úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Astma > Dětské ozdravovny – poslední čtyři mušketýři

Dětské ozdravovny – poslední čtyři mušketýři

Vložte svůj článek

17. 6. 2015

Astma, Atopický ekzém, Celiakie

Nejprodávanější z e-shopu:
Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Největší nádrž 8 l, antibakteriální ochrana, hygrostat...

3990 Kč
Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Snižuje množství alergenů v srsti psů. Zlepšuje kvalitu srsti...

479 Kč
Pyžamová sada pro ekzematiky Dermaprotec

Pyžamová sada pro ekzematiky Dermaprotec

Zabraňuje škrábání. 100% bavlna. Speciální střih...

výhodná sada
579 Kč
Nejčtenější články:

(foto: Dětská ozdravovna Království)

I přes rostoucí počet astmatiků a alergiků, obzvláště v dětské populaci, klesá paradoxně počet dětských ozdravoven (DO) v České republice závratným tempem. Některé z „nepřeživších“ byly zcela zavřeny, či byl jejich provoz omezen pouze na některé měsíce. Jiné se transformovaly např. na wellness zařízení. Proč? A která zařízení ještě fungují a jaké poskytují služby?

Důvody uzavírání dětských ozdravoven

Příčina uzavření těchto zdravotnických zařízení, jejichž součástí jsou jak základní, tak i mateřské školy, je jednoduchá - nedostatek zájemců o pobyt. Počátky poklesu zájmu spadají do poloviny 90. let, kdy pobyty v DO začínají hradit zdravotní pojišťovny namísto státu, jak tomu bývalo doposud. 

Pomalé navýšení počtu zájemců zaznamenávají tato zařízení díky zrušení stokorunových regulačních poplatků, které je platné od 1. 1. 2014. Díky tomuto rozhodnutí klesla cena pobytu maminky s dítětem řádově o tisícikoruny.

Aktuální situace v ČR

Poslední čtyři fungující dětské ozdravovny se nacházejí v Krkonoších, resp. v jejich podhůří a jsou součástí Sdružení ozdravoven a léčeben okresu Trutnov. Smlouvu o poskytování péče mají uzavřenou se všemi zdravotními pojišťovnami v ČR.

Konkrétně se jedná o:

  • Dětskou ozdravovnu Svatý Petr a Dětskou ozdravovnu Bedřichov ve Špindlerově Mlýně
  • Dětskou ozdravovnu Pec pod Sněžkou (Karkulka a Mělnická bouda)
  • Dětskou ozdravovnu Království ve Dvoře Králové nad Labem

Jaké poskytují služby a čím se liší?

Základní nabídka služeb je ve všech čtyřech dětských ozdravovnách obdobná. Pobyty v nich jsou určeny pro děti ve věku 3 až 15 let, přičemž předškoláci zde mohou pobývat pouze za doprovodu rodičů. Léčba je postavena hlavně na klimatoterapii, pobytu na čistém vzduchu v oblastech s vyšší nadmořskou výškou, hydroterapii a kinezioterapii (pohybové terapii).  Dalšími léčebnými metodami bývá inhalace a dechová cvičení.

Pestřejší nabídku služeb pokryje Dětská ozdravovna Království, která nabízí, snad jako jediná, pobyty i pro děti mladší tří let.  Kromě toho bez problémů přijímá i děti s bezlepkovou dietou, příp. jiným dietním omezením. Zajímavostí v této ozdravovně jsou i tzv. respitní, odlehčovací, pobyty určené pro pěstouny, resp. pro děti v pěstounské péči. Jejich pobyt sice není hrazen ze zdravotního pojištění a částka na jeden den a jedno dítě činí zhruba 400 Kč, ale i přesto tato možnost „odpočinku od pěstounství“ může některé potencionální klienty oslovit. Specifikem Dětské ozdravovny Svatý Petr je pak zaměření se na ozdravné pobyty i dětí týraných.

Není nad osobní zkušenost alergika

Veronika Hlaváčová má s jednou z výše uvedených ozdravoven velmi čerstvou zkušenost. Strávila v ní spolu se svými dvěma dětmi – sedmiletým synem (astmatik, alergik) a čtyřletou dcerkou, která prodělala nebezpečnou infekci chlamydie pneumonie a zároveň trpí chronickými záněty průdušek 21 březnových dní tohoto roku, a to konkrétně v Dětské ozdravovně Bedřichov - Špindlerův Mlýn. O tom, jak pobyt v ozdravovně probíhá, se dozvíte více z jejího povídání.

Dětská ozdravovna BedřichovDětská ozdravovna Bedřichov

„Před rokem jsme byli v lázních Luhačovice, a protože tamější pobyt děti hodně promarodily, bohužel i na antibiotikách, chtěla jsem letos vyzkoušet něco jiného – ozdravovnu. K rozhodnutí přispělo i doporučení kamarádky a mé přání, aby si děti užily hor a sněhu.

