úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Bez zařazení > Čističky vzduchu a ozon – jak je to doopravdy

Čističky vzduchu a ozon – jak je to doopravdy

Vložte svůj článek

25. 8. 2011

Bez zařazení

Nejprodávanější z e-shopu:
Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

největší nádrž 8 l, antibakteriální ochrana, hydrostat ...

4990 Kč
Inhalátor<br/>Laica MD6026

Inhalátor
Laica MD6026

Ideální pro inhalaci Vincentky či léčiv. Nejlepší poměr cena/výkon.

1450 Kč
Pyžamová sada pro ekzematiky

Pyžamová sada pro ekzematiky

zabraňuje škrábání, 100% orga­nická bavlna. Speciální střihy ...

výhodná sada
519 Kč
Nejčtenější články:
  1. Vybíráme čističku vzduchu pro pylového alergika
  2. Jak účinně a efektivně odstranit roztoče v domácnosti
  3. Jak na atopický ekzém - praktické rady

Ozon je všude kolem nás jako nedílná součást zemské atmosféry – nejen jako ozonová vrstva. Dýcháme ho celý život, aniž by nám jakkoli překážel. Přesto na internetu můžeme narazit na články varující před ozonem vytvářeným čističkami vzduchu. Informace je tedy nutné uvést na pravou míru…

Strach z čističek je dnes zbytečný

V USA vzniklo v roce 2005 pozdvižení, když se přišlo na to, že některé čističky vzduchu vypouštějí takové množství ozonu, které již může být zdraví škodlivé. Zvlášť když si lidé výkonný a nedostatečně regulovatelný přístroj pustili v malé místnosti. Informace o tom, že čističky vzduchu mohou být i nebezpečné, se brzy rozšířila po celém světě a nedůvěra lidí postihla i naprosto nevinné přístroje.

Od té doby uplynulo mnoho let a používané technologie výrazně pokročily. Na českém trhu dnes pravděpodobně nenajdete čističku, která by uvolňovala rizikové množství ozonu. Navíc výrobci si mohou své čističky nechat testovat u různých nezávislých institucí, a pokud neuvolňují nebezpečné množství ozonu, získají certifikát.

Jak mít jistotu a vybrat bezpečnou čističku vzduchu?

Především je dobré vědět, že velká spousta čističek neobsahuje žádnou součást, která by mohla vytvářet ozon. Některé moderní čističky vzduchu vybavené ionizačními nebo UV výbojkami mohou v malém množství „neúmyslně“ vytvářet ozon. Pokud výrobce doloží, že toto množství ozonu nepřekračuje hygienický limit, a pokud je možné v případě potřeby zdroj ozonu vypnout, jedná se o přístroje bezpečné i pro nejcitlivější osoby.

Čističky vzduchu, které by cíleně vytvářely ozon, u nás prakticky neseženete. Pokud na ně přece jen narazíte, např. v zahraničí, nekupujte je, neposlouží vám.

Podrobnosti následují…

1. Čističky vzduchu, které neuvolňují žádný ozon

Velká část čističek dostupných na evropském trhu v sobě nemá žádný zdroj ozonu. Jedná se o klasické přístroje, které obsahují motor a HEPA filtr (nebo jiný mechanický mikrofiltr), ale nepoužívají ionizátor, UV záření ani jiný zdroj elektrických výbojů.

 

2. Čističky vzduchu, které v malém množství uvolňují ozon

Aniž by to musel být úmysl výrobců, malá množství ozonu mohou jako „vedlejší produkt“ vznikat i v dalších zařízeních používaných v čističkách vzduchu:
- některé ionizátory
- některé UV lampy
- elektrostatic­ké filtry

U čističek vzduchu vybavených těmito technologiemi je vhodné se zajímat o množství vytvářeného ozonu. Výrobce by měl písemně garantovat, že jeho přístroj nevypouští více ozonu, než je povoleno.

Hygienický limit je stanoven na 0,05 ppm (parts per million = částic na milion) během osmi hodin, což se rovná 0,1 mg/m3. Hodinový limit je pak stanoven na 0,1 ppm, tj. 0,2 mg/m3. Koncentrace ozonu pod tyto limity jsou považovány za neškodné.
Pro srovnání: maximální hodinová koncentrace ozonu v přírodě je přibližně 0,06 ppm.

