Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450

Účinnost čističek vzduchu je různá, sledujte nezávislé certifikáty

Čističky vzduchu hrají velmi důležitou roli při udržování zdravého prostředí v interiéru. Dokáží zatočit s alergeny i viry, čímž minimalizují zdravotní rizika a zlepšují kvalitu života alergiků a astmatiků. Při nákupu doporučujeme vybírat z ověřených produktů, jejichž účinnost je doložena patřičnými certifikacemi od nezávislých institucí.
Účinnost čističek vzduchu je různá, sledujte nezávislé certifikáty

Není všechno zlato, co se třpytí

Pořízení kvalitní čističky vzduchu do domácnosti nebo kanceláře je investicí na několik let. Už z tohoto důvodu by zejména alergici měli při výběru upřednostnit produkty s ověřenou účinností. Solidní čističky pracují na principu vícestupňové filtrace vzduchu s přispěním pokročilých technologií, pomocí kterých dosahují vysoké účinnosti při odstraňování alergenů, virů, plynných látek a nežádoucích pachů.

Na trhu se vyskytuje velké množství čističek vzduchu, jejichž účinnost nemusí být vždy dostatečná, i když nesou lákavé označení „vhodné pro alergiky”. Často jde však pouze o tvrzení výrobce. Pokud chcete mít jistotu, že nekupujete zajíce v pytli, sáhněte po produktu, který je opatřen příslušným certifikátem.

Certifikáty potvrzující účinnost čističek vzduchu při odstraňování alergenů

Čističky vzduchu užitečné pro alergiky jsou způsobilé pro udělení certifikace až poté, co projdou rozsáhlými testy, které v zabezpečeném prostředí provádějí specializované instituce. Na evropské úrovni jsou uznávané certifikáty ECARF a Allergy UK, které jsou udělovány nezávislými alergologickými autoritami.

Certifikace ECARF

European Center for Allergy Research Foundation (Evropské nadace pro výzkum alergií) byla založena v roce 2003 a sídlí v Berlíně. Posláním této neziskové organizace je zajistit, aby lidé s alergiemi dostali kvalitní poradenství v každodenních záležitostech a možnostech léčby. Cílem nadace je zlepšení informovanosti veřejnosti o alergiích, snížení dopadů onemocnění a podpora Globální evropské sítě pro alergiky a astma (GA?LEN).

Evropské středisko ECARF provádí nezávislé testy a uděluje certifikace produktům a službám, které mají co dočinění s alergiemi. Jedná se zejména o potraviny, kosmetiku, drogerii, textil a také domácí spotřebiče, jako jsou právě čističky vzduchu. Aby produkt získal nárok na udělení certifikace, musí být podroben sérii přísných testů navrženými předními mezinárodními vědci a techniky.

U čističek vzduchu je certifikace ECARF udělena těm produktům, které při každodenním používání dosahují měřitelného zlepšení kvality vzduchu pro danou velikost místnosti. Všechny testy jsou prováděny v uzavřené klimatické komoře.

Testovací kritéria ECARF týkající se čističek vzduchu:

  • minimální účinnost při velikosti částic > 0,1 a < 0,3 ?m: > 85%
  • účinnost při velikosti částic 0,5 ?m (bakterie, jemný prach): > 90%
  • účinnost při velikosti částic > 3 ?m (spory plísní, pyl): > 95%
  • uvolňování ozónu: < 7 ppb
  • teplotní rozdíl (pokojová teplota ve srovnání s vyfukovaným vzduchem): < 0,3 K
  • vyfukovaný vzduch má neutrální zápach
  • zařízení je opatřeno štítkem poskytující informace o maximální velikosti místnosti, v které je do jedné hodiny odfiltrováno 95 % všech částic > 3 ?m
  • zařízení s výkonem nižším než 200 m?/h dosahují při nejnižším výkonu hlučnosti < 32 dB

Allergy UK

Britská nadace pro alergie, od roku 2001 působící jako Allergy UK, byla založena v roce 1991 skupinou předních britských alergologů. Vizí nadace je, aby každému alergikovi byla poskytnuta nejlepší možná péče a podpora. Instituce se rovněž zasazuje o uznání závažnosti alergií a jejich dopadů na kvalitu života lidí.

Nadace Allergy UK uděluje certifikát B. A. F. ověřeným produktům, které účinně snižují nebo zcela odstraňují vzdušné alergeny včetně roztočů a pylů z životního prostředí.

Nezávislé testování se netýká pouze alergenů

U kvalitnějších čističek vzduchu se můžete setkat i s dalšími certifikacemi udělovanými nezávislými institucemi, jako jsou např. AHAM (zaručená účinnost při odstraňování prachu, kouře a pylů), Airmid Healthgroup (testování účinnosti v záchytu virů, bakterií nebo alergenů) nebo Energy Star (známka udělována energeticky úsporným spotřebičům).

Certifikáty účinnosti mohou vydávat i specializované instituce, jako jsou univerzity nebo odborné výzkumné laboratoře. Ty zajišťují nezávislé testování účinnosti s užším zaměřením na konkrétní kritérium. Nejčastěji se ověřuje účinnost přístroje při odstraňování virů, hodnota produkce ozónu nebo provozní hlučnost.

