úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Alergie na pyl (senná rýma) > Recenze: Stolní kompresorový inhalátor Philips InnoSpire Essence

Recenze: Stolní kompresorový inhalátor Philips InnoSpire Essence

Vložte svůj článek

Nejprodávanější z e-shopu:
Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Na polštáře, matrace,
přikrývky...

výhodná sada
5290 Kč
Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Největší nádrž 8 l, antibakteriální ochrana, hygrostat...

3990 Kč
Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Snižuje množství alergenů v srsti psů. Zlepšuje kvalitu srsti...

479 Kč
Nejčtenější články:

(foto: ProAlergiky.cz)

Po čase je tady další recenze inhalátoru, konkrétně produktu s pro Čechy poněkud složitějším názvem „InnoSpire Essence“. Jde o model vyrobený pro značku Philips, respektive její divizi Respironics. Jako vždy se zaměříme nejen na technické parametry, ale i použití přístroje v praxi.

Nejen pro alergiky

Tak jako snad všechny elektrické inhalátory i tento slouží k péči o dýchací cesty, ať už z preventivních nebo léčebných důvodů. Je tedy užitečný pro alergiky a astmatiky a také osoby trpící na častější infekce dýchacích cest, horních i dolních. Inhalace je schopna zefektivnit léčbu a snížit pravděpodobnost komplikací.

Tento model je evidentně konstruován pro použití zejména v domácnostech, kde si pacient může v klidu sednout ke stolu a za vrčení kompresoru si užívat svých pár minut inhalace.

Přeměňuje tekutinu na aerosol

Kompresorový inhalátor dle očekávání obsahuje kompresor, tedy motor pumpující vzduch. Vznikající proud vzduchu je důležitý pro druhou klíčovou součást přístroje, kterou je rozprašovač, odborně nebulizér. Kompresor a rozprašovač jsou propojeny hadičkou.

Tekuté léčivo, které umístíte do nádobky rozprašovače, se pod tlakem vzduchu přemění na mikroskopické kapičky, jakousi umělou mlhu, která se vdechuje. Inhalátor si snadno poradí i s hustějšími roztoky, než je nejběžněji používaná minerální voda. Otestovali jsme pomocí cukrového sirupu (pouze pro účely testování, cukrový sirup v žádném případě není určen k inhalování!), který jsme nalili do nádobky rozprašovače.

Výrobce zdůrazňuje, že rozprašovač inhalátoru je vybaven speciální úpravou, která zvyšuje průtok vzduchu a s ním i léčiva, a tím zrychluje inhalaci. Tuto technologii nazývá SideStream a spočívá v tom, že na horní straně krytu rozprašovače se nachází úzký kružnicový otvor, kterým do rozprašovače proudí dodatečný vzduch.

Dobrý první dojem

Přístroj při bližším ohledání působí solidně řemeslně zpracovaný. Plášť je vyroben z kvalitního bílého omyvatelného plastu, který inhalátoru dává správný zdravotnický „šmrnc“.

Gumové nožičky spolu s celkově robustním provedením zajišťují dobrou stabilitu na podložce.

Součástí balení jsou mimo jiné náustek, dospělácká maska a dětská maska. Podle toho, kdo bude inhalovat a jaké má potíže, se na rozprašovač jeden z těchto tří koncových dílů nasadí.

Vše se točí kolem rozprašovače

Jak vypadá inhalace s modelem InnoSpire Essence? Nejsložitější, a přesto pořád docela jednoduché úkoly uživatele jsou:

a) sestavit a napojit rozprašovač,

b) nalít do rozprašovače léčivo, které hodlá inhalovat.

Rozprašovač je v balení dodáván již složený. Návaznost jednotlivých dílů na sebe se tak dá lépe zapamatovat. To je velká pomoc pro lidi, kteří ze zásady nečtou návody.

Rozprašovač v rozloženém stavu (foto: ProAlergiky.cz)Rozprašovač v rozloženém stavu (foto: ProAlergiky.cz)

Léčivo je do nádobky rozprašovače potřeba lít podél stěny, nikoli doprostřed. Pokud se někdo nemůže trefit, je lepší z nádobky na chvíli vyndat prostřední kulatý díl. Nádobku je také možné postavit na stůl.  

Po uzavření rozprašovače se k němu zespodu připojí jeden (libovolný) konec hadičky. Zde je potřeba použít trochu sílu a gumovou koncovku hadičky pevně připojit, aby se během inhalace nepřerušil přívod vzduchu.

Do rozprašovače se podle pokynů lije dva až deset mililitrů léčiva. Maximální doporučená hladina je naznačena ryskou na nádobce.

Dlouhá hadička a možnost uchycení masky na hlavu

Rozprašovač si poradí se všemi druhy tekutých inhalačních léků. Vytváří velmi jemný aerosol. Konkrétně 80 % částeček by mělo mít průměr pod 5 mikrometrů, který umožňuje průnik léčiva hluboko i do nejvzdálenějších zákoutí dýchacích cest.

Po stisknutí jediného tlačítka na těle přístroje se rozběhne kompresor a rozprašovač začne tvořit mlžinu. I když na boku přístroje se nachází výklenek, který funguje jako držák rozprašovače, pohodlnější je držet rozprašovač s náustkem nebo maskou v ruce a držák využívat třeba v případě nutnosti přerušení inhalace.

