Infolinka 541 212 450Alergie na lepek a ekzém

Otázka:

Dobrý den, jako malá jsem trpěla atopickým ekzémem, který cca v 15 letech odezněl. Pak se mi objevily alergie - na jarní, letní, podzimní a zimní pyly, roztoče. protože se mi začal opět objevovat ekzém a to hlavně v okolí rtů a na očních víčkách zašla jsem k lékaři a z krve mi zjistily potravinové alergie - lepek, jablka, ořechy, kiwi. Teď po cca 6ti letech jsem byla opět u lékaře, opět mi udělaly testy z krve a prý je alergie na lepek pryč. JENŽE - stále se mi objevuje ekzém kolem rtů, očí teď dokonce vyskočil i na krku, loketních jamkách - když dodržuji bezlepkovou dietu je to lepší, ale je to těžké, tak dietu nedodržuji na 100%. Je také pravda, že nedodržování bezlepkové diety může vést až k rakovině? Kvůli alergii na roztoče měním ložní prádlo docela často, netopím, protože mi to vadí, větrám ale příznaky se nelepší. Prosím o nějakou radu, jsem už docela nešťastná. Děkuji

Tazatel:

Jana Müllerová

Odpověd:

Dobrý den, paní Müllerová,

pokud má člověk sklony k atopii/alergii, stává se, že se během života tyto sklony čas od času nějak projeví - jednou na pokožce, jindy třeba na dýchacích cestách.

Co se týká lepku, existují dva základní druhy imunitních nesnášenlivostí:

  • alergie na lepek jako druh potravinové alergie
  • celiakie - neschopnost trávit lepek z imunitních důvodů

U obou těchto nemocí se nedodržování bezlepkové diety může projevit na pokožce ve formě ekzému (kožní forma celiakie se odborně nazývá Duhringova dermatitida). Zkuste probrat se svým lékařem, jesti nemůžete mít celiakii.

Snažte se pečlivě vyhýbat všem potravinám, po kterých pozorujete potíže. Potravinová alergie může časem zeslábnout. Zároveň se se svým alergologem poraďte o možnosti vakcinace proti pylovým alergenům - díky podobnosti alergenů může zabrat i na alergeny potravinové.

Pečlivě si několik týdnů zapisujte, co jíte a pijete a k tomu si vždycky pište, kdy a jaké potíže se objevily. Se svými záznamy pak seznamte svého alergologa.

Alergii na roztoče vyřešíte nejlépe pořízením speciálních protiroztočových povlaků na postel.

Držíme Vám palce!
Michal Závacký, ProAlergiky.cz