úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Astma > Lázně pro děti? Do lázní teď můžete i s batoletem

Lázně pro děti? Do lázní teď můžete i s batoletem

Vložte svůj článek

6. 2. 2013

Astma, Atopický ekzém

Nejprodávanější z e-shopu:
Čistička vzduchu Winix ZERO

Čistička vzduchu Winix ZERO

Skvělá při alergii na pyl nebo zvířata. Plazmová neutralizace...

5990 Kč
Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Snižuje množství alergenů v srsti psů. Zlepšuje kvalitu srsti...

479 Kč
Pyžamová sada pro ekzematiky Dermaprotec

Pyžamová sada pro ekzematiky Dermaprotec

Zabraňuje škrábání. 100% bavlna. Speciální střih...

výhodná sada
579 Kč
Nejčtenější články:

Děti při inhalaci minerálních vod během pobytu (zdroj: Lázně Luhačovice)

Děti s atopickým ekzémem nebo astmatem mohou nadále využívat lázeňské pobyty hrazené zdravotní pojišťovnou. O novinkách v lázeňské léčbě malých atopiků a astmatiků jsme si povídali s MUDr. Janou Rydlovou, primářkou dětských léčeben v Lázních Luhačovice.


Kolik dětí a dorostu se v Luhačovicích léčilo v loňském roce?

V loňském roce se u nás léčilo více než 1200 dětí a dorostu a okolo 600 osob byly doprovody dětských pacientů. Více než 95 % se jich přijelo léčit s nemocemi dýchacích cest.

Luhačovice jsou proslulé léčbou dýchacích chorob, zejména astmatu. Tím ale určitě výčet diagnóz nekončí…

Kromě astmatu, bronchitid a dalších nemocí dýchacích cest dlouhodobě léčíme i obezitu. Nová lázeňská vyhláška platná od října 2012 nám umožňuje léčit děti s atopickým ekzémem i jinými kožními chorobami. A vedle toho ještě léčíme trávicí a onkologické nemoci.

Od jakého věku se k vám mohou děti přijet léčit?

Ještě donedávna jsme mohli oficiálně léčit děti až od pěti let. Ale nová vyhláška snížila tuto hranici na 1,5 roku. To je určitě správný krok, protože atopický ekzém se v 60 procentech objevuje již v kojeneckém věku. Také polovina případů průduškového astmatu je diagnostikována u dětí do tří let.

Ale batolata a předškolní děti určitě do lázní nejezdí sami, bez rodičů.

MUDr. Jana Rydlová při práciMUDr. Jana Rydlová při práciTakto malé děti se pochopitelně léčí s doprovodem rodiče. Maminky jsou často na rodičovské dovolené, a tak nemusí řešit svou několikatýdenní nepřítomnost v zaměstnání.

Přítomnost rodiče má vliv na úspěšnost léčby. V první řadě je dítě s rodičem méně stresované z cizího prostředí a neznámých lidí. A stres není při ekzému ani astmatu určitě žádoucí. Navíc rodič se během pobytu naučí spoustu užitečných pravidel, která může dodržovat po návratu z lázní. Jde například o správné dávkování léků, zdravější jídelníček nebo různá rehabilitační cvičení. Díky tomu účinek lázeňské léčby dlouho přetrvává.

Jsou Luhačovice jediné lázně, kam se může přijet léčit takto malé dítě?

Luhačovice jsou jediné takové na Moravě. Další lázně, kde smějí léčit děti od 1,5 roku a jsou zároveň specializované na tyto diagnózy, jsou v západních Čechách.

Změnila se s novou vyhláškou nějak délka těchto pobytů?

Od října loňského roku byla délka stanovena na 28 dní, ale pobyt může být v případě potřeby prodloužen. Nicméně i dříve jsme léčili děti v Luhačovicích převážně 28 dnů.

A co finanční stránka pobytu? Nezměnila se nějak úhrada ze strany zdravotních pojišťoven?

Zdravotní pojišťovna stále hradí výdaje na lázeňský pobyt, a to nejen samotného dítěte, ale i jeho doprovodu, a to až do šesti let věku dítěte.

Podléhá léčba dětí nějakým speciálním podmínkám?

Aby mohly lázně léčit tyto děti, musejí samozřejmě splnit určité předpoklady, určitou kvalitu zdravotní péče. Musí garantovat využívání místních přírodních léčivých vod, musí mít patřičné technické vybavení a hlavně zkušené pediatry a další odborný zdravotnický personál. To vše naše léčebny samozřejmě splňují.

Jakým způsobem se řeší školní výuka dětí?

Při dětské léčebně funguje základní škola. Každý školák si přiveze ze své kmenové školy požadavky a úkoly na celý měsíc. Vzhledem k různé pokročilosti dětí i k tomu, že přicházejí z různých typů škol, je základem práce učitelů individuální přístup.

A taky se u vás musí dětem líbit, že ano?

Malí lázeňští pacienti při hřeMalí lázeňští pacienti při hřeSnažíme se, aby u nás úroveň dětské lázeňské péče pořád stoupala. Léčebné procedury se snažíme provádět zábavnější formou, aby se u nás děti cítily dobře. Zaměřujeme se i na celkové prostředí. Prostory léčeben jsou plné barev a obrázků, aby se u nás malým pacientům líbilo. 