Denní režim byl následující: Po snídani (u které jsme, stejně tak jako i u oběda) dostávali svačinky pro děti, jsme se přesouvali na inhalace. Každý dle toho, jak rychle zvládnul snídani, časy nebyly přesně dané. Dopolední blok pokračoval tělocvikem – konkrétně jógou a dechovým cvičením. Děti byly rozdělené do skupin dle věku: mladší předškoláci, starší předškoláci a školáci. Velkou výhodou bylo, že cvičení probíhalo bez přítomnosti rodičů. Děti jsme cvičitelce dovedli, užili si půl hodinky volna a zase si je vyzvedli. Toto považuji za jednu z velkých výhod oproti lázeňskému obytu, kde jsme s dětmi museli absolvovat všechny procedury a konkrétně v tělocviku to bylo značně kontraproduktivní, neboť se děti před námi rodiči značně předváděly a neposlouchaly. Bez přítomnosti rodičů si cvičitelky zjednaly rychleji a lépe patřičný respekt, což mělo i podstatný vliv na provádění daných cviků. 

Odpolední program pak byl již zcela v naší režii. Trávili jsme ho lyžováním, procházkami, chodili na bazén. Ve Špindlerově Mlýně je pravdu spousta míst, kam zajít, a naše ozdravovna byla v centru dění. Všude kousek, tudíž další bonus. 

Odpolední lyžování při pobytu v Dětské ozdravovně BedřichovOdpolední lyžování při pobytu v Dětské ozdravovně Bedřichov

Většina maminek, pobývajících zde s malými dětmi, uvítala existenci „školky“. Pakliže neměly děti procedury, mohli jsme je dovést po snídani sestřičkám do herny a vyzvednout si je až před obědem a trošku si od nich odpočinout, neb věnovat se jim 24 hodin denně 3 týdny v kuse, je opravdu psychicky i fyzicky náročné. Tato služba mi v lázních velmi chyběla.

V ozdravovně se jak mně, tak i dětem, moc líbilo a jsem šťastná za rozhodnutí ozdravovnu jako takovou vyzkoušet. Byly to krásné 3 týdny, na které jen tak nezapomeneme. Jedinou vadou na kráse bylo, že pobyt trval pouze 21 dní, zatímco v lázních jsme pobývali 4 týdny.“

Výlety v rámci pobytu v dětské ozdravovně (foto: Dětská ozdravovna Bedřichov)Výlety v rámci pobytu v dětské ozdravovně (foto: Dětská ozdravovna Bedřichov) 

Přínos pobytu v dětské ozdravovně

Paní Veronika je doma z ozdravovny velmi krátkou dobu na to, aby nám sdělila, jaké konkrétní výsledky léčebně ozdravný pobyt přinesl dětem a zda se splnila její očekávání v tom nejpodstatnějším bodě – v dlouhodobém zlepšení zdravotního stavu obou potomků.

V co může Veronika doufat? Zejména v posílení imunitního systému a zvýšení obranyschopnosti organismu dětí, díky čemuž klesne četnost jejich akutních onemocnění a antibiotické léčby, včetně počtu hospitalizací apod.

 

Četli jste naše články o lázních i dětských ozdravovnách a váháte, který z pobytů by byl vhodný pro vašeho potomka? Obecně lze říci, že hlavní rozdíl indikace spočívá v diagnóze. Lázně jsou určeny dětem s nejzávažnějšími zdravotními problémy, v případě alergiků dětem s astmatem či chronickou bronchitidou. Ozdravovny jsou pak spíše vhodné pro děti často nemocné, s oslabenou imunitou, pobírající antibiotika podstatně četněji, než jejich vrstevníci. Nejfundovanější radu, zda požádat o pobyt v lázních či ozdravovně, by vám měl poskytnout pediatr, který zná vaše dítě, resp. jeho zdravotní stav nejlépe.

Zaujala-li vás možnost ozdravného pobytu, neváhejte a kontaktujte ošetřujícího lékaře. V ozdravovnách jsou stále volná místa, a to jak na pobyty samotných dětí, tak i dětí s doprovodem, včetně letních prázdnin.

Máte osobní zkušenost s dětskou ozdravovnou? Podělte se o ni s námi!

Komentáře ke článku
Petra

9. 3. 2017
19:04

Pro: Jana KošťálováDobrý den paní Košťálová,
dovoluji si reagovat na Váš příspěvek, protože jsem se nějaký čas v jedné z ozdravoven pohybovala.
Chtěla jsem jen podotknout, že v období prázdnin je o ozdravovny velký zájem.
A Vaše pěstounské dítě, které jste měli zájem do ozdravovny dát, by nebylo zařazeno, jako nemocné dítě, ale jako respitní pobyt. A takový pobyt nezařizuje pediatr ani pojišťovna, ale pěstoun sám si do DO podává registraci. Můžete se spojit telefonicky. Doporučuji ozdravovnu Království.

