úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Alergie na plísně > Plíseň v bytě v zimním období: Jak zabránit jejímu výskytu

Plíseň v bytě v zimním období: Jak zabránit jejímu výskytu

Vložte svůj článek

Michal Závacký, 24. 10. 2016

Alergie na plísně

Nejprodávanější z e-shopu:
Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Na polštáře, matrace,
přikrývky ...

výhodná sada
5290 Kč
Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Největší nádrž 8 l, antibakteriální ochrana, hydrostat ...

4290 Kč
Čistička vzduchu Winix WAC U300

Čistička vzduchu Winix WAC U300

Odstraní alergeny, prach i ciga­retový kouř. Omyvatelné filtry ...

6490 Kč
Nejčtenější články:
  1. Vybíráme čističku vzduchu pro pylového alergika
  2. Co kdy kvete I: únor až duben
  3. Alergie na srst koček a psů: jak se zbavit zdravotních potíží

Zeď, která už dříve byla napadena plísní, již bude navždy náchylnější k plesnivění. Stačí trocha nové vlhkosti (zdroj: iStock)

Plísně v domě či přímo v bytě jsou nevítaným a zákeřným návštěvníkem, a to nejen u alergiků. Poradíme vám, co můžete udělat pro to, aby se u vás plísním nedařilo. Základem preventivních opatření je kontrola nad prouděním vzduchu a jeho vlhkostí.

Plíseň není vždy vidět

Spory, tedy mikroskopické rozmnožovací částice plísní jsou všudypřítomné, protože se roznášejí vzduchem. Nejvíce se jich do budov dostává během léta a podzimu z venku. A tyto spory se mohou usadit na jakémkoli materiálu, kde budou vyčkávat na přísun vlhkosti.

K napadení plísněmi jsou nejvíce náchylné obvodové zdi domu, protože ty jsou obvykle nejchladnější, takže se na nich sráží nejvíce vlhkosti ze vzduchu. Vlhkost a tím i zárodky plísní se ale mohou držet také v kobercích, tapetách, rozvodech vzduchotechniky, panelech stropních podhledů a stěnových obkladů.

Máte doma relativní vlhkost 60 a více procent, a přesto se vám zde špatně dýchá? Máte ucpaný nos nebo vás svědí oči? Můžete být alergičtí na plísně. Rozhlédněte se po bytě, jestli vám někde „nekvete“ plíseň. A nechte se na alergii na plísně otestovat u alergologa. Více v sekci Alergie na plísně.

Špatná zpráva je, že plísně jsou schopny materiálem prorůstat, takže odstranění viditelné povrchové vrstvy plísně nemusí stačit. Jakmile se objeví další vlhkost, plíseň časem opět vyroste na povrch.

Vysoká vlhkost v příliš utěsněných bytech

Novými plastovými okny to často začínáNovými plastovými okny to často začínáNejčastější příčinou nadměrné vlhkosti vzduchu v budovách je nedostatečná ventilace. Z důvodu úspor za vytápění se budovy osazují novými okny, která dobře těsní, a tak teplý vlhký vzduch nemá kudy z místností unikat. Stavby zkrátka „nedýchají“ tak jako dříve.

Ruku v ruce s omezeným pohybem vzduchu je vážným problémem také nedostatečná nebo špatně provedená tepelná izolace nemovitosti. Vnější zdi, které budou po výměně oken v zimní sezoně příliš chladnout, jsou nejvíce ohrožené usazováním vlhkosti.

Příklad: Při teplotě vzduchu 22 °C a relativní vlhkosti 65 % se bude voda srážet na ploše, která má teplotu kolem 15 °C nebo méně. Teplota, při které se z vodní páry stane opět voda, se nazývá rosný bod.

Velmi užitečné je průběžné měření vlhkosti vzduchu. K tomu vám bude stačit jakýkoli vlhkoměr nebo meteostanice s funkcí měření vlhkosti. Pokud se hodnota relativní vlhkosti dlouhodobě drží nad 60 procenty, patří vaše domácnost z pohledu růstu plísní mezi rizikové.

Pokud bydlíte v takovém domě, provádějte několikrát ročně kontrolu stěn ve vaší domácnosti. Plísní bývají nečastěji napadeny vnější zdi, tedy ty, které nesousedí s žádnou další místností. Pozornost věnujte také stěnám v koupelnách, spižírnách a jiných nevytápěných místnostech, případně v místnostech speciálně určených na praní a sušení prádla.

Vlhkost se sráží na studených zdech a oknech zejména v zimním období. Co s tím?

  • Používání tzv. mikroventilace, kterou nabízejí některé druhy oken, bohužel není v zimě příliš šťastné. Vzniklá škvíra totiž pro odvádění vlhkého vzduchu nestačí a navíc se tímto způsobem větrání mohou ještě více ochlazovat zdi v blízkosti oken, což naopak zvýší riziko srážení vody a růstu plísní.
  • Nemáte-li v koupelně okno, nechte si sem zavést ventilátor pro odsávání vzduchu. Do kuchyně si pořiďte digestoř nebo páry z vaření odvětrávejte jiným způsobem. Pokud takové vybavení nemáte, po vaření nebo sprchování vyvětrejte oknem.
  • Na sušení prádla si pořiďte sušičku, samozřejmě takovou, která vlhkost neodvádí do místnosti. Větrejte nárazově alespoň dvakrát denně po dobu zhruba pěti minut, ideálně otevřením dvou protilehlých oken.
  • Pokud potřebujete k chladným obvodovým stěnám umístit nábytek, nechejte mezi stěnou a nábytkem několikacentimetrový prostor pro proudění vzduchu.
  • Pokud opatření uvedená v předchozích bodech nejsou dostatečná, je nutné vlhkost snižovat uměle, a to pořízením odvlhčovače vzduchu. Jde o přístroj, který dokáže vlhkost ze vzduchu odebrat.

