úvod E-shop > Články a recenze > Čistička vzduchu s ionizátorem

Čistička vzduchu s ionizátorem

23. 1. 2013

Čistička vzduchu s ionizátorem

Má, nebo nemá mít čistička vzduchu ionizátor? Jaký je vlastně rozdíl mezi ionizátorem a čističkou vzduchu? Co vyčistí vzduch lépe? Pojďme si v tom udělat jasno.

Zázračné ionizátory?

Začněme tím, jak někteří výrobci ionizátory popisují.

Reklamní sdělení typu „s ionizátorem se budete cítit jako v lese nebo u vodopádu, budete mít stejný pocit, jako když se vzduch pročistí po bouřce“ jsou přinejmenším úsměvná.

V lese je nám dobře zkrátka proto, že jsme v lese. Myslet si, že se tak díky ionizátoru budeme cítit i v kanceláři za počítačem, je nesmysl.

Co ionizátor umí a jak pracuje

Ionizátor je zařízení, které pomocí elektrického výboje ionizuje vzduch, tzn. že v něm zvyšuje množství iontů. Dostatek těchto iontů může mít pozitivní vliv například na kvalitu dýchání (lepší okysličení krve) a na lidskou psychiku (více duševní energie, lepší nálada).

Ionty se také podílejí na čištění vzduchu. Nabalují se totiž na poletující nečistoty a způsobují jejich shlukování. Tyto shluky – pokud je nějakým způsobem ze vzduchu neodsajeme – se usadí v místnosti ve formě prachu.

Takže ionizace vzduchu je bezesporu prospěšná.

Ale… Někteří výrobci prodávají ionizátory pod názvem čistička vzduchu, což je zavádějící. Ionizace se sice podílí na čištění vzduchu, ale klasickou čističku nenahradí. Vysvětleme si proč.

Čističky vzduchu s podrobným návodem, jak vybrat.

Ionizátor není čistička vzduchu

Na trhu bohužel najdeme přístroje, které jsou sice označovány jako čističky vzduchu, ale nejsou vybaveny ani motorem, a v řadě případů dokonce ani žádným filtrem.

Spotřebitelé se často nechávají nalákat jejich nízkou cenu, velmi malými provozními náklady a přestávají přemýšlet o reálné účinnosti těchto přístrojů. Ta je totiž minimální.

Ionizátor bez motoru sice odstraní prachové částice ze vzduchu, ale neodstraní je z místnosti. Pouze způsobí jejich usazení na podlaze a nábytku. Pak stačí vzduch rozvířit a co se stane? Nečistoty jsou zpátky ve vzduchu.

Naproti tomu klasická čistička vzduchu si pomocí ventilátoru všechny prachové nečistoty, alergeny, bakterie, ale i nebezpečné plyny nasává a zachycuje je na své soustavě filtrů. Tak ze vzduchu všechny nečistoty mizí.

Díky ventilátoru, který zajistí cirkulaci vzduchu po celé místnosti, probíhá čištění v řádu minut. Ze zdravotního hlediska tak samotné ionizátory nemohou čističkám konkurovat, ať už je řeč o alergiích, nebo obyčejném nachlazení.

Čistička vzduchu s ionizátorem – dobrá volba

Jak tedy vyčistit vzduch od prachu, alergenů nebo cigaretového kouře nejlépe? Ideální volbou je výkonná čistička vzduchu s ionizátorem jako jednou z funkcí.

U čističky je velmi důležitý vzduchový výkon, tedy rychlost ventilátoru. Čím je vyšší, tím lepší cirkulaci vzduchu v místnosti zajistí. A o to jde, chceme vyčistit celou místnost, ne jen bezprostřední okolí čističky.

Nevěřte tomu, že čistička se vzduchovým výkonem 65 m3 kvalitně vyčistí vzduch v místnosti o ploše 75 m2.

Dalším parametrem, díky kterému jsou čističky účinné, je kvalitní několikastupňová filtrace. Jeden filtr nám neodstraní všechny druhy nečistot. Proto mají kvalitní čističky filtrů více.

Naše doporučení tedy zní: Kvalitní čistička vzduchu s vysokým vzduchovým výkonem, několika stupni filtrace a ionizátorem.

Prověřenou nabídku čističek vzduchu s ionizátorem najdete zde: Čističky vzduchu s ionizátorem.

Jak vybrat čističku vzduchu?

Pokud si nevíte rady, přečtěte si naše rady, jak vybírat čističku vzduchu, využijte nákupního rádce nebo si přečtěte recenze.