Infolinka 541 212 450Jak nahradit ryby při alergii na ně

Otázka:

Dobrý den. Prosím o radu. Dcera má od pěti let alergii na ryby. Ryby dřív jedla bez problémů. Dvakrát jí pak otekla pusa při konzumaci ryb. Jednou treska, potom kapr. Její lékař /alergolog/ nám doporučil ryby vůbec nedávat. Testy na ryby jí nedělal. Je alergie na maso / bílkovinu/ ryby, nebo se musí vyloučit vše z ryb ? Můžu jí dávat rybí olej na doplnění Omega -3 ? Nebo co zařadit do jídelníčku na doplnění? Všude se píše ryby dvakrát týdně a dcera už je tři roky nejí. Bojím se aby jí něco nechybělo. Je pořád unavená,podrážděná. Letos se začínají přidávat astmatické potíže. záněty dutin a uší. Snažím se jí přidávat panenské oleje do jídla. Dceři ryby chybí, má na ně chuť, nepáchnou jí, což se pan doktor divil. Dají se nějak nahradit z výživového hlediska. Děkuji za odpověď. Nika

Tazatel:

nika

Odpověd:

Dobrý den, Niko,

nemusíte mít obavy, zákaz konzumace ryb není z výživového hlediska žádná tragédie. Rybí maso je cenné ze tří důvodů:

  • kvalitní a snadno stravitelné bílkoviny
  • vysoký podíl zdraví prospěšných tuků (kromě Vámi uváděných omega-3 mastných kyselin ještě skupiny EPA a DHA)
  • zvýšený podíl minerálních a stopových prvků

Všechny tři skupiny živin se dají dobře nahradit z jiných zdrojů:

  1. Dohlédněte, aby měla dcera v jídelníčku dostatek bílkovin (např. z bílého masa, ale i luštěnin).
  2. Pokud jí nevadí různé rostlinné oleje (dají se přidávat nejen do salátů, ale třeba i na brambory nebo do polévky), směle v tom pokračujte. Olivový, dýňový, sezamový, hroznový atd. atd. Kdyby to byl problém, existuje spousta potravinových doplňků s obsahem nenasycených mastných kyselin.
  3. Co se týká minerálů, pokud několikrát týdně konzumuje celozrnné pečivo, semínka a ořechy, nemusíte mít obavu z jejich nedostatku.

Problémy s dýchacími cestami zřejmě s vynecháním ryb nesouvisí, nicméně určitě je řešte s vaším lékařem.

Držíme palce,

Michal, ProAlergiky.cz