Otázky tepelné izolace je dobré před prováděním stavebních úprav na plášti domu prodiskutovat s odborníkem ve stavebnictví. Hlavním úkolem je správný výpočet tzv. rosného bodu v místnostech.

Zaplavené a vytopené domy a byty, vzlínání vlhkosti

Voda může do konstrukce domu pronikat z děravé střechy, ucpaných okapů nebo prasklého potrubí. U starých staveb je také časté navlhání zdiva od spodní vody. Největším problémem jsou samozřejmě domy, které byly zatopeny vodou.

Provlhlé zdi je potřeba co nejdříve vysušit. Pokud je i venkovní vzduch vlhký, vysoušení větráním nebude účinné. Nejčastěji se pak využívají odvlhčovače vzduchu nebo horkovzdušné vysoušeče, technologií ale existuje více.

Odvlhčovače vzduchuOdvlhčovače vzduchuTeplotu vzduchu ve vysoušené místnosti udržujte nad 20 °C. V podchlazených místnostech se totiž vlhkost ze zdí uvolňuje velmi pomalu. Během odvlhčování mějte zavřená všechna okna i dveře. Každá sebemenší netěsnost snižuje účinek odvlhčování.

Tam, kde je příčinou vlhnutí zdí podmáčený terén, je možné provést dodatečné stavební úpravy proti vzlínání vody.

 

Jaké preventivní kroky proti vlhkosti a plísním jste vyzkoušeli vy? Které zafungovaly?

Komentáře ke článku
Ali

5. 3. 2018
7:32

Taky jsme řešili plíseň u mojí babičky a dědy doma, použili jsme spousty přípravků a nic nepomohlo trvale. Na internetu jsem se dočetla něco o přírodním ozonu, že by to snad mohlo pomoct. Zapůjčili jsme si generátor ozonu. Fakt to babi a dědovi moc pomohlo, po plísni zatím ani stopa. ===PŘÍSPĚVEK BYL ADMINISTRÁTOREM UPRAVEN Z DŮVODU NEŽÁDOUCÍ REKLAMY===

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Eliška6

26. 1. 2017
17:18

===PŘÍSPĚVEK BYL SMAZÁN ADMINISTRÁTOREM Z DŮVODU NEŽÁDOUCÍ REKLAMY===

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Honza

14. 9. 2016
21:58


===PŘÍSPĚVEK BYL SMAZÁN ADMINISTRÁTOREM Z DŮVODU NEŽÁDOUCÍ REKLAMY===

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
Balíček přípravků na pylovou alergii

Zvýhodněný balíček pro pylové alergiky. Balíček obsahuje Air Cleanse a Fabri Cleanse. Výhodná cena. Společným používáním přípravků se účinek zvyšuje.

Odvlhčovač vzduchu Trotec TTK 72 E

Odvlhčovač s vysokým výkonem a barevným LED ukazatelem vlhkosti pro lepší přehled o vlhkosti v místnosti. Přístroj nabízí krom funkce odvlhčování i funkci ventilátoru.

Raycop RS 300

Raycop RS 300 je originální antibakteriální vysavač. Moderní ergonomický design. Prokazatelné zničení bakterií a roztočů. 

SMART čistička vzduchu Winix Tower Q

SMART čistička s Wi-Fi, kterou lze ovládat přes mobilní telefon. Dva indikátory kvality vzduchu. Plně automatický režim. Moderní design.

Související články
Vychytávky pro přežití pylové sezóny
Vychytávky pro přežití pylové sezóny

Regenerace dýchacích cest je pro alergika důležitá. Venku jsme vystaveni velké dávce...

Co dokáže neléčená alergie?
Co dokáže neléčená alergie?

Alergie není tak banální onemocnění, jak si mnozí myslí. Co se stane, když se...

Pylová alergie v ordinaci alergologa
Pylová alergie v ordinaci alergologa

Jak se u lékaře diagnostikuje pylová alergie? Jaké léky nám může lékař předepsat?...

Vakcíny vás mohou pylové alergie zcela zbavit
Vakcíny vás mohou pylové alergie zcela zbavit

Dá se proti pylové alergii očkovat? Jak taková léčba probíhá a kolik stojí?

Kašel, vyrážky, teplota a velká únava – i to jsou příznaky alergie na pyly
Kašel, vyrážky, teplota a velká únava – i to jsou příznaky alergie na pyly

Pylovou alergii má většina z nás spojenou se sennou rýmou. Tento nejčastější projev...

Pylové zpravodajství

16. až 22. 7. 2019

Dominantní alergeny:

trávy, jitrocel, kopřiva, merlíkovité, šťovík, plísně 

Celé zpravodajství