Má vaše atopické dítě neustále rozškrábanou pokožku, i když dodržuje dietu i všechna ostatní doporučovaná opatření? Velmi častou příčinou svědění pokožky je stres, i když si to vůbec nemusíte uvědomovat.
Když je dítě stresováno, v jeho těle stoupá hladina histaminu a ten zvyšuje svědivost pokožky. Dítě se začne škrábat, ale rozškrábaná pokožka vyvolává další stres. Vzniká začarovaný kruh svědění a škrábání.
Z čeho může mít dítě stres? Je toho dost…
- Kojenci a batolata: Jestliže vyloučíme zdravotní problémy, miminka nejvíce stresuje, když mají hlad, cítí se opuštěná nebo když se jim prořezávají zoubky.
- Předškoláci: Malé dítě má spoustu naivních představ a očekávání. Když něco není podle jejich představ, mohou se cítit ukřivděné a nešťastné Nástup do mateřské školky, nová paní učitelka, neshody s kamarády, to vše může u předškoláka vyvolat stres.
- Školáci: Zdrojem napětí je samozřejmě nástup do první třídy, posléze různé písemky, zkoušení a často i vysvědčení. Ale různé stresy často vznikají také společenským tlakem ostatních dětí – neshody se spolužáky mohou citlivější děti prožívat velmi těžce.
- Puberta: období velkých změn, dospívání, hledání se a pochybování. Vzhled je v této etapě života velmi důležitý, jakákoliv odchylka od ideálu může vyvolat pocit méněcennosti. Názory vrstevníků jsou pro dítě velmi důležité a snadno mohou ublížit.
- Spouštěčem stresu u většiny dětí jsou také nuda a rozmrzelost. Ne každé dítě se umí samo zabavit. Čím více se dítě nudí, tím více se soustředí na své kožní problémy.
- Dalším významným spouštěčem stresu může být stěhování či změna školy.
- Není tajemstvím, že pro většinu dětí bez ohledu na věk jsou velkým problémem neshody rodičů. A nemusí jít jen o napjatou atmosféru související s rozvodem. Partneři, kteří spolu neumějí komunikovat a netáhnou za jeden provaz, doma vytvářejí nejisté prostředí, ve kterém se dítě těžko orientuje. Dítě se potřebuje mít na někoho a na něco spolehnout.
Přemýšlejte o tom, co dítě prožívá
Je jasné, že není v lidských silách zajistit dítěti prostředí zcela bez zdrojů stresu. Ale má smysl se snažit, protože psychická pohoda dokáže se zdravotním stavem dělat zázraky. Když se vašemu dítěti náhle zhorší ekzém, zkuste si vzpomenout, co zrovna prožívalo. Třeba to příště budete moci ovlivnit.
Že jste sami ve stresu z té spousty pravidel, která máte dodržovat? Vydržte, váš boj s ekzémem bude úspěšný. Buďte trpěliví, chce to jen svůj čas.
Chudáček ekzematik? Lítost nic nevyřeší
Ekzém u svého dítěte berte jako fakt, se kterým se budete muset naučit žít. Přiměřeně věku dítěti vysvětlujte, co jeho ekzému prospívá a škodí. Ale jinak o ekzému neustále doma nemluvte. Ani svého potomka zbytečně nelitujte, mohlo by se to obrátit proti vám. Děti se umějí rychle naučit zneužívat svého onemocnění ve svůj prospěch a v podstatě své okolí vydírat.
Je logické, že se jako rodič snažíte své dítě chránit – zvlášť když vidíte, že se trápí. Ekzém ale není důvod k rozmazlování, ani k výraznému omezování dítěte. Snažte se ke svému dítěti chovat jako ke zdravému. Věnujte mu stejnou pozornost jako ostatním sourozencům, nedávejte nikomu důvod k žárlivosti.
Nestresujte děti zbytečnými zákazy
Totéž by mělo platit i ve školce a ve škole. Nechtějte po učitelkách, aby se k vašemu dítěti chovaly jinak než k ostatním dětem. Naučte školáka, jak si chránit ložiska ekzému před podrážděním, ale nedělejte z toho drama. Dítě potřebuje být součástí kolektivu, proto občas přimhouřete oči, když se věnuje aktivitě, která ekzému zrovna neprospívá.
Je možné, že dítě bude kvůli ekzému uzavřenější. Zvláště ve věku, kdy svůj ekzém začnou vnímat jako společenský hendikep. V takových případech nejvíce pomáhá podporovat jejich sebevědomí. Chvalte je za to, v čem jsou dobří. Ať už jde o sport, uměleckou aktivitu nebo „jen“ úspěchy ve škole.
Vypozorovali jste souvislost mezi stresem a stavem ekzému u vašeho malého ekzematika? Které zážitky podle vás nejvíce škodí? Podělte se s ostatními v komentářích pod článkem.