Jelikož astmatici a další citliví jedinci se mohou cítit nepříjemně i v podlimitních koncentracích ozonu, jsou pro ně vhodnější čističky vzduchu, ve kterých jsou ionizátor nebo UV lampa pouze jako doplňkový stupeň filtrace (např. k HEPA filtru), který je možné samostatně vypnout.

Pozor na snahu některých výrobců, kteří uvádějí, že jejich přístroje vytvářejí „aktivní kyslík“ nebo „energizovaný kyslík“. Spotřebitel by očekával něco zdravého a svěžího – ale pod těmito přezdívkami se skrývá opět ozon. Limity musejí být dodržovány i v tomto případě.

3. Ozonové čističky vzduchu, které cíleně vytvářejí ozon

V ozonových čističkách, které se u nás nerozšířily, se ozon cíleně využívá jako způsob čištění vzduchu. Čističky si tento ozon samy vytvářejí pomocí generátoru ozonu. Tím může být UV lampa, korónová výbojka nebo výbojka na principu studené plazmy.

Ozon má mimořádný dezinfekční účinek. Hubí viry, bakterie, plísně, parazity a další škodlivé mikroorganismy. Neporadí si však s pevnými částicemi, jakou jsou prach a pyl. Umí ale rozkládat jedovaté nebo zapáchající plyny, ovšem tento rozklad nemusí být dostatečný a jeho výsledkem mohou být jiné nežádoucí plyny.

Jenže je tady jeden problém: Ukázalo se, že dávky ozonu, které jsou pro člověka zdravotně nezávadné, jsou velmi málo účinné proti vzdušnému znečištění. Pokud by měla ozonová čistička opravdu fungovat, pravděpodobně bude zdrojem zdravotního rizika. To znamená, že teoreticky je takové přístroje možné k čištění místností používat, ale bez přítomnosti lidí.

Alespoň dokud neproběhne dostatek objektivních vědeckých testů, které zodpoví všechny otázky kolem bezpečnosti a účinnosti, doporučujeme si ozonové čističky do domácnosti nepořizovat – zejména u alergiků a astmatiků.

Ozon chrání i ubližuje

Ozon je sloučenina tří atomů kyslíku (O3), která má pro náš život své kladné i záporné stránky. Ozon je plyn, který je užitečný ve svrchních vrstvách atmosféry, kde chrání Zemi před škodlivým UV zářením. Vyskytuje se však i na povrchu Země, kde často znečišťuje ovzduší – tzv. přízemní nebo troposférický ozon.

Vzniká nejčastěji reakcí uhlovodíků a oxidů dusíku, vypouštěných spalovacími motory, se slunečním zářením. Jeho přírodním zdrojem jsou vodopády a bouřky. Objevuje se i v lidském těle, kde jej vytvářejí bílé krvinky pro boj s infekcí. Uvolňují ho také laserové tiskárny a kopírky. A jak známo i některé čističky vzduchu.

Bohužel pro člověka je tato sloučenina v ovzduší riziková už v malých dávkách. Může způsobovat bolesti hlavy a nevolnost, dráždí a poškozuje oči a dýchací cesty, čímž zhoršuje příznaky astmatu a alergie (zvyšuje se citlivost sliznice vůči alergenům) a také zvyšuje náchylnost k infekcím dýchacích cest. Na druhou stranu je potřeba uvést, že u zdravých lidí nemá krátkodobé vdechování zvýšeného množství ozonu většinou žádné dlouhodobé následky. Citlivost na ozon je individuální záležitostí.

Štiplavý pach ozonu připomínající chlor je nosem patrný a je tak dobrým varováním. Dobrá zpráva také je, že ozon se sám rychle rozpadá (na běžný kyslík O2) nebo zaniká reakcemi s řadou látek v našem okolí (kovy, oxidy dusíku apod.).

Komentáře ke článku
Jan

9. 8. 2018
14:08

Pro: MartinPravda ozón je O3 (trojmocný kyslík) a Ionty se označují chemickým označením částice, přičemž vpravo nahoře se uvede velikost elektrického náboje iontu.