A Vás Petro, bych se chtěla zeptat, odkud máte informaci, že jsou dětské ozdravovny pouze 4? Hledala jsem, abych si tuto informaci potvrdila, pro psaní absolventské práce, právě o ozdravovnách. Našla jsem na uzis.cz informaci, že je DO více. Tudíž jsem na rozpacích a nevím... Poradíte mi, prosím?

Děkuji
S přáním příjemného večera
Petra

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Petra, ProAlergiky.cz

27. 9. 2016
12:15

Pro: Péťa Péťo,
čerpala jsem hlavně z vyprávění jedné z maminek, která pobyt s dětmi absolvovala. A pak samozřejmě také z oficiálních internetových zdrojů.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Péťa

19. 9. 2016
19:08

Dobrý den,
mohla bych se zeptat, jestli jste cerpali z nejake literatury? Nebo jen internetovych zdroju?
Dekuji

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Petra, ProAlergiky.cz

15. 1. 2016
6:12

Pro: Jana KošťálováDobrý den paní Košťálová,
nemyslím si, že je můj článek a Vaše zkušenost v rozporu ;-). Hlavní věc je, že děti nesplňují zdravotní kritérium. Pak také doba načasování. Stejný problém s hlídáním má většina rodičů v ČR a tudíž se nejvíce žádostí na umístění dětí do ozdravoven, dětských léčeben, na ozdravné pobyty organizované ZP podává právě na období prázdnin...Tudíž i všechny děti chronicky nemocné se z kapacitních důvodů nemohou účastnit.
Na respitní pobyty dětí v PP se specializuje Dětská ozdravovna království, jak je uvedeno v článku. Turnusy jsou 20denní, cena cca 400 Kč/den. Termíny zde, zkuste zavolat (jestli jste tak již neučinila): http://www.ozdravovnakralovstvi.cz/terminy/

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Jana Košťálová

4. 1. 2016
20:30

Dobrý den, píšete, že se musí ozdravovny zavírat z důvodu malého zájmu. Já má ale jinou zkušenost. Měli jsme o pobyt velký zájem / v době prázdnin /. Jsme pěstouni a kromě toho, že jsme chtěli aby děti byli v létě co nejvíce na čerstvém vzduchu a ne na sídlišti v Praze, kde by docházeli na některý příměstský tábor, jsme též řešili jak zajistit hlídání jelikož mámě možnost jen 14 dní dovolené / matka ani otec dětí nefungují /. Jelikož však jsou děti jen běžně nemocné a s rýmou opravdu k lékaři nechodíme, odmítla nám lékařka návrh vyplit s tím, že by ji stejně posudkový lékař nedoporučil. Pak se dozvím, že v ozdravovně jsou děti ze sociálně znevýhodněných rodin nebo děti z dětských domovů / info přímo od vrchní sestry jedné z ozdravoven /. Nerozumím tomu.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
Zvlhčovač vzduchu Winix L500

Digitální programovatelný ultrazvukový zvlhčovač. UV dezinfekce vody. Ohřev mlžiny. Polštářky pro aromaterapii. Kapsle na změkčování vody. 

Zvlhčovač vzduchu Airbi Cubic

Ultrazvukový zvlhčovač s jednoduchým tlačítkovým ovládáním. Vestavěný ionizátor. Možnost aromaterapie. Manuální regulace.

Čistička vzduchu Airbi Refresh

Čistička vzduchu s 4násobnou filtrací. Volitelná funkce ionizátoru. Pro malé a střední místnosti. Velmi tichý chod. Dětský zámek.

Inhalátor Norditalia Meganeb Plus

Regulace rozprašovacího výkonu. Nastavení velikosti částic. Vysoký výkon. Uložení příslušenství v těle přístroje. Italská výroba.

Související články
Kyslíková terapie uleví při pocitu dušnosti. Dopřejte si ji z pohodlí domova
Kyslíková terapie uleví při pocitu dušnosti. Dopřejte si ji z pohodlí domova

Ať už se zadýcháte kvůli rychlé chůzi do schodů či kopce, nebo u vás pocit dušnosti...

Vydýchejte podzim: Jak vám může pomoci inhalování a jak ho zpříjemnit dětem?
Vydýchejte podzim: Jak vám může pomoci inhalování a jak ho zpříjemnit dětem?

Období chřipek a nachlazení je tu. Užitečnou oporou v něm vám může být inhalování....

Normální vlhkost vzduchu v interiéru a co způsobuje její výkyvy
Normální vlhkost vzduchu v interiéru a co způsobuje její výkyvy

Normální a zároveň ideální vlhkost vzduchu v místnosti se pohybuje kolem 50 procent....

Suchý vzduch v místnosti škodí dýchacím cestám i pokožce
Suchý vzduch v místnosti škodí dýchacím cestám i pokožce

Nejčastější příčinou příliš suchého vzduchu je nevhodný způsob vytápění. K největším...