úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Alergie na potraviny > Alergie na lepek (mouku) > Recenze produktu: Test potravinové intolerance Food Detective

Recenze produktu: Test potravinové intolerance Food Detective

Vložte svůj článek

Nejprodávanější z e-shopu:
Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Největší nádrž 8 l, antibakteriální ochrana, hygrostat...

3990 Kč
Inhalátor<br/>Laica MD6026

Inhalátor
Laica MD6026

Ideální pro inhalaci Vincentky i léčiv. Nejlepší poměr cena/výkon.

1590 Kč
Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Snižuje množství alergenů v srsti psů. Zlepšuje kvalitu srsti...

479 Kč
Nejčtenější články:

Obal diagnostické sady FoodDetective®

Některé běžné zdravotní potíže mohou být způsobovány potravinami. A nejedná se přitom o alergii ani žádný druh otravy. Daleko častější, ale bohužel velmi málo známou poruchou je imunitní intolerance potravin. Ve světě se až v posledních letech objevily diagnostické metody, jak tuto poruchu odhalit. My jsme vyzkoušeli diagnostický test pro domácí použití prodávaný pod značkou FoodDetective®.

Komu je určen

O testu by měli uvažovat lidé, kteří u sebe často pozorují různé nezávažné příznaky, které jsou uvedené níže, ale nedaří se vypátrat jejich příčinu. Tyto potíže totiž nastupují hodiny až dny po konzumaci určité potraviny, a tak málokoho souvislost s potravinami vůbec napadne.   

Nejčastější projevy imunitní intolerance potravin:

  • zažívací potíže: bolesti břicha, nadýmání, průjem, zácpa, pálení žáhy, záněty střev, nevolnost, afty v ústech
  • problémy s pokožkou: akné, svědění, ekzémy, lupénka, kopřivka
  • psychické a nervové potíže: úzkost, bolesti hlavy, migréna, nesoustředěnost, deprese, hyperaktivita, poruchy spánku, závratě
  • dýchací potíže: chronické zahlenění, rýma, astma, záněty průdušek
  • celkové potíže: únava, otoky, zadržování tekutin, nadváha, bolesti kloubů

Obsah krabičky připomíná školní laboratořObsah krabičky připomíná školní laboratořTest potravinové intolerance může poskytnout vytouženou odpověď těm, kteří prodělali řadu vyšetření, aniž byla stanovena jasná diagnóza. Možná tak některým lidem pomůže zbavit se nálepky „hypochondr“. 

Tento test je schopen odhalit pouze imunitní intolerance potravin, způsobované protilátkami zvanými imunoglobuliny G (IgG). Kromě nich ještě existují neimunitní intolerance potravin, které jsou nejčastěji způsobeny nedostatkem nějakého trávicího enzymu (např. intolerance laktózy). Ze stejných důvodů FoodDetective® neslouží k diagnóze alergií. Pro tyto účely existují jiné testy.

Princip fungování

Testovací sada po rozbalení vypadá jako malá chemická laboratoř. Obsahuje několik lahviček s tajuplnými tekutinami a další netradiční pomůcky. Součástí balení je podrobný a srozumitelný návod k použití a k vyhodnocení výsledků.

Kapka krve z prstu se nasaje do trubičky...Kapka krve z prstu se nasaje do trubičky...Pomocí přiložené lancety se testovaná osoba píchne do prstu. Píchnutí lancetou je příjemnější než píchnutí jehlou, člověk cítí jen lehké štípnutí. Z prstu je potřeba vytlačit kapku krve, která se nasaje do přiložené kapiláry (skleněné trubičky). Akualizace 10.5.2017: Skleněná trubička byla pro pohodlnější přenos krve výrobcem nahrazena plastovou mikropipetou s balónkem, která se přiloží ke kapce krve a na rozdíl od skleněné trubičky ji po celou dobu držíte v horizontální poloze. Balení obsahuje 2 ks mikropipety pro případ, že se odběr krve nezdaří napoprvé. Ta je potřeba naplnit celá a pak se vhodí do první lahvičky s ředicím roztokem. Místo vpichu se zalepí náplastí, která je rovněž součástí balení.