Grafické znázornění kationtu
Kationty např. K+, Na+, Mg2+, Ca2+
Anionty např. F-, CO32-, NO3-
Opravdu si plete pojmý, ionyzátor nevyrábí ozón,

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Martin

8. 5. 2018
17:59

Pro: RosomakGenerátor ozónu může a ubližuje, jak jinak by "selským" rozumem hubil mikro-organismy ? To neškodlivé je Ionizace. Pletete si pojmy tudíž chápu že to Rava vadí

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Rosomak

12. 4. 2018
21:54

Pro: RavaMyslím, že by jste se měl nechat vyšetřit. Odmítáte dýchat zdravý vzduch, jste tedy nemocný. Chtělo by to nějakou nervovou kliniku se specializací na těžké pacienty.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Rava

4. 6. 2016
9:32

Generátor ozonu se používá u nás v práci. Prý kvůli likvidaci pachů, jenže po použití té věci smrdí vzduch mnohem odporněji a ten puch se už nejspíš drží v nábytku. Jsem astmatik a i krátkodobý pobyt v místnosti s tou věcí, když je třeba ji vypnout, mi dělá špatně. Šéf to nechce pochopit a tvrdí, že ten vzduch je naopak zdravý, jenže moje průdušky si myslí něco jiného. Díky tomuhle článku aspoň vím, že nejsem hypochondr a že si to jen nevymýšlím.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Yara

17. 3. 2016
14:21

Bohužel mám velmi špatnou zkušenost s čističkami, spešl se jedná o Ionic-CARE Triton X6, celkem 3ks. Používal jsem je v několika místnostech a bohužel i místnosti pracovně, kde jsem pracoval a i spal a se mnou v pelíšku i malý pes. Oba jsme po čase dostali dechové potíže, já alergik jsem se dostal do stavu před astmatem a musel jsem používat spešl léky na dýchání. Pes je na tom ještě hůř a veterináři nevěděěli proč, nemůže dýchaat resp. jen omezeně nosem a často prská. Až po náhodné konzultaci s technikem fy. Linde mě bylo vysvětleno, odkud jsou zřejmě tyto potíže! Čističky jsem vyhodil a já jsem se po týdnu zlepšil v dýchání, ale zatím pejsek je pořád špatný. Takže závěr: Do hajzlu s čističkami vzduchu s ozónem, nevěřte prodejcům, těm jde jen o prachy, šmejdům, a pokud máte zdravotní dispozice, budete mít smůlu!

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Kecule201511

5. 11. 2015
18:55

ahoj, generátory ozonu, ozonovače, ozonizátory- jsou běžně používanými desinfekčními přístroji. Využívá se cíleně destruktivní síly ozonu, která je účinnější jak UV lampa, nebo chlor. Naopak od běžných čističek vzduchu ionizací se jedná o řešení, které odpachuje, desinfikuje byt opravdu do hloubky a to i v sedačkách, potazích. Všechny ionizátory produkují malé monžství ozonu, špatně konstruované nebo nečištěné přístroje mohou ohrožovat zdraví. Ale to se týká obecně údržby všech zařízení. Není se čeho bát ani u jednoho systému. Generátory ozonu jsou účinnými zařízeními, která když používáte podle návodu jsou jednu z neúčinnějších zbraní proti alergiím z roztočů, plísní. máet-li zájem o více informací, ozvěte se..www.airpartners.cz

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související články
Může mít vyloučení lepku a mléka ze stravy pozitivní vliv na chování dětí s ADHD a autismem?
Může mít vyloučení lepku a mléka ze stravy pozitivní vliv na chování dětí s ADHD a autismem?

Jestli očekáváte článek o převratném objevu či výsledky studie, která by byla...

7 důvodů proč používat čističku vzduchu
7 důvodů proč používat čističku vzduchu

Připravili jsme pro vás 7 důležitých argumentů, proč by mohla být čistička vzduchu...

Čističky a zvlhčovače vzduchu
Čističky a zvlhčovače vzduchu

Jak poznat, kdy je vhodnější pořídit čističku vzduchu a kdy zvlhčovač? Jaké problémy...

Syndrom dráždivého tračníku
Syndrom dráždivého tračníku

Syndrom dráždivého tračníku, syndrom dráždivého střeva či IBS (z angl. Irritable...

Nová služba: Hotelový pokoj pro alergiky
Nová služba: Hotelový pokoj pro alergiky

I alergici cestují. Tato myšlenka stála za zrodem myšlenky, jak dále rozšiřovat...