Alergie na kravské mléko

Vložte svůj článek

Nejprodávanější z e-shopu:
SMART čistička vzduchu Winix ZERO+

SMART čistička vzduchu Winix ZERO+

Pro místnosti do 48m2, 6 stupňů filtrace ...

10590 Kč
Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Na polštáře, matrace,
přikrývky ...

výhodná sada
5290 Kč
Čistička vzduchu Winix WAC U300

Čistička vzduchu Winix WAC U300

Odstraní alergeny, prach i ciga­retový kouř. Omyvatelné filtry ...

6490 Kč
Nejčtenější články:
  1. Vybíráme čističku vzduchu pro pylového alergika
  2. Co kdy kvete I: únor až duben
  3. Jak účinně a efektivně odstranit roztoče v domácnosti

Ilustrační foto (zdroj: SXC)

Kravské mléko bylo do výživy malých dětí zařazeno ve větší míře až ve 20. století. Můžeme spekulovat o tom, že je to historicky příliš krátká doba na to, aby se trávicí trakt přizpůsobil odlišnému složení mléka mateřského a kravského.

Kravské mléko obsahuje 3× více bílkovin než mléko mateřské. Přitom v kravském mléce je významně více bílkoviny kaseinu než bílkovin syrovátky. V mateřském mléce je tomu naopak (významně převažují bílkoviny syrovátky). Kasein je pro člověka hůře stravitelný, je odolný vůči trávení i vůči tepelné úpravě.

Kdy hovoříme o alergii a kdy o nesnášenlivosti (tzv. intoleranci) kravského mléka?

Pokud je vyšetřením prokázána imunologická přecitlivělost (obvykle potvrzením specifických IgE protilátek) jedná se o ALERGII. Pokud není příčina potíží v chybné imunitní odpovědi, mluvíme o INTOLERANCI, neboli nesnášenlivosti kravského mléka.

Jaká vyšetření nám mohou pomoci diagnostikovat alergii či intoleranci?

V prvé řadě kožní testy, které lze provádět již u malých kojenců. Dále krevní testy, kdy prokazujeme přítomnost protilátek typu IgE. Z krevních vzorků lze vyšetřit i novější tzv. test aktivace bazofilů. Ani tato vyšetření nejsou limitována věkem.

Rozhodující pro diagnosu je především tzv. eliminační a následně expoziční test. Jedná se o vysazení kravského mléka a všech mléčných výrobků na 1–2 měsíce a následné znovuzavedení do stravy. U dětí, které ještě ve výživě mléko potřebují a maminka nekojí, se používají tzv. hydrolyzáty. Jedná se o mléko kravské, upravené tak, aby mělo nízký alergenní potenciál. Je určitá skupina dětí, které ani takto upravené mléko nevyhovuje. V tom případě je indikováno nasazení preparátu na bázi aminokyselin – to je mléko speciální, maximálně upravené. Z mléka určeného k léčbě alergie na kravské mléko lze připravovat i pudink, ovocné pyré, koktejl nebo jej přidávat do polévek a zeleninových směsí.

Jak se alergie na kravské mléko může projevovat?

Záleží na věku pacienta. U těch nejmenších bývá varovnou známkou zhoršené prospívání dítěte (nepřibývá), průjmy – někdy i zácpa, ublinkávání, plynatost, kopřivka, atopický ekzem, kašel, záněty průdušek. K novějším poznatkům patří, že alergií na kravské mléko může trpět i plně kojené dítě. Do mateřského mléka přechází některé z bílkovin syrovátky, což může být příčina potíží.

Jak přísnou dietu je nutné nasadit, pokud lékař rozhodne, že se jedná o alergii či intoleranci kravského mléka a jak dlouho ji dodržovat?

Je vhodné vysadit veškeré mléko a mléčné výrobky, tzn. máslo, sýry, pribiňáky, jogurty, omáčky, krémy, kaše, tvarohy. Pokud se stav dítěte zlepší a potíže ustoupí, je doporučeno znovuzavedení do stravy asi za 6 měsíců. Při přidávání mléčných výrobků je třeba trpělivosti. O toleranci potraviny může rozhodovat i množství podaného jídla, proto začínáme po lžičkách.

