Můžeme do vody i s atopickým ekzémem?

Vložte svůj článek

Nejprodávanější z e-shopu:
SMART čistička vzduchu Winix HR1000

SMART čistička vzduchu Winix HR1000

pro místnosti do 40m2, 6 stupňů filtrace ...

11490 Kč
Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

pro polštáře, matrace,
přikrývky ...

výhodná sada
5290 Kč
Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

největší nádrž 8 l, antibakteriální ochrana, hydrostat ...

4990 Kč
Nejčtenější články:
  1. Vychytávky pro přežití pylové sezóny
  2. Co kdy kvete I: únor až duben
  3. Jak na atopický ekzém - praktické rady

Mohou se lidé s atopickým ekzémem (AE) chodit v létě koupat? Nebo by se měli rybníku či bazénu vyhnout velkým obloukem? Podle dermatoložky MUDr. Niny Benákové záleží především na okamžitém stavu ekzému.

Pacienti často málo vědí o skutečnosti, že kůže atopika nedokáže vázat vodu a nemá na povrchu dostatečný ochranný film. Snadno se vysuší, podráždí nebo infikuje. Proto by lidé s AE měli přemýšlet, kam se jít koupat a jak si pleť chránit.

Do 3 minut po koupání

V bazénech je sice relativně čistá voda, ale obsahuje vyšší koncentrace chlóru než voda pitná, a tak kůži vysušuje. Doktorka Benáková proto ve své brožuře Atopická dermatitida doporučuje, aby se pacient s AE po plavání osprchoval léčebným sprchovacím olejem, který obvykle vysušení kůže chlórem zmírní.

Podle ní určitě neudělá chybu, když si pleť potom ještě několikrát promaže prostředkem, který se mu osvědčil (efekt i těch nejlepších vydrží totiž jen půl hodiny). Nanášet by ho měl v tenké vrstvě a často, což má větší efekt než jedna silná vrstva.

Promazat kůži lékaři doporučují do tří minut po osprchování, aby nezačala vysychat. Promazávání by pacient neměl dělat ve spěchu a bezmyšlenkovitě. Ideální je, když si z této nezbytné činnosti udělá příjemný rituál, s určitou nadsázkou by se dalo říct skoro duševní cvičení.

Tento postup je možné doporučit i po koupání v přírodě. Obecně k němu bývá vhodnější spíše voda tekoucí než stojatá, ale neplatí to absolutně. O čistotu vody by se měl pacient nebo jeho rodiče zajímat. Například o znečištění vodních zdrojů dráždivými sinicemi mají přehled na nejbližší hygienické stanici.

Pláže s oblázky lepší než písek

Dermatologové už pacientům nezakazují koupání i mytí tak jako kdysi. Spíš jim doporučují kratší pobyt ve vodě.

Také rychlé osprchování v chladnější vodě je podle nich lepší než delší mytí ve vaně s hodně teplou lázní. Atopici by neměli totiž kůži dlouho ve vodě máčet. Zhoršují tím stav už tak dost suché kůže. S ekzémem v akutní fázi je nutné omezit mytí a koupání na minimum.

V této fázi nemá smysl, aby postižený jel třeba k moři s tím, že se tam bude koupat a opalovat. Mořská voda i klima, které jinak dokážou působit na ekzém blahodárně, obvykle v této situaci postiženou pleť jen zbytečně podráždí.

Jinak jsou pro lidi s ekzémem vhodnější spíš oblázkové než písčité pláže. Jemný písek v kombinaci s mořskou solí může ekzém zbytečně zhoršit.

Moře obvykle pomůže

Pacient s AE by se měl u moře vystavovat slunci s rozumem. Slunění je sice přirozenou formou fototerapie, kterou lékaři nemocným často doporučují také v ČR, ale pokud pacient zůstane na sluníčku příliš dlouho, může si spíše ublížit, než prospět.

Lékaři doporučují atopikům, aby střídali slunce spolu se stínem, a rozhodně se slunečním paprskům nevystavovali v době největšího žáru (od 11.00 do 15.00).

Moře jim pomáhá proto, že mořská voda kůži změkčuje a usnadňuje odlučování suchých šupin. Ale také proto, že tu bývá prostředí bez prachu a obvykle i bez dalších alergenů, navíc prosycené pozitivně působícími solemi.

Řadě nemocných pomůže už samotná změna prostředí. Ovšem nemusí prospět všem. Někteří lidé špatně snášejí přílišná vedra, v nichž se nadměrně potí, a stav ekzému se jim kvůli tomu zhoršuje.

