úvod Proalergiky.cz > Magazín > Speciály pro alergiky > Citlivá pokožka v létě > Minerální filtry a nanočástice v opalovacích přípravcích: Ochrana, nebo hrozba?

Minerální filtry a nanočástice v opalovacích přípravcích: Ochrana, nebo hrozba?

Vložte svůj článek

Anketa

Jaké opalovací přípravky používáte?

Michal Závacký, 11. 6. 2013

Atopický ekzém, Speciály


Přípravky s minerálními filtry jsou určeny zejména nejmenším dětem a lidem s atopickou či alergickou pokožkou

U doposud velmi oblíbených minerálních filtrů se v poslední době objevila různá varování před jejich možnou škodlivostí, která souvisí s použitím nanotechnologií při jejich výrobě. Jak se vyhnout riziku? Přinášíme nejdůležitější fakta pro vaši lepší orientaci.

Filtry z přírodních minerálů

Pojmy jako „minerální filtr“ a „ochranné mikropigmenty“ jsou marketingová označení, jejichž cílem je oslovit zákazníky, kteří upřednostňují přírodní kosmetiku. Odborně se těmto složkám říká fyzikální filtry, což ale pochopitelně není dostatečně sexy.

Přídomek minerální ale má své opodstatnění. Sloučeniny, které slouží jako UV filtry, se totiž dají čerpat i z minerálů neboli nerostů. Konkrétně nejvíce se využívají oxidy dvou kovů – titanu a zinku, tedy oxid titaničitý a oxid zinečnatý (anglicky „titanium dioxide“ a „zinc oxide“). Právě tyto názvy najdete ve složení opalovacích přípravků.

Jde o bílé prášky, které mají široké využití i mimo kosmetiku. Jsou všude kolem vás, nejčastěji na stěnách, protože se z nich dělají barvy.

Oxid zinečnatý i titaničitý jsou vlastně bílá barviva - odrážejí světloOxid zinečnatý i titaničitý jsou vlastně bílá barviva - odrážejí světloPokud chcete pro svou sluneční ochranu používat výhradně filtry fyzikální, dávejte přednost takzvané přírodní kosmetice (Lavera, ECO, Eubiona aj.), v níž by měly být použity skutečně v přírodě vytěžené minerály, nebo speciální kosmetice prodávané v lékárnách (Avène, částečně Eucerin, Bioderma, Daylong aj.), jejíž minerální filtry mohou být i uměle vyrobené, nicméně svými vlastnostmi stejné jako ty přírodní.

Nereagují s pokožkou a dají se jíst

Fyzikální filtry jsou často doporučovány k sluneční ochraně citlivé pokožky, protože nemohou pokožku dráždit ani alergizovat, což se u chemických filtrů nikdy nedá zcela vyloučit. Nicméně na obranu chemických filtrů je třeba dodat, že s postupným vývojem a pod neustálou kontrolou různých institucí stoupá i jejich bezpečnost a snášenlivost.

Náš tip: Více o rozdílech mezi fyzikálními a chemickými filtry najdete v našem článku Bezpečné opalování citlivé pokožky.

O bezpečnosti fyzikálních filtrů vypovídá i to, že jsou schválené jako přísady do potravin. Používají se zejména jako barviva – běloby.

To, že produkt obsahuje pouze minerální filtry, výrobce vždy na obalu zdůrazníTo, že produkt obsahuje pouze minerální filtry, výrobce vždy na obalu zdůrazníNejrozšířenější oxid titaničitý odráží jak UVB záření, tak část UVA paprsků. Pro lepší výsledky je tak někdy kombinován s nějakým dalším UVA filtrem. Ovšem jeho kolega oxid zinečnatý odráží dokonce celé spektrum UVA i UVB, což žádný jiný kosmetický UV filtr nedokáže.

Přehled opalovacích přípravků s čistě fyzikálními filtry v E-shopu ProAlergiky.cz

Z mikropigmentů se staly ještě menší nanočástice

V posledních letech se objevily dohady o bezpečnosti nanočásticových UV filtrů. Kde je vlastně problém?

