Infolinka 541 212 450Časté průjmy u dítěte

Otázka:

Dobrý den, mám dotaz ohledně potravinové alergie mé 3leté dcery.Máme zjištěnou alergii na BKM, hovězí maso, celé vejce. Malá trpí častými průjmy, někdy až 8x denně a bolestmi bříška. objevuje se jí občas hlen a čerstvá krev, někdy je stolice napěněná. Po eliminační dietě žádná změna. Nejvíc mě znepokojuje fakt, že nám doktor tvrdí, že lze udělat test jen na 5 potravin za půl roku,že mu to neproplácí pojišťovna a tripl testy odmítá. Je to běh na dlouhou trať a nevím, jestli mám radši vyhledat jiného lékaře, aby jsme zjistili, co je příčinou. Chci se ještě zeptat, jak je možné, že při alergii na BKM má negativní kasein a alfa a beta laktoglobulin. Mimo jiné mě toleruje výrobky typu activia a acidofilní mléko. Nemohl by být problém s laktosou? Veškeré problémy se jí začali objevovat po prvním očkování, kojená byla do 13 měsíců. Moc děkuji za radu.

Tazatel:

Iva

Odpověd:

Dobrý den,

pokud podáváte výrobky activia a acidofilní mléko, nemůžeme hovořit o eliminační dietě.

Tzv. "Tripl" test jste si asi zaměnila - takto říkáme testu prováděnému u gravidních žen k vyloučení některých vrozených vad, nesouvisí s alergiemi. Z uvedeného popisu potíží nelze stanovit diagnosu, bohužel to po internetu není vždy možné.

MUDr. Eva Orálková

P. S.: Informace o mléčných bílkovinách najdete v článku Mléčné alergeny podrobněji, který je součástí sekce Potravinová alergie. O možnostech odhalení příčiny potíží se dočtete v článku Diagnostika a léčba potravinové alergie. Michal, ProAlergiky.cz