Léčivo se z uzavřeného rozprašovače nevyleje, dokud rozprašovač nenakloníte o více než 90 stupňů. Nemusíte ho tak otrocky udržovat ve svislé poloze.

Vzduchová hadička spojující kompresor s rozprašovačem měří asi 185 cm, což je velkorysá vzdálenost i pro neposedné osoby. Návod zakazuje její namáčení.

Součástí masek je guma, která umožňuje jejich uchycení na hlavě. Pacientovi se tak uvolní ruce.

Udávaným rozprašovacím výkonem 0,37 až 0,46 mililitrů za minutu se model řadí ke standardu.

Další odhalené plusy a minusy

Kompresorovým inhalátorům je často vytýkána vyšší hlučnost, jejímž zdrojem je hlavně samotný kompresor. Platí to i pro InnoSpire Essence. Hladina hluku se nemění v závislosti na tom, na jakou podložku přístroj položíte. Podle technických specifikací se pohybuje kolem 58 decibelů.

Ovšem třeba vrtačka nebo vysavač bývají citelně hlučnější než hluboké vrčení kompresoru tohoto inhalátoru. Navíc inhalace běžně trvá jen 6-8 minut.

Velkým kladem je bezúdržbovost a dlouhá životnost kompresoru. Inhalovat může několik lidí za sebou, pouze po půl hodině provozu by se měl přístroj nechat další půlhodinu vychladnout.

Inhalátor a především díly, které jsou v kontaktu s obličejem, je nutné udržovat v čistotě. Není to ale nic náročného, stačí je omýt v teplé vodě s mýdlem po každém použití a nechat uschnout.

Důležité údaje před nákupem

Produkt je čínské výroby. Jeho cena se aktuálně pohybuje kolem příznivých 1700 korun. K dostání je v lékárnách a e-shopech se zdravotnickými potřebami.

Rozprašovač by se měl dle doporučení výrobce měnit po každých 30 dnech používání, zřejmě z hygienických důvodů. Jeho cena by se měla pohybovat mezi dvěma a třemi stovkami. Přikoupit lze také masky.

Respironics také dodává sesterský model zvaný Sami. Má velmi podobné technické parametry jako InnoSpire Essence, ale zásadně se liší designem. Vypadá jako tuleň a je určen dětem. Jeho recenzi jsme realizovali již dříve.

Detaily produktu v e-shopu

Doporučení portálu ProAlergiky.cz

Inhalátor Philips Respironics Innospire Essence doporučujeme do domácností, které chtějí nebo musejí pravidelně pečovat o dýchací cesty někoho ze svých členů.

Může se o něj dělit i více osob a vydrží i několik inhalací za sebou. Pozitivem je i krátká doba inhalace.

Obligátní poměr ceny a výkonu v tomto případě vychází velmi dobře. Navíc kompresorové inhalátory bývají velmi odolné a trvanlivé. Investici do takového přístroje z vlastní zkušenosti hodnotíme jako smysluplnou.


Komentáře ke článku

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
Síť proti pylu

Kvalitní tkaná pylová síť v antracitové barvě. Dokonalá ochrana před pyly. Výborná prostupnost světla.

Síť proti pylu z netkané textilie

Sada 3 kusů protipylových textilií do okna. Netkaná vliesová textilie.

Tvarovaná dvouvrstvá látková rouška Prolen® Medical s antibakteriální úpravou

Trvalý antibakteriální účinek. Ergonomický střih. Nesmáčivý materiál. Vhodné i pro atopiky nebo osoby s přecitlivělou pokožkou. Modrá nebo černá barva.

Nano respirátor Respilon RespiPro Carbon s účinností FFP2

Vysoká ochrana dýchacích cest. Třída filtrace FFP2. S obsahem uhlíku proti pachům. Pro dospělé. 3 ks v balení.

Související články
Pylová sezona trvá deset měsíců v roce
Pylová sezona trvá deset měsíců v roce

Většina lidí má pylovou sezonu spojenou s jarem, kdy kvetou ovocné a okrasné stromy...

Agresivní pyl ambrózie je nevítaným hostem domácností alergiků
Agresivní pyl ambrózie je nevítaným hostem domácností alergiků

Odkvetením travin pylová sezona nekončí. V srpnu a září jsou hlavními alergeny...

Co kdy kvete a uvolňuje pyly III: srpen až říjen
Co kdy kvete a uvolňuje pyly III: srpen až říjen

Pylová sezona v červenci rozhodně nekončí! V půlce léta začíná kvést spousta...

Vakcíny vás mohou pylové alergie zcela zbavit
Vakcíny vás mohou pylové alergie zcela zbavit

Vakcinace je jediný druh léčby, který odstraňuje přecitlivělost na alergeny, tedy...

Co kdy kvete a uvolňuje pyly II: květen až červenec
Co kdy kvete a uvolňuje pyly II: květen až červenec

Alergie na černý bez, kopřivu, drnavec nebo trávy jsou v tomto období nejčastější....

Pylové zpravodajství

Opět na jaře 2022

Dominantní alergeny:

Celé zpravodajství