Infolinka 541 212 450Alergie na acylpyrin

Otázka:

Dobrý den. Mám podobný problém jako p. Fleková - dotaz ze 6.2. 2013.Od mala mám alergii na acylpyrin. Bohužel patřím k úrazovým typům, nevyhnuly se mi i nějaké operace, po kt. se mi alergie asi zhoršily. Už jsem vyzkoušela všechny možné léky proti bolesti a zánětům, mazací gely i krémy - Vámi doporučovaný Nimesil však alergen obsahuje také. Paralen mohu, mažu heparoidovou mast, ale bojím se, že mě mohou potkat i stavy, kdy to bude slabé. Reaguji osypáním v krku, při horší reakci pak zhoršeným dýcháním, slabostí, zimnicí. Clarytin a calcium mám od alergoložky,to zabírá - cca do 1/4 hod se to zlepší, ale celý stav trvá až 1 hod, než to celé přejde. V nemocnici po operaci jsem se "jen" osypala. Zajímavé je, že mi vyšla alergie jedině na nějakou plíseň a na čistou kys. salycilovou NE. Pomeranče a jahody jsem jídala bez reakcí, radši jsem je vynechala. Otec má alergii jen na jahody, i přes ruce při pletí, jinak vůbec nic. Existuje prosím jiný typ léku proti bolesti, který mohu? nebo už je lepší brát cokoli a k tomu antihistaminikum? děkuji.

Tazatel:

Iva

Odpověd:

Dobrý den,

v podstatě pro Vás platí doporučení, které jsem psala ve vámi zmiňované odpovědi, kromě toho, že vy můžete užívat Paracetamol.

Nerozumím ve vaší odpovědi větě - "Nimesil však alergen obsahuje také" - znamená to, že u Vás po užití Nimesilu také došlo k alergické reakci?

V každém případě byste kromě Paracetamolu mohla užít Tramal.

To, že alergie na kyselinu salycilovou nebyla potvrzena v testech, není důležité, naopak dochází k tomu často. Tento typ alergie probíhá jinými imunologickými reakcemi, než těmi, které jsme schopni zachytit v testech. Důležité je, zda po kontaktu s konkrétním alergenem dochází k alergické reakci.

S pozdravem MUDr. Lenka Mišunová