Navíc se u nás stále něco renovuje. Po nedávno provedené rekonstrukci léčebné části nyní dokončujeme rekonstrukci dětské léčebny Miramonti. Ubytovací kapacita pro děti v doprovodu rodičů tak získá od března 2013 kromě jiných úprav především nové sociální zařízení přímo na pokojích. Podíl těchto typů pacientů totiž neustále roste. Rovněž vila Rodina pro děti s maminkami byla na přelomu roku rekonstruována.

Více informací: Léčba dětí a dorostu na stránkách Lázní Luhačovice.

Komentáře ke článku
Hedvika

18. 3. 2014
12:48

Dobrý den muj 7letej synek jede do lazni Jeseník nevíte nekdo jak se jmenuje ta budova kde jsou detičky bez doprovodu rodičů a co říkate na to říkate jak se tam knim chovaj atd dekuji moc ma jet 30.5.2014

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Tamara

8. 6. 2013
19:58

Pro: AndreaKdy jedete? My v červenci a také nevím co čekat. Jezdívali jsme jinam, do Jeseníku jedem proprvé.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Andrea

7. 5. 2013
22:05

Pro: KatkaJsme u 205. Luhačovice jsou moje srdeční záležitost a taky jsem tam byla se starším synem v roce 2009 a pomohlo mu to. No a teď jedeme s nejmladším do Jeseníku. Mám ještě dvě starší děti u kterých pojišťovna lázně neschválila, ale budu je mít s sebou aspoň na část pobytu už kvůli horskému vzduchu. Uvidíme. Nevím co od toho čekat. Starší mi tam za příplatek povolili.

Andrea

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Katka

7. 5. 2013
13:12

Pro: AndreaDobrý den,paní Andreo, a můžu se prosím zeptat, jakou máte pojištovnu? Mám podaný návrh také do Luhačovic a toto mě docela vyděsilo :-) protože mám jet ještě s mladší dcerou a Jeseníky nám přímo s dalším dítětem nedoporučili,tak nevím. děkuji

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Andrea

4. 5. 2013
22:23

Dobrý den,
je zajímavé, že se nám letos stalo to stejné. Měli jsme podanou žádost pouze do lázní Luhačovice (v návrhu určitě uvedeno) a také nás poslali do Jeseníku. Zřejmě se bude jednat o stejnou pojišťovnu jako u paní Petry. Tak nevím no...
Andrea

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Michal, ProAlergiky.cz

22. 2. 2013
17:39

Pro: Petra Někde se musela stát chyba, protože pacient má právo na výběr zdravotnického zařízení. Možná váš lékař do předpisu neuvedl název lázeňského zařízení, a tak ho pojišťovna navrhla sama. Anebo pojišťovna měla nějaké "materiální" důvody ke změně poskytovatele. ;-)

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Petra

20. 2. 2013
20:22

Dobrý den, podle čeho se určuje kam nemocné dítě je umístěno? Loni jsem měla vypsanou žádost na lázně s požadavkem jen Luhačovice a přišla nám pozvánka na nástup do lázní Jeseník. Velké zklamání.... děkuji Petra

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
Čistička vzduchu Winix ZERO Compact

Skladná inteligentní čistička s automatickou regulací za nízkou cenu. Vysoce účinná všesměrová 360° filtrace. Plazmová dezinfekce vzduchu. 

Zvlhčovač vzduchu Alfda ALB300

Barevná indikace vlhkosti. Automatický režim. Noční režim. Odolnost vůči vodnímu kameni. Indikace výměny filtru.  Velmi tichý provoz.

Čistička vzduchu Airbi Refresh

Čistička vzduchu s 4násobnou filtrací. Volitelná funkce ionizátoru. Pro malé a střední místnosti. Velmi tichý chod. Dětský zámek.

Zvlhčovač vzduchu Winix L500

Digitální programovatelný ultrazvukový zvlhčovač. UV dezinfekce vody. Ohřev mlžiny. Polštářky pro aromaterapii. Kapsle na změkčování vody. 

Související články
Normální vlhkost vzduchu v interiéru a co způsobuje její výkyvy
Normální vlhkost vzduchu v interiéru a co způsobuje její výkyvy

Normální a zároveň ideální vlhkost vzduchu v místnosti se pohybuje kolem 50 procent....

Suchý vzduch v místnosti škodí dýchacím cestám i pokožce
Suchý vzduch v místnosti škodí dýchacím cestám i pokožce

Nejčastější příčinou příliš suchého vzduchu je nevhodný způsob vytápění. K největším...

Astma pomáhají zvládat dechová cvičení a rehabilitace
Astma pomáhají zvládat dechová cvičení a rehabilitace

Astma je možné udržovat pod kontrolou díky cvičení zaměřenému na dýchací cesty, ale...

Dechový test FENO pomáhá odhalit zánět dýchacích cest
Dechový test FENO pomáhá odhalit zánět dýchacích cest

S vyšetřením nazývaným FENO se běžně setkáte na alergologii nebo pneumologii. Jde o...