Infolinka 541 212 450Vysoké IgE a alergia na potraviny

Otázka:

Dobrý deň, už niekoľko rokov mám zvýšenú hodnotu IgE v krvi (3500 - 4200). Opakovane mi boli robené kožné testy na pele, domáce zvieratá a roztoče s negatívnym výsledkom. Tento rok som absolvoval test na špecifické IgE na mlieko, syry a mliečne výrobky, dva roky po sebe testy zo stolice na parazity tiež s negatívnym výsledkom. Nepociťujem ťažkosti so svrbením kože ani s vyrážkami, prípadne exémami. Posledné dva roky mám však problémy s bolesťami žalúdka a kĺbov a bývam často unavený, hlavne v popoludňajších hodinách. Po opakovanom gastroenterologickom vyšetrení mi bol zistený reflux, krvné výsledky sú v poriadku, okrem vysokého IgE. Môžu byť moje problémy spojené s alergiou alebo intoleranciou na potraviny? Problém je v tom, že neviem určiť pocitovo, ktoré potraviny mi "nesedia". Všetko mi chutí jesť, váhu si roky držím rovnakú. Prosím o radu, čo by bolo vhodné v mojom prípade robiť. Na internete som čítal o rýchlom teste na intoleranciu potravín, len ja osobne veľmi neverím na testy predávané cez internet. Ďakujem za prípadnú radu. Vladimír

Tazatel:

Vladimír

Odpověd:

Dobrý den, Vladimíre,

vysoké hladiny IgE v krvi nemusejí nutně znamenat nějaké onemocnění.

Vizte náš nedávný dotaz na toto téma: Vysoké hodnoty IgE

Bolesti žaludku jsou jedním z možných příznaků potravinové alergie, i když mohou souviset i s jinými onemocněními. Obecný postup, jak najít potraviny, které Vám nedělají dobře, je takovýto:

  1. Po dobu několika týdnů si zapisujte, co všechno jíte a pijete. Snídaně, svačina, oběd, večeře atd.
  2. Pokud pocítíte nějaký zdravotní problém, zaznamenejte si ho také, a to včetně přibližného času, kdy se objevil a kdy zmizel.
  3. S výsledky svého zapisování pak seznamte svého alergologa. Pokud bude potřeba, udělá Vám další testy.

Domácí testy ke zjištění potravinové intolerance (nejznámější je asi Food Detective) fungují, ale nemají nic společného s potravinovou alergií. Tyto testy nesledují protilátky typu IgE, ale typu IgG.

Michal, ProAlergiky.cz