Příkladem může být laboratoř prestižní jihokorejské univerzity Yonsei, která u čističek vzduchu Winix podrobila nezávislému testování technologii PlamaWaveTM a potvrdila, že plazmová ionizace dokáže redukovat nejběžnější viry chřipky s účinností 99,6 % během jedné hodiny.

Několik příkladů prováděných testů

Aby bylo možné čističky vzduchu schválit, jsou podrobeny řadě testů včetně měření průtoku vzduchu, přesněji množství dodaného čistého vzduchu (CADR). Tento ukazatel poskytuje přehled o tom, jaký objem vzduchu vyčistí přístroj za jednu hodinu. Čím vyšší je hodnota, tím rychleji čistička vzduchu odstraní nečistoty, jako jsou prach, pyly nebo kouř. Jedná se o nejjednodušší způsob, jak vzájemně porovnávat účinnost u různých modelů čističek vzduchu.

Během testování účinnosti je čistička vzduchu umístěna v uzavřeném prostoru, do kterého jsou vypuštěny prachové částice, pyly, roztoči a další alergeny. Pak je přesně změřena její účinnost při odstraňování těchto nečistot ze vzduchu.

Při testech zaměřených na odstraňování zápachu se čistička vystavuje působení různých druhů plynů a na krátkou dobu se zapíná při maximální rychlosti filtrace. Tímto způsobem je změřeno, jak rychle a efektivně dokáže přístroj neutralizovat nepříjemné pachy a škodlivé látky ze vzduchu v místnosti.

V následujícím videu se můžete podívat, jak čistička vzduchu Winix Zero efektivně filtruje kouřem znečištěný vzduch v uzavřeném prostoru:


Z výše uvedených informací vyplývá, že při pořizování čističky vzduchu do domácnosti, kterou obývají alergici nebo astmatici, není dobré význam certifikací podceňovat. Spotřebič s ověřenou účinností nejen pomůže zajistit čistější vzduch v interiéru, ale rovněž zvýší kvalitu života u osob s respiračními obtížemi a funguje i jako preventivní opatření proti šíření virových onemocnění.

Nevíte si rady s výběrem správné čističky vzduchu? Poradí vám náš nákupní rádce.

Související články

Čističky vzduchu a ozon – jak je to doopravdy
Čistička vzduchu – ano, či ne?
Nový koncept čištění vzduchu založený na elektrolýze vody

Produkty, které pomáhají

Kompletní nabídka:
Čističky vzduchu

Související články

Čističky vzduchu a ozon – jak je to doopravdy
Ozon je všude kolem nás jako nedílná součást zemské atmosféry – nejen jako ozonová vrstva. Dýcháme ho celý život, aniž by...
Čističky vzduchu a ozon – jak je to doopravdy
Čistička vzduchu – ano, či ne?
V první řadě se musíme zamyslet nad tím, proč vlastně čističku vzduchu chceme pořídit. Existuje mnoho důvodů, proč ji lze...
Čistička vzduchu – ano, či ne?
Nový koncept čištění vzduchu založený na elektrolýze vody
Každý z nás vdechne do plic přibližně 15 000 litrů (15m3) vzduchu denně. Jelikož vzduch je klíčovým aspektem naší...
Nový koncept čištění vzduchu založený na elektrolýze vody
Čističky vzduchu - nová kvalita vašeho života
V posledních letech se stále více mluví o biopotravinách a zdravém životním stylu. Biopotraviny se staly vítanou změnou v...
Čističky vzduchu - nová kvalita vašeho života
Podle čeho se orientovat při nákupu čističky vzduchu
Protože se často setkáváme s tím, že není snadné se rozhodnout pro konkrétní typ čističky vzduchu, přinášíme vám několik...
Podle čeho se orientovat při nákupu čističky vzduchu
Úprava vzduchu v domácnosti
Čistý vzduch je základním předpokladem pro zdravý život. Udává se, že vzduch, který dýcháme v uzavřených místnostech, může...
Úprava vzduchu v domácnosti
Recenze produktu: Čistička vzduchu Sanyo ABC-VW24A
Tentokrát jsme se rozhodli „podívat na zoubek“ jedné z našich nejprodávanějších čističek vzduchu Sanyo ABC-VW24A.
Alergie na psy, kočky a jiná zvířata Alergie na plísně Alergie na pyl Alergie na roztoče
Recenze produktu: Čistička vzduchu Sanyo ABC-VW24A
Čističky a zvlhčovače vzduchu
Jak poznat, kdy je vhodnější pořídit čističku vzduchu a kdy zvlhčovač? Jaké problémy tyto přístroje řeší? Není řešením...
Čističky a zvlhčovače vzduchu

Ověřeno našimi zákazníky

Kliknutím na pečeť zobrazíte všechny recenze našeho e-shopu přímo na Heurece

Heureka recenze
  • V pátek jsme objednali, v úterý zboží dorazilo.
Ověřený zákazník před 8 hodinami
„Spokojenost.Rychlé dodání.Doporučuji.“
Ověřený zákazník před 3 dny
„Obchod vřele doporučuji“
  • Velký výběr zboží, rychlost dodání zboží, solidní jednání
Ověřený zákazník před 3 dny