Infolinka 541 212 450


Pečeme na Vánoce… bez mléka
Sladkými symboly Vánoc jsou pro většinu z nás cukroví, vánočka, perníčky či vánoční štola. U většiny těchto dobrot je mléko součástí receptu. Pokud jste na mléko alergičtí či trpíte jeho intolerancí, nezoufejte. Téměř každé vánoční cukroví a pečivo si můžete připravit i v bezmléčné verzi.

Pojďme se podívat na to, které z mléčných výrobků se při pečení běžně používají a jak je můžeme nahradit. Jednoznačně nejčastěji se v receptech objevuje máslo, v menší míře mléko, případně smetana.

Jak nahradit máslo nejen v cukroví

Nejčastější náhražkou klasického másla při pečení jsou rostlinné tuky, a to i v domácnostech „nealergiků“. Důvod? Zhruba dvojnásobná cena másla oproti rostlinnému margarínu.

Při bezmléčné dietě, obzvláště na jejím počátku, doporučuji bedlivě studovat etikety, neboť ne všechny tuky, které se tváří jako rostlinné, v sobě opravdu neobsahují živočišnou složku. Příkladem může být třeba Hera, do které se přidává syrovátka, či Zlatá Haná obsahující mléčný tuk a smetanový zákys.

Když byla dceři prokázána alergie na bílkovinu kravského mléka (ABKM), hledala jsem právě za oblíbenou Heru jiný tuk, který by splňoval dietní opatření, byl chutný a zároveň finančně dostupný. A právě tehdy se u nás doma zabydlela Stella, obzvláště „cukrářská“ verze, které nechybí máslové aroma a nejen cukroví je z ní velmi dobré, od „máslového“ nerozeznatelné, alespoň dle mého názoru.

Medovníčky

Medovníčky

 

Chcete-li se vyhnout ztuženým tukům, můžeme na pečení určitě doporučit Alsan – margarín bez mléčných komponent, laktózy a lepku, který je vhodný právě i na pečení.

Tygří bábovičky bez lepku a mléka

Tygří bábovičky

Další možností, jak nahradit při bezmléčné dietě máslo, je použití sádla a méně tradičních tuků, jako jsou například burákové máslo nebo kokosový olej.

Sušenky z burákového másla - bez lepku a mléka

Kokosovo-mandlové košíčky bez lepku, mléka a vajec s kokosovým olejem 

Kuličky à la Ferrero

Kuličky à la Ferrero

 

Vánočky a vánoční štoly bez mléka

Nahradit klasické kravské mléko, které bývá součástí některých receptů na vánočky či štoly, není až takový problém, neboť existuje poměrně široká nabídka mlék rostlinných – např. sójové, rýžové, ovesné, špaldové, mandlové, kokosové, makové, konopné, pohankové nebo amarantové.

Rostlinná mléka můžeme zakoupit buď sušená, nebo tekutá. Tekuté formy jsou lepší k přímé konzumaci, neboť bývají chutnější a kvalitnější. Na pečení můžeme využít i mléka sušená. Při jejich nákupu ovšem musíme býti obezřetní, neboť součástí některých z nich je kasein, resp. kaseinát sodný – bílkovina kravského mléka či její sůl. To se týká například známé značky Zajíc. Ač jeho výrobce udává, že obsah alergenu je pouze hypotetický, příp. minimální, nemusela by tato mléka citlivým jedincům vyhovovat.

Řadu rostlinných mlék si můžeme připravit i sami, postup není nikterak složitý.

Kokosové mléko

Rostlinné smetany

Některé druhy vánočního pečiva se připravují ze smetany, např. smetanové marokánky nebo smetanové cukroví. Ani jich se při bezmléčné dietě nemusíte vzdát, neboť existují rostlinné alternativy. Některé jsou vhodné k vaření a pečení, jiné, s vyšším procentem tuku, dokonce i ke šlehání.

Druhy smetan jsou obdobné jako druhy mlék. Na trhu je k dostání smetana sójová, ovesná, rýžová, kokosová, špaldová či mandlová.

Marcipánové smetanové miništoly

 Měkké marokánky - bez lepku, mléka, vajec, sóji

 

Nejznámější výrobci rostlinných nápojů, smetan a tuků:

  • Alnatura – kokosové mléko, sójové a rýžové nápoje, ovesná smetana
  • Alpro – nápoje sójové, mandlové, lísko-oříškové, ovesné, kokosové, ochucené i přírodní, sójová, kokosová a rýžová smetany na vaření
  • EcoMil – bio ořechové nápoje (sladké mandle, lískové ořechy), nápoje z quinoy, ovsu, konopné, mandlová a kokosová smetana na vaření
  • Isola BIO – nápoje pohankové, rýžové, kokosové, lísko-oříškové, mandlové, špaldové, ochucené i přírodní, rýžová smetana na vaření a pečení
  • Joya – sójové a rýžové nápoje
  • Natumi – ovesné, rýžové, sójové, špaldové a lísko-oříškové nápoje, rýžová, sójová a špaldová smetana na vaření aj.
  • Oatly – ovesné nápoje, přírodní i ochucené, ovesná smetana na vaření
  • Provamel – převážně sójové, ale i ovesné, rýžové a špaldové nápoje, ochucené i přírodní, sójová smetana na vaření, tuk Soya pro studenou i teplou kuchyni
  • Soyatoo – sójové nápoje, přírodní i ochucené, sójová smetana a šlehačka ve spreji

A co laktóza?

Lidé trpící intolerancí laktózy mají na výběr více variant. Buď mohou dodržovat zcela bezmléčnou dietu, nebo používat bezlaktózové výrobky (mléka, másla, smetany, ale i jogurty, sýry aj.), které bývají označeny např. „Minus L“ či „Lactose free“, „Lacto zero“ atd.

Bezlaktózové a bezmléčné výrobky jsou k dostání např. v hypermarketech Globus, Tesco nebo Albert. Některé nabízejí i vlastní řady bezlaktózových produktů. Úspěšní budete většinou i v prodejnách zdravé výživy a v některých drogeriích (např. DM) či v lékárnách.

Máte i vy svůj oblíbený vánoční recept bez mléka? Podělte se s námi!


Články na podobné téma