Po chemické stránce se jedná pořád o tytéž minerální látky, nejčastěji oxid titaničitý. Jen jsou rozmělněné na částice o velikostech v řádu nanometrů (miliontiny milimetru). Díky snižování rozměrů těchto částic je možné do opalovacího krému dát více UV filtru, aniž by zanechával bílé skvrny na pokožce spotřebitele.

Zdravotní rizika používání přípravků s nanočásticemi jsou stále menší než rizika plynoucí ze spálení pokožky od slunce.

Nanočástice oxidu titaničitého by teoreticky mohly být na škodu, kdyby se po aplikaci dostaly do kontaktu s živými buňkami pokožky, kterým by mohly narušovat strukturu. K tomu ovšem podle posledních zjištění nedochází – filtr zůstává na neživé zrohovatělé vrstvě pokožky, neproniká hlouběji k živým buňkám.

Z toho vyplývá jednoduchá rada: Přípravky s nanočásticovými filtry nanášejte tak, aby se vám nedostaly do čerstvých ranek na pokožce ani na sliznici, tj. do očí, do úst nebo v případě nudistů i jinam. Alespoň dokud nebude jejich neškodnost zcela prokázána. Přítomnost nanočástic by měla být na obale výrobku zmíněna.

 

Jaké typy přípravků používáte vy? Bojíte se nanočástic? Nebo grilování se na slunci není nic pro vás?

Další články speciálu: Citlivá pokožka v létě

Sluneční alergie: Jak na ni?

Solární ekzém trápí v posledních několika letech stále více lidí. Proč nám slunce ubližuje? Poradíme vám, jak předcházet a jak zvládat sluneční...

S ekzémem k moři

Pokud vybíráte letošní dovolenou i s ohledem na to, že se vašim dětem zlepší atopický ekzém, máme pro vás několik užitečných rad.

Alergie na opalovací krém se často zaměňuje za sluneční alergii

Svědivé vyrážky může paradoxně způsobovat i to, co má sluneční alergii zabránit, samotné opalovací přípravky. Jak se taková alergie projevuje?  

Proč se v létě zlepšuje atopický ekzém

Co přispívá ke zlepšení atopického ekzému v létě? Co může naopak způsobovat jeho zhoršení?

Recenze a zkušenosti spotřebitelů: Opalovací gel Eucerin proti sluneční alergii

Funguje opalovací gel proti sluneční alergii od značky Eucerin? Čím se liší od ostatních opalovacích přípravků? Co na něj říkají spotřebitelé,...

Koupání s ekzémem: Sinice, nebo chlor?

Jak vyřešit letní koupání, aby si ekzematik mohl léto užít jako kdokoli jiný? V přírodních nádržích jsou často sinice, v bazénech zase vysoká...

Promazávání atopické pokožky v létě: Přehled přípravků

Přehled lehkých mlék vhodných pro péči o atopickou pokožku v létě. Jak vybírat a jak poznat ty správné?

Jak se chránit před sluncem pomocí oblečení

Je možné sebe nebo děti chránit i bez použití opalovací kosmetiky? Jak moc vám může v létě pomoct oblečení? A které?

Olivový olej ani kakaové máslo vás při opalování příliš neochrání

Jaké jsou výhody a nevýhody těch nejpřírodnějších opalovacích prostředků? Na co byste rozhodně měli při nákupu opalovacího přípravku myslet?

Složení opalovacích krémů: Přírodní kosmetika není vždy bezpečnější

Co obsahují opalovací krémy? Jsou některé složky nebezpečné? Je pro alergiky a atopiky vhodná přírodní opalovací kosmetika?

Osobní zkušenost: Léčebný pobyt malého atopika u Mrtvého moře

Je na atopický ekzém lepší pobyt u Mrtvého moře než u jiného? Jak velké zlepšení může přinést? Prozradí vám přímo maminka atopika.

Spálená kůže od sluníčka? Jak zmírnit následky přílišného opalování

Jak urychlit zahojení pokožky po nadměrném opalování? Jaké přípravky a pomůcky se dají použít i na citlivou pokožku?