Kdy je vhodné dítěti nasadit hypoalergenní, tzv. HA mléko?

Pokud maminka nemůže kojit, stojí před rozhodnutím, které mléko vybere pro své dítě. Často se trápí otázkou, zda raději zvolit tzv. „šetrnější“ variantu a dávat dítěti HA mléko nebo zvolit klasické náhradní mléko. Důležité je vědět, že HA mléka jsou určena pouze pro prevenci u alergií ohrožených dětí. To jsou děti, jejichž rodiče nebo sourozenci jsou alergici. U ostatních dětí není pro podávání tohoto typu mléka opodstatnění. Pokud se jedná o alergii, je HA mléko nedostatečné a nelze jej použít jako léčebné.

Může maminka nějakou dietou v těhotenství ovlivnit budoucí rozvoj alergií u svého dítěte?

Na tuto otázku není jednoznačná odpověď, ale nebylo prokázáno, že by dieta těhotné ženy rozvoji alergií zabránila. Platí doporučení pestré stravy, nepřehánět v žádném směru a dbát na dostatek ovoce a zeleniny, rizikové potraviny konzumovat spíše v malém množství (kravské mléko, soja a sojové výrobky, vejce, arašídy, ořechy, ryby, celer).

Alergie na kravské mléko má zejména u dětí dobrou prognosu. Do 15 let věku je více než 90 % dětí bez potíží.

MUDr. Eva Orálková

Komentáře ke článku
Táňa, ProAlergiky.cz

12. 4. 2017
9:28

Pro: MarcelaDobrý den, příčin může být nepochybně více. Potravinová alergie či intolerance je jednou z možností. Doporučuji poradit se s lékaři a absolvovat různá vyšetření, kolonoskopie je určitě vhodná. Není možné, že by dcera zažívala dlouhodobý stres nebo měla z něčeho obavy?
S pozdravem,
Táňa

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Marcela

5. 4. 2017
12:50

Dobry den,me dceři pan doktor zjistil v 17letech alergii na kravske mleko a soju,již 4měsíce jsme vše vynechali,ale stále má stejné zaživací problémy,prujmy cca6denně,hubne .Už jsem jako matka bezradná,ještě chceme zkusit kolonoskopii?poradíte mi prosím?děkuji moc

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související články
Ovesné mléko
Ovesné mléko

Je lepší kupované nebo domácí? Do jakých pokrmů se ovesné mléko hodí? Tipy na...

Svačiny nejen pro alergiky a celiaky
Svačiny nejen pro alergiky a celiaky

Být alergikem v České republice není žádná legrace. I když ti, kdo tuto situaci...

Testováno spotřebiteli: Nestlé Sinlac speciální kaše
Testováno spotřebiteli: Nestlé Sinlac speciální kaše

V měsících dubnu a květnu proběhlo další spotřebitelské testování. Deset rodin,...

Domácí rostlinná mléka
Domácí rostlinná mléka

Trpíte vy či vaši potomci alergií na bílkovinu kravského mléka či intolerancí...

Domácí ořechová mléka
Domácí ořechová mléka

Výroba domácích rostlinných nápojů je jednoduchá a nenáročná, a to jak na samotný...

Recepty
Vychlazený BL těstovinový salát s kuřecím masem, zeleninou a s bylinkama
Vychlazený BL těstovinový salát s kuřecím masem, zeleninou a s bylinkama

Kuřecí maso, žampiony a papriky orestujeme naprudko na pánvičce a smícháme s ostatní nakrájenou zeleninou a těstovinami a...

Salát s kuřecím masem
Salát s kuřecím masem

Celé nové brambory uvaříme a poté je zprudka orestujeme se zeleninou nakrájenou na větší kousky. Ještě na pánvi zalejeme...

Svěží bramborový salát se zeleninou
Svěží bramborový salát se zeleninou

Postup přípravy: Celé nové brambory uvaříme a poté je zprudka orestujeme se zeleninou nakrájenou na větší kousky. Ještě...

Všechny recepty