl.
Spálená kůže je vlastně zánět
V důsledku nadměrné dávky slunečního záření, zejména typu UVB se na vaší kůži objeví příznaky popálení. Většinou dojde „jenom“ k jejímu zanícení – kůže zrudne a svědí, pálí až bolí.
Ve vážnějších případech se objevují puchýřky. Mezi doprovodné příznaky spálení od slunce patří teplota nebo nevolnost. Po několika dnech přichází typické loupání vrchní vrstvy pokožky.
Nadměrné opalování a atopický ekzém
Co se týká lidí s atopickým ekzémem, je známo, že mírné dávky sluníčka většině atopiků prospívají. Ale když dávku přeženete, může naopak dojít k dlouhodobému zhoršení ekzému.
Atopický ekzém je totiž také zánět pokožky a když k němu přidáte další zánět způsobený spálením od slunce, tělo může mít problém se s tak silným zánětem vypořádat. Spálená kůže více svědí a je ještě více vysušená, což je pro atopika citelnou komplikací.
Léčba popálenin může trvat i několik týdnů, záleží samozřejmě na míře poškození kůže. Léky, kosmetika a další prostředky, které jsou k dispozici, pouze potlačují příznaky nebo podporují léčbu. Kůže bude vždy potřebovat svůj čas na regeneraci.
Aloe vera je oblíbená pro své hojivé účinky na pokožku (foto: SXC)Co můžete použít:
krém s kortikoidy na krátkodobé ošetření nejzanícenějších míst – dávkování pokud možno proberte s lékařem, který vám tento lék předepsal
léky proti bolesti, jako jsou Paralen, Ibuprofen nebo Aspirin
kosmetika nebo obklady s obsahem aloe vera, vilínu virginského, měsíčku lékařského, vitaminu E, panthenolu (dexpanthenolu, kyseliny pantothenové) nebo čaje (zeleného či černého)
Hydroaktivní gel vhodný nejen na spáleniny od slunce (zdroj: Flamigel)
Máte-li osvědčené přípravky na ošetřování zarudlých ložisek atopického ekzému, budou s vysokou pravděpodobností fungovat i na spálenou pokožku. Princip hojení obou nemocí je totiž velmi podobný – cílem je tišit zánět.