Svačiny nejen pro alergiky a celiaky

Vložte svůj článek

Nejprodávanější z e-shopu:
Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Na polštáře, matrace,
přikrývky...

výhodná sada
5290 Kč
Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Největší nádrž 8 l, antibakteriální ochrana, hygrostat...

3990 Kč
Inhalátor<br/>Laica MD6026

Inhalátor
Laica MD6026

Ideální pro inhalaci Vincentky i léčiv. Nejlepší poměr cena/výkon.

1590 Kč
Nejčtenější články:

(foto: Dreamstime.com)

Být alergikem v České republice není žádná legrace. I když ti, kdo tuto situaci zažili před 20 lety, by se mnou úplně nesouhlasili, neboť oproti dřívějšku je dnes blaze.  Znám rodinu z mého okolí, která pro bezlepkovou stravu pro dcerku jezdila týdně 50 km tam a 50 km zpět do krajského města, neboť jinde pečivo či těstoviny vhodné pro celiaky nesehnali. A povědomí o tom, že lze ledacos, resp. skoro vše, vyrobit doma, nebylo, stejně tak jako přirozeně bezlepkové mouky ke koupi či recepty a návody, „jak na to“.

Obdobně na tom byli alergici na mléko. Sousedé kvůli synově alergii na bílkovinu kravského mléka (ABKM) začali chovat kozy, neboť jediné dostupné rostlinné mléko na trhu bylo sójové, a to chlapeček také nesnesl, a kozí farma v rozumném dojezdu? Utopie.

Dnes je situace podstatně lepší, obzvláště ve velkých městech. Super a hypermarkety rozšiřují své nabídky, stejně tak i zdravé výživy. Internet může být také, vyberete-li si ty správné webovky, dobrým a kvalitním zdrojem informací. Co nám, rodičům alergiků či alergikům a lidem s intolerancí potravin tedy chybí? ČAS. Proto většina z nás vítá jakoukoliv novinku na trhu, která nám zkrátí dobu pobytu v kuchyni při vaření dietní stravy na nezbytné minimum. Zbytek času totiž namísto přípravy dietních jídel můžeme věnovat svým blízkým či sami sobě.

Domácí či kupované?

Řada z vás bude možná argumentovat tím, že přeci nad domácí není. Ano, souhlasím. Také jsem se snažila doma dcerce (ABKM, diagnostikovaná v necelých třech měsících) připravovat většinu pokrmů sama. Obzvláště první maso-zeleninové příkrmy, polévky, ale i sušenky a dezerty, neboť jsem zjistila, že mléko a jeho složky se vyskytují i tam, kde bych je neočekávala, včetně přesnídávek. Pakliže byste se chtěli inspirovat, pokrmy určené obzvláště malým alergikům naleznete v databázi receptů pro děti do tří let.

Ovšem jak šel čas, zjistila jsem, že jak dcerce, tak ani mně, nevyhovuje být odkázána pouze na domácí stravu. Jsme akční rodinka, skauti, geocachingu propadlí jedinci, jezdíme každý rok na čtrnáctidenní tábory do relativní divočiny. A všude tam se hodí mít po ruce nějakou „hotovku“. Obzvláště na rychlou snídani či svačinu, kdy není čas nic mixovat, vařit nebo péct. Proto jsem ráda, že si mohu rostlinné mléko i zakoupit, nejen vyrábět doma, že existují speciální kaše pro alergiky, do kterých stačí přidat pouze vodu a mám navařeno a stejně je tomu i s rostlinnými jogurty a pudinky.

Rostlinné dezerty

Oblíbenou dopolední či odpolední svačinou bývají, kromě ovoce či zeleniny, mléčné výrobky, resp. v případě alergiků na kravskou bílkovinu jejich rostlinné alternativy. Dlouho jsem hledala výrobek, který při bezmléčné dietě dokáže nahradit chuť klasických jogurtů. Dcerka byla vděčný strávník, neboť mléčnou chuť neznala a tudíž jí nechyběla. Ale pro mě, která jsem v rámci krmení byla často donucená ochutnat, bylo někdy velkým problémem zachovat dekorum a tvářit se, že mi to chutná. Na druhou stranu jsme metodou pokus - omyl našly opravdu chutné rostlinné produkty. Jen se člověk musí oprostit od minulosti a naučit se přijímat nové chutě. Základem rostlinných dezertů bývá nejčastěji:

rýže - rýžové dezerty Amunáček, Kika, NaturGreen sója - sójové dezerty Ala, Alpro, Provamel, Sojáček, Sojade, Sojafit, Sojagurtořechy - mandlové dezerty NaturGreen,obilniny - ovesný dezert Kalma, Ovísek aj.

