úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Bez zařazení > Centrální vysávání: Zaměřeno na alergeny

Centrální vysávání: Zaměřeno na alergeny

Vložte svůj článek

29. 6. 2011

Bez zařazení

Nejprodávanější z e-shopu:
Čistička vzduchu Winix ZERO

Čistička vzduchu Winix ZERO

Skvělá při alergii na pyl nebo zvířata. Plazmová neutralizace...

5990 Kč
Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Největší nádrž 8 l, antibakteriální ochrana, hygrostat...

3990 Kč
Inhalátor<br/>Laica MD6026

Inhalátor
Laica MD6026

Ideální pro inhalaci Vincentky i léčiv. Nejlepší poměr cena/výkon.

1590 Kč
Nejčtenější články:

Díky centrálnímu systému můžete mít vysavač ve všech místnostech

Pravidelné a důkladné vysávání je velmi důležité zejména v domácnostech, ve kterých žijí osoby alergické na roztoče, pyly, plísně, zvířata nebo potraviny. Nízkoalergenové prostředí je prospěšné také pro lidi trpící atopickým ekzémem. Systémy centrálního vysávání Husky nebo Duovac vám úklid usnadní a zpříjemní.

Alergeny z různých zdrojů

Alergeny se usazují spolu s prachem na veškerých plochách v bytě. Roztoče nedobrovolně chováte zejména v postelích a čalouněném nábytku. Pyly a spory plísní k vám přilétají otevřenými okny nebo si je domů nosíme na vlasech a na oblečení. Zvířata si do svých příbytků pouštíte vědomě. O přítomnosti alergenů většinou ani nevíte, dokud se ovšem neobjeví přecitlivělost na některý z nich.

Úklid, to není jen vysávání podlah. Centrální vysavače jsou většinou vybaveny množstvím nástavců, se kterými odstraníte prachové částice i z těžko dostupných míst. Za zmínku stojí například speciální hubice na sedací soupravy nebo hubice na žaluzie. Vysávání hůře přístupných míst zase usnadní doplňky jako např. tyč Webs B Gone, která vám usnadní úklid ve výškách.

Protialergenová „čistka“ u chovatelů

Zvířecí alergeny pocházející ze slin, výměšků mazových žláz nebo kožních šupin se snadno dostávají do vzduchu a sedají si úplně kamkoliv. Kočičí a psí alergeny se samozřejmě hojně přenášejí při každém kontaktu zvířete s čalouněným nábytkem nebo kobercem. Jsou nalepeny i na odpadlých chlupech našich miláčků.

Pokud doma chováte zvíře, je nutné častěji uklízet než v ostatních rodinách. S centrálním vysavačem to jde naštěstí snadno. Mezi místnostmi přenášíte lehkou hadici. Vysavačová jednotka je umístěna ve sklepě nebo jiné neobytné místnosti, a tak vám v místnosti nic nefouká a nevíří tak prach.

Majitelé psů a koček ocení příslušenství v podobě speciálních sacích kartáčů na zvířata, které si mohou k centrálnímu vysavači pořídit. Zajímat by se měli i o speciální kartáčové nástavce pro vysávání chlupů z koberců a čalounění.

Kde nestačí klasický systém suchého sání, je možné použít mokré vysávání. Některé systémy centrálního vysávání jej umožňují a to je ideální řešení pro šamponování koberců a čalounění. Navíc vysávání a vytírání rovných podlah s nimi probíhá doslova jedním tahem. Zbývá už jen otření nábytku vlhkým hadříkem. Suché prachovky jsou pro alergiky riskantní, protože většinou více prachu rozvíří než seberou.

Kuchyň bez alergizujících potravinových odpadů

Při úklidu byste neměli zapomínat ani na potravinové alergeny. Potravinovým alergikům může vadit vdechnutí nějaké jemné potravinové suroviny nebo jen kožní kontakt s ní.

Nesmírně praktickým doplňkem některých centrálních vysavačů jsou kuchyňské štěrbiny v soklu kuchyňské linky. Ke štěrbině stačí namést nečistoty a sací jednotka je během okamžiku nechá zmizet. Štěrbina se uplatní kromě kuchyně i v předsíních, kde o nečistoty na podlaze není nouze. A rozhodně se za ni nemusíte před návštěvou stydět, v nerezovém provedení působí opravdu elegantně.

Každá hospodyňka nepochybně uvítá zařízení Drawer Vac – lopatku nainstalovanou přímo pod pracovní deskou kuchyňské linky. Na lopatku jednoduše nametete například drobky z nakrájeného chleba nebo zbytky mouky z pečení. Pak už jen stačí zasunout lopatku a sací jednotka se o vše postará.

Hadice už nepřekáží

Klíč k pohodlnému úklidu? Nepochybně novinka v podobě „Hadice ve zdi“. Díky ní již nemusí uživatel manipulovat s dlouhou, i když lehkou, hadicí, ale na úklid si vytáhne pouze potřebnou délku. Po dokončení úklidu jednoduše odjistí pojistku a hadice se zasune do zdi. Problém s jejich skladováním tak zcela odpadá. Tímto způsobem lze řešit hadice o délce až patnáct metrů, přičemž standardní délka hadic pro běžně velký rodinný dům se pohybuje kolem devíti metrů.

Jediným limitem je instalace – rozdílné provádění oproti standardním rozvodům neumožňuje dodatečnou montáž. Takže příliš dlouho neváhejte, byla by škoda vzdát se maximálního komfortu, který „Hadice ve zdi“ poskytuje.

VROOM – malý pomocník velkých schopností

Další zajímavou novinkou v sortimentu je VROOM systém. Doplňkový box pro rychlý úklid suchých nečistot. Jeho součástí je hadice o délce 7,3 metrů, kterou stačí vytáhnout a v jejím rozsahu během několika vteřin poslat nepořádek do propadliště dějin. Po úklidu se hadice jednoduše zasune zpět.

Další článek na podobné téma:
Centrální vysávání v domácnostech alergiků

Stránky dodavatele:
Centrální vysavače Husky
Centrální vysavače Duovac

(PR)

Komentáře ke článku

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související články
Bylinná léčba ekzému, astmatu a alergií: Přehled užitečných léčivých rostlin
Bylinná léčba ekzému, astmatu a alergií: Přehled užitečných léčivých rostlin

Bylinná léčba, odborně fytoterapie je podle odborníků na tuto problematiku schopna...

Smog v ovzduší: Jak před ním chránit své zdraví
Smog v ovzduší: Jak před ním chránit své zdraví

Smog, zhoršené rozptylové podmínky, překročené imisní limity či inverzní charakter...

Čistička vzduchu – ano, či ne?
Čistička vzduchu – ano, či ne?

V první řadě se musíme zamyslet nad tím, proč vlastně čističku vzduchu chceme...

Syndrom dráždivého tračníku neboli IBS – projevy, dieta a léčba
Syndrom dráždivého tračníku neboli IBS – projevy, dieta a léčba

Syndrom dráždivého tračníku, syndrom dráždivého střeva či IBS (z anglického...

Úklid v domácnosti alergiků: Zaměřte se na alergeny, ne na bakterie
Úklid v domácnosti alergiků: Zaměřte se na alergeny, ne na bakterie

Jak předcházet hromadění alergenů? Jaká pravidla platí pro nejběžnější alergie - na...