Infolinka 541 212 450Alergie na paracetamol a antibiotika

Otázka:

Dobrý den, už nevím,co si mohu vzít při horečce a bolesti. Již cca 8 let mám alergii na Ibuprofen, používala jsem tedy Paracetamol, ale zhruba před rokem se objevily i po pracetamolu červené flíčky na zádech , břiše a prsou, které se slijí do jednolité plochy. Je to vřdy druhý den po podání. To samé se objevuje u při použití antibiotik, včetně Bioparoxu a Pamykoinu. Nyní jsem brala Pamykoin 5 dnů a k němu Aerius, takže se nic neobjevilo, ale protože se dostavila horečka 39,2, vzala jsem ji Novalgin a opět skvrny. Prosím Vás o radu, co bych mohla použít za lék a zda je možné brát léky na které je člověk alergický zároveň s antihistaminiky. Děkuji Vám a přeji hezký den, s pozdravem Fleková

Tazatel:

Fleková

Odpověd:

Dobrý den,

může se jednat o takzvanou "ASA senzitivitu" - tedy o alergii na kyselinu acetylsalicylovou a nesteroidní antiflogistika. Užití těchto léků může u takových pacientů vyvolat dušnost, otoky, zarudnutí. U citlivých jedinců se objevuje i alergická reakce na paracetamol.

Kyselina acetylsalicylová je obsažena např. v Anopyrinu, Godasalu, může být obsažena i v některých volně prodejných preparátech na snížení bolesti a teploty.

Mezi nesteroidní antiflogistika patří celá řada léků a mastiček proti bolesti a snížení teploty, většina z nich je volně prodejných. Jedná se např o: Ibuprofen (Ibumax, Ibalgin, Nurofen), diclofenac (Voltaren, Veral), naproxen (Nalgesin), metamizol (Novalgin, Algifen), ketoprofen (Fastum gel).

Nejedná se o úplný seznam léků, proto by bylo dobré, kdyby jste si zapamatovala obecný název skupiny, tj. NESTEROIDNÍ ANTIFLOGISTIKA, LÉKY S KYSELINOU ACETYLSALICYLOVOU A PARACETAMOLEM. Vždy konzultujte lékárníka či lékaře před nasazením tohoto typu léků.

Z léků proti bolesti by jste měla tolerovat Tramal či Aulin (Nimesil), ze skupiny léků na snížení teploty můžete použít Aulin (Nimesil). Tyto léky jsou pouze na lékařský předpis, proto prosím požádejte praktického lékaře o recept.

S pozdravem

MUDr. Lenka Mišunová, PhD.