...a po rozředění naleje na testovací podložku...a po rozředění naleje na testovací podložkuPo promíchání se roztok se vzorkem krve naleje na testovací podložku a nechá se působit. Podložka se pak střídavě proplachuje různými dalšími roztoky dle návodu. Podložka obsahuje 46 políček s výtažky různých potravinových alergenů a dvě políčka kontrolní. Za pár desítek minut některá políčka zmodrají. Podle přiložené legendy člověk snadno pozná, na kterou potravinu má intoleranci.

Netolerované potraviny by měl pacient alespoň na tři měsíce vyřadit ze svého jídelníčku. Během několika týdnů by se měly související zdravotní potíže vytratit. Po třech měsících je možné vyřazené potraviny postupně zpátky zavádět do jídelníčku. Pokud se příznaky nevracejí, imunitní systém na potravinu přestal reagovat.

Klady

Testovací sada FoodDetective® je zatím jedinou možností, jak v domácích podmínkách odhalit intoleranci některých potravin. Dokonce ani u alergologů nebo v jiných ordinacích se zvýšené hladiny protilátek imunoglobulinů G běžně nezkoumají.

Testovací podložka se promývá různými roztokyTestovací podložka se promývá různými roztokySada je opravdu kompletně vybavena, a to do takových detailů, jako je tampónek pro desinfekci místa vpichu. Uživatel tak navíc potřebuje pouze přístup ke dřezu s vodou a hodiny nebo stopky pro správné odměření požadovaných reakčních dob.

Výsledky jsou známy za zhruba 40 minut od zahájení testu, přičemž většinu této doby zabírá čekání na reakce jednotlivých roztoků na testovací podložce. Provedení testu je pro uživatele snadné a nevyžaduje žádné speciální znalosti.

Zápory

Za jediné slabé místo testu považujeme způsob přenosu vzorku krve do lahvičky s ředicím roztokem. Skleněná trubička, do které se má kapka krve nabrat, totiž v sobě krev moc dobře nedrží a dělají se v ní vzduchové bubliny. Vzhledem k tomu, že je nutné trubičku zcela naplnit, mohlo by být v návodu lépe popsáno, jak toho dosáhnout. Aktualizace 10.5.2017: Mikropipeta s balónkem, kterou je Food Detective vybaven nyní, je pro odběr krve praktičtější, přesto jde o poměrně komplikovaný úkon celého testu.

Součástí balení je také podrobná brožurka, která radí, jak zvládnout novou dietu. Brožurka je bohužel pouze v angličtině. Naštěstí velká část informací z ní je k nalezení na webových stránkách produktu. Aktualizace 10.5.2017: Návod u výrobku je dnes již v českém a slovenském jazyce s podrobným popisem.

Obchodní informace

Diagnostický test FoodDetective® je možné zakoupit v eshopu ProAlergiky.cz, v dalších internetových obchodech specializovaných na zdraví a lékárnách. Cena jednoho kusu se pohybuje okolo 2 400 Kč.

Test je také možné za úplatu absolvovat v několika laboratořích po celé České republice. Jejich seznam je uveden na stránkách produktu.

Produkt vyrábí britská firma Cambridge Nutritional Sciences Ltd., do ČR dováží společnost VITAL LIFE diagnostics, s.r.o.

Doporučení portálu ProAlergiky.cz

FoodDetective® zaplňuje díru na zdravotnickém trhu. Diagnóza a léčba potravinových intolerancí na imunitní bázi je u nás zatím „pole neorané“. Odhalování těchto intolerancí může vyřešit spoustu lehkých, ale častých zdravotních problémů.

