Infolinka 541 212 450Sluneční alergie a opalovací přípravky

Otázka:

Dobrý den, minulý rok jsme byli u moře a tam jsem se po prvních 2 dnech obsypala (měla jsem na kůži krupičku, kůže svěděla a zčervenala) jeli jsme na pohotovost a tam mi dali calciovou mast a řekli, že mám alergii na slunce. Do konce roku jsem se už neobsypala. Letos v dubnu při prvním ostrém sluníčku se mi obsypal dekolt, krk a obličej. Zase červená krupička, která svědila. Známí mi říkali, že alergie na slunce je jen nepřipravenost a že se mi to do konce roku už neobjeví. Ale objevilo. Dokonce 4x včetně dovolené, kde jsem se mazala Ladivalem na slun.alergii. Zvláštní je, že jsem žádnou krupičku neměla, červené to taky nebylo, ale hrozně to svědělo a pokaždé trvalo dlouho, než svědění přestalo. Co to potom je za druh alergie? A co byste mi doporučili na léčbu? A ještě jsem se chtěla zeptat, zda je možné chytnout alergii na opalovací olej Nubian of. 15 nebo na Garnier ambre solaire opal.olej 15 nebo 20. - Jsou na ně dobré ohlasy i od alergiků na slunce. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Jana A.

Tazatel:

Jana A.

Odpověd:

Dobrý den,

projevy polymorfní světelné erupce jsou velmi různorodé, od svědění kůže až po rozsáhlé výsevy velmi intenzivně svědících vyrážek spojené i s celkovou nevolností. Zpravidla se objevují v počátku sluneční sezóny nebo při intenzivním slunění (moře, vysokohorské prostředí).

Ochranné prostředky proti UV záření je nutno používat vysoké - značené jako 50+. V léčbě se pak využívají antihistaminika (léky na alergii, volně prodejné), chladivé obklady, tekuté i suché pudry, klidnící pěny, v těžších případech lokální kortikosteroidy (v ČR na předpis, v některých zemích volně prodejné v lékárnách).

Alergie se může vytvořit na kterýkoliv prostředek nanášený na kůži - včetně těch, které zmiňujete. V každém kosmetickém prostředku jsou kromě účinných látek i mnohé další pomocné, schopnost alergizovat mají všechny.

S pozdravem Daniela Kaňovská

Články o sluneční alergii v Magazínu pro alergiky