Neexistuje jeden úžasný preparát

Na akutní stav AE dostane pacient obvykle jako hlavní léky kortikoidy. Ve zklidněné fázi používá k udržovací léčbě hlavně emoliencia, tedy různé masti, krémy, mléka a další prostředky určené ke zmíněnému promazávání, které se snaží obnovit ochrannou, tedy bariérovou, funkci kůže.

Mezi příznivci přírodních prostředků se stala populární například kosmetika s konopným olejem získaným moderní technologií, extrakcí pomocí zkapalněného plynu. V poslední době se často psalo také o krémech s ceramidy. Hlavní roli ve všech emolienciích hrají lipidy. Mají v kůži funkci jakéhosi pojiva, které zabraňuje úniku vody z kůže.

Stačí si však projít brožurku doktorky Benákové (bývá v čekárnách dermatologů) a získáte alespoň přibližnou představu, jak velké množství těchto prostředků existuje. Každý pacient si musí vyzkoušet a najít ten, který mu nejvíc vyhovuje.

Pomoci jim s jejich výběrem může nejlépe dermatolog, který zná chorobu a orientuje se v paletě zmíněných prostředků.

Kde získáte další praktické rady Pokud se o atopickém ekzému chcete dozvědět více, zalistujte knížkou Atopický ekzém (nakladatelství Galén). Napsala ji trojice předních lékařů: Štěpánka Čapková, Václav Špičák a František Vosmík. Řadu praktických informací najdete také na www.atopickyekzem.cz.

Hodně osobních zkušeností s nejrůznějšími způsoby léčby a přístupem různých pracovišť i lékařů můžete získat v pacientské organizaci: ve Společnosti psoriatiků a atopických ekzematiků.

Přírodní prostředky

Oblíbeným podpůrným prostředkem na zmírnění AE se stal pupalkový olej, který lze užívat na ekzém, ale také vnitřně, tedy v kapslích, jako podpůrný prostředek. „Pokud se mě pacient zeptá na pupalku, doporučuji mu, aby ji používal spíše na postižená místa než vnitřně, protože tak působí přímo na zvláčnění i lepší hydrataci postižené kůže,“ říká doktorka Benáková.

Také užívání probiotik, která upravují střevní mikroflóru a podporují dobrou funkci střevní sliznice, má podle ní v řadě případů svůj smysl. Stav této sliznice souvisí s imunitním stavem celého organismu, a tedy i s kůží. Roli probiotik však na druhou stranu nelze ani přeceňovat.

Mají smysl hlavně jako doplněk komplexní léčby a rozumné životosprávy. Opatrní by při jejich užívání měli být lidé alergičtí na kravské mléko, protože většina probiotik se vyrábí z mléčných kultur. Stopy mléčných bílkovin pak mohou u citlivých jedinců vyvolat alergickou reakci. Tito lidé by měli výběr vhodného probiotika konzultovat s alergologem.

Zdroj: Právo, Novinky.cz

Komentáře ke článku

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
Body s přetahovacím rukávem

Doporučujeme. Ideální na jízdu autem, sledování televize a další činnosti, kdy nejsou ručky zaměstnané a dítě má tendenci se škrábat.

Pyžamová sada pro ekzematiky

Cenově výhodná kombinace rukavicového tička a pyžamových kalhot. Pro optimální ochranu celého těla. Top produkt.

Rukavicové tričko MOTÝLEK

Rukavicové tričko MOTÝLEK má uzavřené rukávky. Díky tomu si dítě ve spánku nerozškábe kůži do krve. Skvělé zkušenosti maminek.

Epaderm Cream

Epaderm Cream 2v1 je určen pro kompletní péči o pokožku s atopickým ekzémem. Používá se pro promazávání i čistění pokožky, stačí mít doma jeden produkt.

Související články
Trápení se suchou kůží
Trápení se suchou kůží

Zdá se vám, že se natíráte krémem téměř 24 hodin denně a přesto se to na vaší...

Recenze: Krém na ruce Eucerin AtopiControl
Recenze: Krém na ruce Eucerin AtopiControl

Začala topná sezona a spousta z nás teď má neustále suché ruce. A zvláště atopici....

Jak na suchou kůži
Jak na suchou kůži

Jak vyzrát na suchou kůži Často se natíráte krémem, přesto máte pocit, že je vaše...

UV filtry a ochranné faktory
UV filtry a ochranné faktory

Přípravky sluneční ochrany obsahují látky, které pohlcují, odrážejí nebo rozptylují...

Bezpečné opalování citlivé pokožky
Bezpečné opalování citlivé pokožky

Při opalování citlivé pokožky je třeba dbát na správný výběr opalovacích přípravků....