Výsledek se objeví přímo na testovací podložceVýsledek se objeví přímo na testovací podložceZkoušky provedené v roce 1998 na skupině 2000 osob s potvrzenou potravinovou intolerancí přinesly optimistické výsledky. U 70 procent pacientů došlo po vyřazení netolerovaných potravin k výraznému zlepšení pociťovaných potíží.

Podstoupení tohoto testu můžeme doporučit i lidem s prokázanou potravinovou alergií. Příčiny vzniku potravinové intolerance totiž mohou být podobné a obě onemocnění mohou probíhat současně.

Výsledky mohou přinést užitečné informace i lidem s atopickým ekzémem. Ekzematické potíže totiž nebývají vždy jen alergického původu, do hry často vstupují jiné formy přecitlivělosti na potraviny, které jsou běžnými diagnostickými metodami prakticky neodhalitelné. 

 

Máte zkušenost s tímto produktem? Přidejte k tomuto článku svůj komentář.

Komentáře ke článku
Blanka

4. 10. 2019
23:42

Dobrý den,

pro jak staré dítě je tento test vhodný? Mám roční dceru s atopickým ekzémem. Někde jsem četla, že u takto malých dětí si má test udělat kojící matka, že intolerance vycházejí stejně oběma...je to pravda? Děkuji

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Lucy

23. 3. 2017
8:47

===PŘÍSPĚVEK BYL SMAZÁN ADMINISTRÁTOREM Z DŮVODU NEŽÁDOUCÍ REKLAMY===

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Lucie

31. 8. 2013
22:33

Test jsme koupili pro alergického syna (potravinový i inhalační) a výsledky dobře korelují s testy na alergii. Take jsme si potvrdili podezření z intolerance na mandle a nově jsme zjistili, že syn netoleruje exotické ořechy. Mohu upřímně doporučit.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Danka

30. 8. 2012
19:42

Na internetu jsem našla odkaz na podobný produkt s názvem FoodPrint®. Má s ním někdo zkušenost?

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související články
Přehled jednodruhových bezlepkových mouk a jejich využití
Přehled jednodruhových bezlepkových mouk a jejich využití

Pokusili jsme se tak trochu o „nemožné“ a zmapovali, které druhy přirozeně...

Bezlepková dieta není jen pro celiaky
Bezlepková dieta není jen pro celiaky

Lidem se často pletou pojmy „alergie na lepek“ a „nesnášenlivost lepku“ neboli...

Velikonoční mazanec – bez vajec, mléka, lepku
Velikonoční mazanec – bez vajec, mléka, lepku

Obdobně jako lze upéci výborného beránka, je také možné připravit i velmi chutný...

Příspěvky na bezlepkovou dietu a potravinové alergie a intolerance v roce 2016
Příspěvky na bezlepkovou dietu a potravinové alergie a intolerance v roce 2016

Na úvod rovnou zklamu všechny, které netrápí nesnášenlivostí lepku, neboť zdravotní...

Poznejte zásady stravování při celiakii
Poznejte zásady stravování při celiakii

Trpíte celiakií? Toto celoživotní, autoimunitní onemocnění, je definováno tím, že...

Recepty
Vychlazený BL těstovinový salát s kuřecím masem, zeleninou a s bylinkama
Vychlazený BL těstovinový salát s kuřecím masem, zeleninou a s bylinkama

Kuřecí maso, žampiony a papriky orestujeme naprudko na pánvičce a smícháme s ostatní nakrájenou zeleninou a těstovinami a...

Salát s kuřecím masem
Salát s kuřecím masem

Celé nové brambory uvaříme a poté je zprudka orestujeme se zeleninou nakrájenou na větší kousky. Ještě na pánvi zalejeme...

Svěží bramborový salát se zeleninou
Svěží bramborový salát se zeleninou

Postup přípravy: Celé nové brambory uvaříme a poté je zprudka orestujeme se zeleninou nakrájenou na větší kousky. Ještě...

Všechny recepty