úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Alergie na potraviny > Alergie na mléko > Hypoalergenní eliminační dieta pro potvrzení alergie na mléko a jiné potraviny

Hypoalergenní eliminační dieta pro potvrzení alergie na mléko a jiné potraviny

Vložte svůj článek

Nejprodávanější z e-shopu:
Čistička vzduchu Winix ZERO

Čistička vzduchu Winix ZERO

Skvělá při alergii na pyl nebo zvířata. Plazmová neutralizace...

5990 Kč
Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Na polštáře, matrace,
přikrývky...

výhodná sada
5290 Kč
Inhalátor<br/>Laica MD6026

Inhalátor
Laica MD6026

Ideální pro inhalaci Vincentky i léčiv. Nejlepší poměr cena/výkon.

1590 Kč
Nejčtenější články:

Chcete mít konečně jasno, zda se u vašeho potomka jedná či nejedná o ABKM? Přijde vám postup lékařů liknavý, neefektivní? Stanovte si diagnózu sami, a to za použití i odborníky nejlépe hodnocené metody, kterou je eliminační dieta!

Eliminační dieta – princip

Základem této diety je dočasně vyloučit ze stravy dítěte – v případě kojení i ze stravy matky – všechny nejčastější potravinové alergeny, v čele samozřejmě s mlékem, respektive mléčnými bílkovinami. Dále by měla být vynechána i sója, vejce, pšenice, ryby a arašídy. Někteří odborníci doporučují i eliminaci kuřecího a hovězího masa, a to z důvodu podobnosti alergenů s těmi v mléce a vejcích. Měla by tedy být nasazena tzv. hypoalergenní dieta.

Tento způsob stravování by měl být dodržován minimálně dva, ideálně čtyři týdny. Během dané doby by měly příznaky alergie ustoupit, alespoň ty nejmarkantnější. Pokud se tak nestane, měli byste uvažovat i o jiné diagnóze ABKM.

Potravinová alergie ovšem není zcela vyloučena ani tehdy, když se přiznaky při hypoalergenní dietě nezlepší. U některých jedinců totiž může trvat odeznění příznaků i několik týdnů.

Strava kojence během eliminační diety

Výživa kojence je minimálně v prvních čtyřech měsících zcela závislá na příjmu mléka. V případě podezření na ABKM nebo jinou potravinovou alergii je stravování následující:

  • Plně kojené dítě – hypoalergenní dietu musí dodržovat matka.
  • Dítě na umělé výživě – zcela nezbytné je nasazení speciálního mléka s vysoce naštěpenými bílkovinami, případně mléka s volnými aminokyselinami u dětí, které ani hydrolyzáty nesnesou. S ohledem na složitost problematiky je tomuto tématu věnován samostatný článek tohoto speciálu.
  • Dítě s příkrmy – používá speciální vysoce hydrolyzovaná mléka a zároveň v rámci příkrmů dodržuje i hypoalergenní dietu.

Expoziční test aneb zkouška alergenem

Expozicí je myšleno vracení alergenů do stravy dítěte. Mělo by pokud možno probíhat pod lékařským dohledem a podle předem určeného postupu. V první fázi by mělo být prováděno ve zdravotnickém zařízení a až později, když je dramatická reakce velmi nepravděpodobná, tj. zhruba po 4–6 hodinách odchází dítě domů a tam se v testování pokračuje.

První zkouškou je podání 1 ml mléka na okraj rtu, dále již následuje podávání normálně do pusy, a to v postupně se zvyšujících dávkách, až dosáhnete plné dávky jednoho krmení. Takto pokračujete celý týden. Poté následuje kontrola u lékaře, nevyžádá-li si to zdravotní stav dítěte dříve.

Možná je samozřejmě celá expozice prováděná v rámci hospitalizace – u těžkých alergiků. Ideální je použití mléka se sníženým obsahem laktózy, aby nedošlo ke zkreslení výsledků.

