Infolinka 541 212 450Intolerance lepku - křeče a průjmy po požití jídla

Otázka:

Dobrý den, mám po požití určité stravy do půl hodiny průjem,který je doprovázen křečemi a bolestí celého trávicího traktu jako i žaludek. Trpí anemií a objevil se i ekzém rukou a stále hubnu protože tělo nedokáže nic v sobě udržet. Byla jsem na gastroskopii 2x a z biopsie mi nezjistili nic. Osobně se domnívám, že se jedná o intoleranci lepku. Další vyšetření mi bylo odmítnuto protože výsledky jsou negativní. Moje teta má intoleranci lepku a zjistili ji to až po pátém vyšetření. Tudíž se domnívám, že i mne mohla být diagnoza stanovena špatně.Bydlím v okolí Brna a je možné jít někde někam bez doporučení lékaře. Ten totiž s tím nechce nic dělat.Jsem zoufalá. Děkuji za odpověď Jana K.

Tazatel:

jazzka

Odpověd:

Dobrý den, Jano,

pokud jste tak zatím neučinila, nechejte se vyšetřit na alergologii. Stačí k tomu doporučení Vašeho praktického lékaře. Rychlost, jakou nastupují Vaše potíže, je totiž typická spíše pro alergické reakce.

Snažte se sama sledovat, po kterých jídlech se Vám dělá zle. Ideální je zavést si takový jednoduchý deníček a aspoň 3 týdny si zapisovat, co každý den jíte a pijete, a také všechny zdravotní potíže (včetně času, kdy se objevily). Toto budou důležitá vstupní data pro lékaře, aby dokázal určit, na jaké potraviny Vás má testovat.

Co se týče intolerance lepku (celiakie), různé diagnostické metody mají různou přesnost. Obvykle nejpřesnější bývá právě biopsie tenkého střeva, takže je vysoká pravděpodobnost, že v celiakii problém nebude. Ale lékařská věda není neomylná...

Držíme Vám palce,

Michal, ProAlergiky.cz