úvod E-shop > Produkty dle alergie > Atopický ekzém

Atopický ekzém

Pravidleně pečujte o pokožku, vyhněte se alergenům

Atopický ekzém

Atopický ekzém je dlouhodobé kožní onemocnění, které je většinou alergického původu. Projevuje se svědivou vyrážkou, která se objevuje na různých místech těla. Postihuje zejména děti. Ekzém se zhoršuje po kontaktu s různými alergeny a dalšími dráždivými látkami. Ovlivňuje ho také stres. Jeho léčba vyžaduje trpělivost. Co proti ekzému můžeme dělat?

Opatření při atopickém ekzému

Skupina produktů Důležitost
Léčebná kosmetika Kůže postižená atopickým ekzémem či přesušená pokožka... + + +
Opalovací přípravky Při opalování citlivé pokožky je třeba dbát na správný... + + +
Oděvy pro ekzematiky Každá maminka dítěte s atopickým ekzémem jistě zná... + + +
Sprchové filtry Sprchové filtry z vody účinně odstraňují chlor a další... + +
Dětské pleny a hygiena Prodyšné jednorázové plenky neobsahující zbytečné... + +

Jak a proč pečovat o pokožku při atopickém ekzému

Speciální kosmetika je nutností

Ekzematickou pokožku, pro kterou je typická ztráta vody a tuku, je potřeba denně promazávat vhodnou neutrální kosmetikou (emoliencia).

Jelikož i obyčejná voda z vodovodu vysušuje pokožku, sprchujeme se nebo koupeme pouze krátce. Používáme speciální šetrné mycí prostředky, které pokožku neodmašťují. Sloučeniny chloru, který naší pokožce nesvědčí, dokáže z vody odstranit sprchový filtr.

Zvýšenou pozornost věnujeme opalovacím přípravkům. Upřednostňujeme výrobky obsahující co nejméně dráždivých chemických přísad (parfémy, konzervanty). Nejméně potíží způsobují přípravky na bázi minerálních UV filtrů. Volíme raději vysoký ochranný faktor.

Textil na míru ekzematikům

Zamezit škrábání. To mají za úkol speciální oděvy pro dětské ekzematiky. Jsou vyrobeny z lehké 100% bavlny a brání rozškrábání ekzémových ložisek.

Na praní oblečení, které je v přímém kontaktu s pokožkou, bychom měli používat nedráždivé prací prostředky a dbát na důkladné vymáchání bez použití aviváže.

Kojencům a batolatům jsou určeny jednorázové pleny vyrobené z přírodních materiálů bez použití chemických látek.

Jak a proč upravit domácnost při atopickém ekzému

Pokud máme potvrzeno, že náš atopický ekzém vyvolává konkrétní alergen, pak se samozřejmě vyhýbáme především tomuto alergenu.

Pozor na suchý vzduch

Jelikož suchý vzduch (pod 40 %) se podepisuje na vysušování sliznic i pokožky, je vhodné používat zvlhčovač vzduchu. Nejvíce se hodí v topné sezoně.

Další tipy na úpravu domácnosti

Osoba s atopickým ekzémem by neměla být vystavována velkým dávkám alergenů (roztoči, pyly, spory plísní, zvířata nebo zbytky potravin) ani jiných dráždivých látek (kouř, rozpouštědla apod.), které ekzém zhoršují. Co můžeme udělat?

– Pravidelně uklízíme. Zaměřujeme se na odstraňování prachu, který obsahuje nejvíce alergenů. Používáme kvalitní vysavač s vysokým stupněm filtrace a hladké plochy stíráme na mokro.

– Postel pacienta můžeme vybavit protiroztočovými povlaky, alespoň polštář a matraci. Povlečení pereme na 60 stupňů nebo více.