úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Alergie na potraviny > Prokázané potravinové alergeny není vždy nutné vyřazovat z jídelníčku

Prokázané potravinové alergeny není vždy nutné vyřazovat z jídelníčku

Vložte svůj článek

23. 2. 2012

Alergie na potraviny

Nejprodávanější z e-shopu:
Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Na polštáře, matrace,
přikrývky...

výhodná sada
5290 Kč
Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Největší nádrž 8 l, antibakteriální ochrana, hygrostat...

3990 Kč
Pyžamová sada pro ekzematiky Dermaprotec

Pyžamová sada pro ekzematiky Dermaprotec

Zabraňuje škrábání. 100% bavlna. Speciální střih...

výhodná sada
579 Kč
Nejčtenější články:

I když alergologické testy odhalí přecitlivělost na nějakou potravinu, nemusí to vždy znamenat, že byste ji museli přestat konzumovat. Toto zjištění, se kterým nedávno přišel americký Národní institut pro alergie a infekční nemoci, se prý týká zejména dětí.

Testy na alergeny nejsou dostatečné

Imunologické testy na alergologii – ať už jsou prováděny na kůži nebo z krve – zkoumají, zda se v těle pacienta vyskytují protilátky IgE namířené proti různým alergenům. Přítomnost těchto protilátek je důkazem přecitlivělosti (senzibilizace), ovšem nikoli jednoznačné alergie. To, že si tělo proti nějakému alergenu vytvořilo protilátky, ještě neznamená, že na tento alergen bude vždy reagovat alergicky.

Odhady institutu dokonce říkají, že více než polovina potravinových alergií diagnostikovaných v USA na základě těchto testů ve skutečnosti vůbec není alergiemi. K těmto nepřesným diagnózám dochází zejména u malých dětí, které trpí atopickým ekzémem provokovaným některými potravinami.

S dietami bez alergenů to nepřehánějte

Zakázat dítěti všechny potraviny, které vyjdou v imunologických testech pozitivně, není zcela správný postup. Rodiče jsou pak z velkých omezení zbytečně zoufalí. Jak tedy zjistit, která potravina opravdu vadí? Pro správnou diagnózu potravinové alergie je vhodné provést ještě další krok, a to ústní kontaktní test. Probíhá tak, že se velmi malé množství podezřelé potraviny nanese na ústní sliznici a sleduje se její reakce. Asi není třeba zdůrazňovat, že vzhledem k vysokému riziku nežádoucí reakce by tento test měl probíhat pod dohledem lékaře.

Příběh: Jen jeden ze tří alergenů opravdu škodil

Ani ne dvouleté batole jedlo palačinky a strouhanou mrkvičku. Po několika minutách začalo kýchat, mělo nateklá ústa a po dalších minutách se přidala i červenavá vyrážka na pokožce. Lékař provedl krevní imunologické testy proti řadě potravinových alergenů a objevil zvýšené hladiny protilátek na mléko, vejce a mrkev. Pouze tyto informace by však neměly vést k vyřazení těchto tří potravin z jídelníčku dítěte.

Lékař proto maminku pacienta vyzpovídá a zjistí, že dítě dostává vejce i mléko již dlouhou dobu a nikdy se u něj žádné problémy neobjevily. Provede srovnávací imunologický test na pokožce, který potvrdí silnou reakci na mrkev a hraniční reakci na vejce a mléko. Ze zkoušky provedené na ústní sliznici vyjde najevo, že konzumace vajec a mléka je pro dítě bezpečná. Vyhýbá se tedy mrkvi, ale jinak žádná omezení nemá.

Komentáře ke článku

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související články
Pečeme na Vánoce… bez mléka
Pečeme na Vánoce… bez mléka

Sladkými symboly Vánoc jsou pro většinu z nás cukroví, vánočka, perníčky či vánoční...

Silvestrovské slavení... chuťovky bez lepku, mléka, vajec
Silvestrovské slavení... chuťovky bez lepku, mléka, vajec

Ať slavíme Silvestr v kruhu rodinném, či společně s přáteli, určitě se shodneme na...

Vánoční pečení bezlepkově
Vánoční pečení bezlepkově

Jaký byl začátek vašeho bezlepkového pečení? Také jste si napoprvé řekli, že prostě...

Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec
Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec

Zvu vás na štědrodenní oběd. Samozřejmě v úpravě pro alergiky na mléko a vejce či...

Recepty
Vychlazený BL těstovinový salát s kuřecím masem, zeleninou a s bylinkama
Vychlazený BL těstovinový salát s kuřecím masem, zeleninou a s bylinkama

Kuřecí maso, žampiony a papriky orestujeme naprudko na pánvičce a smícháme s ostatní nakrájenou zeleninou a těstovinami a...

Salát s kuřecím masem
Salát s kuřecím masem

Celé nové brambory uvaříme a poté je zprudka orestujeme se zeleninou nakrájenou na větší kousky. Ještě na pánvi zalejeme...

Svěží bramborový salát se zeleninou
Svěží bramborový salát se zeleninou

Postup přípravy: Celé nové brambory uvaříme a poté je zprudka orestujeme se zeleninou nakrájenou na větší kousky. Ještě...

Všechny recepty