 

Zakysaná sójová specialita v biokvalitě s unikátním obsahem živých kultur Bifidus a Lactobacillus acidophilusZakysaná sójová specialita v biokvalitě s unikátním obsahem živých kultur Bifidus a Lactobacillus acidophilus

Které jsou nejchutnější? Za mne obecně vyhrávají sójové výrobky. I když samozřejmě vím, že sója je další možný alergen, který se často k mléku „přidává“, obzvláště, nahradíme-li vše mléčné pouze sójou. Ale v rozumné míře, proč ne.

Bezlepkové mlsání

Kromě bezmléčné diety bývá velmi častá i bezlepková. Co dát s sebou za „mňamku“ na výlet dítěti s bezlepkovou stravou, jestliže klasické Tatranky, Brumíci, müsli tyčinky apod. jsou díky obsahu lepku zapovězeny? Máte-li čas a chuť péct, mohu doporučit řadu vyzkoušených bezlepkových receptů. Samozřejmě lze bezlepkové sladkosti také koupit. Nutné je však počítat s tím, že jejich ceny se pohybují v podstatně jiných relacích, než jsme zvyklí u klasických.

Ovesná bezlepková tyčinkaOvesná bezlepková tyčinka

Bezlepkové sušenky, oplatky, cookies, energetické tyčinky, křupky, čokolády aj. nalezneme např. pod značkami Celi Hope, Doves Farm, Glutaline, La Via del Grano, Natural Jihlava, Rice&Rice  a samozřejmě i Schär. Smutní nemusí být ani milovníci Flapjacků, ovesných energetických tyčinek, které lze dnes zakoupit i v bezlepkové verzi.

Pokud patříte mezi celiaky či osoby alergické na lepek, konzultujte konzumaci ovesných výrobků s lékařem.

Komentáře ke článku
reda

5. 2. 2020
13:11

myslite si, že tyhle potravinové doplnky pomužou?

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Radana

28. 1. 2020
11:48

Pro: Julia=== PŘÍSPĚVEK BYL SMAZÁN ADMINISTRÁTOREM Z DŮVODU NEŽÁDOUCÍ REKLAMY ===

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Malinka

3. 12. 2019
9:56

pokud je alergie na mléko, zkus užívat Lactalin, sama to beru, jinak bych se mléka vůbec napít nemohla

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Splinka

7. 11. 2019
12:09

a co něco bez mléka? Protože trpím na laktozovou intoleranci a nevím co s tím

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Julia

4. 10. 2019
15:12

hlavně bez jogurtu a mléka, protože jsem alergická na mléko

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související články
Jak nahradit kravské mléko, když na něj máte alergii
Jak nahradit kravské mléko, když na něj máte alergii

Nesnášenlivosti mléka přibývá. Ať už se jedná o alergii na mléčnou bílkovinu, která...

Sójový jogurt by měl být čistě rostlinný a obsahovat probiotické bakterie
Sójový jogurt by měl být čistě rostlinný a obsahovat probiotické bakterie

Sójové jogurty jsou oblíbenou náhražkou živočišných jogurtů při bezmléčné dietě....

Svačiny bez mléka si hravě vyrobíte doma
Svačiny bez mléka si hravě vyrobíte doma

Trpíte vy nebo některý člen vaší rodiny alergií na bílkovinu kravského mléka? Nevíte...

Přecitlivělost na kravské mléko může způsobit alergie nebo intolerance
Přecitlivělost na kravské mléko může způsobit alergie nebo intolerance

Po konzumaci kravského mléka a výrobků z něj vás opakovaně trápí zdravotní problémy....

Domácí rostlinná mléka – z čeho a jak je vyrobit
Domácí rostlinná mléka – z čeho a jak je vyrobit

Trpíte vy či vaši potomci alergií na bílkovinu kravského mléka či intolerancí...

Recepty
Vychlazený BL těstovinový salát s kuřecím masem, zeleninou a s bylinkama
Vychlazený BL těstovinový salát s kuřecím masem, zeleninou a s bylinkama

Kuřecí maso, žampiony a papriky orestujeme naprudko na pánvičce a smícháme s ostatní nakrájenou zeleninou a těstovinami a...

Salát s kuřecím masem
Salát s kuřecím masem

Celé nové brambory uvaříme a poté je zprudka orestujeme se zeleninou nakrájenou na větší kousky. Ještě na pánvi zalejeme...

Svěží bramborový salát se zeleninou
Svěží bramborový salát se zeleninou

Postup přípravy: Celé nové brambory uvaříme a poté je zprudka orestujeme se zeleninou nakrájenou na větší kousky. Ještě...

Všechny recepty