Infolinka 541 212 450Silná alergie na mléčné výrobky u kojence

Otázka:

Dobrý den, 9.měsíční syn od narození silně reaguje i na minimální množství mléčného výrobku, příznaky má skoro všechny kromě neprospívání a nechuti k jídlu,(reakce je nadýmání,koliky,průjem,zvracení, krev ve stolici,pískoty,atopický exzém od 3 měsíce...)stále se budí, kojím a držím přísnou dietu, reaguje kromě mléčných výrobků také na vejce,soju,ryby,vepřové sádlo,jablko,(banán snáší přes mateřské mléko, podaný jemu nesnese)hodně věcí ho nadýmá např. špenát, kedluben, hroznové víno v mé stravě atd...k vysazení alergenů došlo až ve 3 měsící(do té doby stále plakal)pediatrička nevěřila mému podezření na alergii. Stále často kojím, přes den cca 3-4x a v noci ho uklidnuju kojením 2-6x když ho bolí bříško,svědí exzém apod. Jeho jídelníček je nyní dopoledne a odpoledne ovoce(hruška,švestka,merunka,broskev)v poledne mrkev,dýně nebo cuketa s bramborem a masem krůtím, králičím,kuřecím nebo telecím. večer nemléčná kaše(rýžová,kukuřičná). Při testech na kožním ve 4. měsíci když už jsem držela bezmléčnou dietu (ale ne tak přísnou)se neprokázala žádná alergie. Nyní jsme zkoušeli mléko nutrilon alergy care, měl po něm bolest bříška, trochu ublinkával,částečně se vrátil atop. exzém,ale neměl po něm krev ve stolici jako po ha mléku. Poslední dva týdny pokašlavá, není nachlazený, zakašle nasucho a zachrčí například když začne plakat a při námaze, může už to být projev astmatu? manžel a jeho rodina jsou astmatici. Máme už jít na aelorgologii nabo můžu pokračovat v tomto jídelníčku i dál. naše pediatrička na alergie příliš nevěří a nechce nás v tomto věku nikam poslat,že prý nemá cenu testovat tak malé dítě. Bojím se, aby měl dost výživy a vápníků(doplnuji do stravy tabletami)může mít citlivá střeva na nadýmání kvůli alergii?kdy mám znovu zkoušet mléčné výrobky když nesnese ani alergy care. Bojím se co mu dám kdyby mi došlo mateřské mléko,atopický exzém u něj reaguje na stravu, promazávat můžu čímkoli. Prosím poradte mi

Tazatel:

JanaB

Odpověd:

Dobrý den, Jano,

začnu tím, že u takto malého dítěte je testování na alergologii opravdu ošemetné, protože často vycházejí nepřesné nebo protichůdné výsledky. Je to dáno nevyzrálým imunitním systémem. Takže v tomto má Vaše dětská lékařka pravdu.

Vaše údaje jsou opravdu zvláštní. Pokud je syn skutečně alergický na bílkovinu kravského mléka, což je u ekzematiků celkem běžné, pak by mu Nutrilon Allergy Care neměl způsobovat potíže. Zřejmě se do toho přidala nějaká přecitlivělost na další potraviny.

Je třeba myslet na to, že reakce na potraviny nemusí být vždy okamžitá. Zatímco trávicí problémy (nadýmání, průjem) se objevují do několika hodin po konzumaci nevyhovující potraviny, projevy na pokožce mohou reagovat s daleko větším časovým odstupem. Proto si někdy můžete myslet, že reaguje na něco, co naposledy jedl, ale nemusí to tak být. Může jít reakci na potravinu podanou dávno předtím.

Špenát nebo kedluben nadýmají běžně, tady asi problém nebude.

Abyste sebe ani syna nemusela trápit "přísnou dietou", která evidentně nikam nevede, je potřeba zjistit, které potraviny skutečně vadí. To je možné pouze pomocí testovací eliminační diety. Tato dieta je opravdu přísná, ale není zbytečná a navíc netrvá dlouho. Pokud kojíte a zároveň přikrmujete, budete ji muset podstoupit oba - obě verze (pro dítě a pro matku) jsou podrobně popsány v článku, na který Vás odkazuji.

Atopický ekzém a potravinová alergie často souvisejí i s astmatem. Všechno jsou to alergická onemocnění, která člověk může zdědit.

Držíme Vám palce,

Michal, ProAlergiky.cz