Podobně se postupuje i při znovunasazování dalších potravin. Během jednoho expozičního testu je však důležité vracet do jídelníčku vždy jen jeden alergen. Při smíchání alergenů by mohla být několikatýdenní diagnostická práce zmařena.

Závěry expozičního testu

Výsledky testu mohou být následující:

  • Pozitivní expozice – projevila se alergická reakce: Eliminační dieta by měla pokračovat nejméně dalších 6 měsíců, nebo do věku 9–12 měsíců a poté by měl být test zopakován
  • Negativní expozice – dítě alergen snáší dobře: Dítěti může být mléko a mléčné výrobky podávány, nejlépe však v pomalu se zvětšujících dávkách, ne nárazově.
  • Neprůkazné výsledky: V tomto případě se test opakuje, třeba i za použití placeba.

Teorie jasná, v praxi bývá vše často jinak

Moje dcerka si prošla expoziční zkouškou v šesti měsících, zhruba po třech měsících diety. Dodnes jsem z tohoto „testování“ na rozpacích a vyčítám si, že jsem tehdy neznala informace, které mi jsou známé dnes.

Rozhodně v našem případě nelze mluvit o testu pod lékařským dohledem, ani z počátku. Od doktorky jsme v pátek odešli s tím, že si máme koupit běžné kojenecké mléko a začít ho pomalu, po zhruba 50 ml přidávat do mléka speciálního – v našem případě Nutrilon Allergy Care, až bude dcerka pít jen klasické mléko.

To jsme měli praktikovat celý víkend. Již první večer začaly Terezku trápit bolesti bříška, nemohla spát, budila se s pláčem, měla velký průjem. Druhý den se dostavily i problémy kožní, nejvíce v intimních oblastech.

Ihned v pondělí byla expozice ukončena s tím, že ABKM stále pokračuje. Z následků se dcerka „vzpamatovávala“ docela dlouho. Například kožní reakce vymizely až skoro po měsíci, za pomocí kortikoidů. Proto se nyní se strachem obávám zkoušky další, která nás čeká v jednom roce, což je skoro za měsíc...

Komentáře ke článku

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související články
Svačiny bez mléka si hravě vyrobíte doma
Svačiny bez mléka si hravě vyrobíte doma

Trpíte vy nebo některý člen vaší rodiny alergií na bílkovinu kravského mléka? Nevíte...

Přecitlivělost na kravské mléko může způsobit alergie nebo intolerance
Přecitlivělost na kravské mléko může způsobit alergie nebo intolerance

Po konzumaci kravského mléka a výrobků z něj vás opakovaně trápí zdravotní problémy....

Domácí rostlinná mléka – z čeho a jak je vyrobit
Domácí rostlinná mléka – z čeho a jak je vyrobit

Trpíte vy či vaši potomci alergií na bílkovinu kravského mléka či intolerancí...

Ovesné mléko
Ovesné mléko

Je lepší kupované nebo domácí? Do jakých pokrmů se ovesné mléko hodí? Tipy na...

Svačiny nejen pro alergiky a celiaky
Svačiny nejen pro alergiky a celiaky

Být alergikem v České republice není žádná legrace. I když ti, kdo tuto situaci...

Recepty
Vychlazený BL těstovinový salát s kuřecím masem, zeleninou a s bylinkama
Vychlazený BL těstovinový salát s kuřecím masem, zeleninou a s bylinkama

Kuřecí maso, žampiony a papriky orestujeme naprudko na pánvičce a smícháme s ostatní nakrájenou zeleninou a těstovinami a...

Salát s kuřecím masem
Salát s kuřecím masem

Celé nové brambory uvaříme a poté je zprudka orestujeme se zeleninou nakrájenou na větší kousky. Ještě na pánvi zalejeme...

Svěží bramborový salát se zeleninou
Svěží bramborový salát se zeleninou

Postup přípravy: Celé nové brambory uvaříme a poté je zprudka orestujeme se zeleninou nakrájenou na větší kousky. Ještě...

Všechny recepty