Komentáře ke článku
Peter

17. 7. 2014
12:27

Mam alergiu na slnko, ktora sa prejavuje hlavne na jar a v lete. Konkretne scervenanim az tvorbou pluzgierov na krku a rukach. Nakolko patri k mojim konickom turistika a teda sa casto vonku, tak som potreboval nejaku ochranu pokozky. Vyskusal som nespocetne mnozstvo kremov a od vsetkych som sa vzdy vyhadzal. Mal som aj tento a vysledok bol rovnaky. Moja kozna lekarka mi povedala, ze vsetky kremy, vratane takychto "citlivych" resp. s mineralnymi filtrami obsahuju zlozky, ktore sa posobenim slnecneho ziarenia menia NA ALERGENY a niektore dokonca na RAKOVINOTVORNE LATKY. Opakujem VSETKY. Je to proste biznis resp. mozno mensie zlo. Preto mi odporucila jedine: nezdrziavat sa dlho na slnku (hlavne v lete) a ked uz musim, tak si problemove miesta niecim vzdy chranit. Plus pocas zimy, resp. pred zacatim "slnecnej" sezony uzivat pripravky s beta-karotenom. A ono to funguje. Chodim von aj v najväcsom teple a aj ked pali Slnko a uz 2 roky som nemal ziadny problem s pokozkou... A nepouzivam ZIADNE kremy (ani opalovacie, ani pletove ani na ruky, proste zidnu chemiu).

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Hana

13. 8. 2013
15:06

Nanočástice mě celkově v kosmetice zajímají, údajně se čím dál tím víc používají. Navíc jsou vcelku vychvalovány jako nový a velmi účinný způsob jak zlepšit stav pleti. Zajímalo by mě jak je to např. s kosmetikou Bioline, která patří mezi luxusnější a nanočástice používá. Sama se kloním spíše k přírodní kosmetice, nebráním se ale ani vědě, proto jsem ale také na vážkách zda takovou kosmetiku používat, také proto, že může být dosti účinná.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Michal, ProAlergiky.cz

28. 6. 2013
10:34

Kdyby byl článek napsán jako "propaganda Eucerinu", o tom bych musel jako jeho autor něco vědět. Článek totiž nerozebírá a už vůbec nevychvaluje žádné konkrétní produkty, pouze informuje o fyzikálních UV filtrech. Použitá ilustrační fotka produktu na tom nic nemění. Sponzoři portálu, mezi které značka Eucerin patří, do redakčních článků nezasahují. Ale děkuji vám za zajímavý názor.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Jana

26. 6. 2013
21:35

Tímto článkem jsem velice zklamaná! Jako alergik jsem čekala odborný článek a ne jen propagandu výrobku Eucerin. Pokud zákazník navštíví lékárnu, odborník jim zcela jistě nabídne mnohem kvalitnější produkty.
Byla bych moc ráda, kdyby tyto stránky pomáhly alergikům a ne jen profitovaly na propagandě kosmetiky.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
Epaderm mast

Epaderm mast 3v1 promašťující přípravek pro kompletní péči o suchou a atopickou pokožku. Použití: promazávání pokožky, mytí pokožky, přísada do koupele.

Pyžamová sada pro ekzematiky

Cenově výhodná kombinace rukavicového tička a pyžamových kalhot. Pro optimální ochranu celého těla. Top produkt.

Eucerin - Ochranný krémový gel na opalování proti sluneční alergii SPF 50

Výrazně omezuje riziko vzniku sluneční alergie a solárního ekzému.

Rukavicové tričko MOTÝLEK

Rukavicové tričko MOTÝLEK má uzavřené rukávky. Díky tomu si dítě ve spánku nerozškábe kůži do krve. Skvělé zkušenosti maminek.

Epaderm Cream

Epaderm Cream 2v1 je určen pro kompletní péči o pokožku s atopickým ekzémem. Používá se pro promazávání i čistění pokožky, stačí mít doma jeden produkt.

Punčocháče s kšandami, 100% bavlna

Ve velikostech 60, 70 a 80, v různých barvách. Kvalitní bavlněné punčocháče pro nejmenší, kšandy skvěle drží.