Infolinka 541 212 450Zrudnutí a svědění kůže po vystavení slunci

Otázka:

Dobrý den, zhruba 10 let trpím kožními potížemi, od září 2012 však nastalo výrazné zhoršení. Na nechráněných částech těla mi po oslunění zarudne kůže, dostaví se svědění a pocit horka. Pocity jsou velmi nepříjemné. Projevy mizí bez jizev a pigmentací, objevují se nezávisle na ročním období a stačí stále menší intenzita osvícení. Zpočátku potíže reagovaly na Zyrtec, poslední rok však nezabírají žádná dostupná antihistaminika, vyzkoušen např. i Ketotifen, Prednison. Ochranné krémy bez efektu a vyšetření na porfyrii vyloučeno. Provedená vyšetření nesvědčí o onemocnění charakteru coeliakie či IBD. Rovněž vyloučeno hematologické a imunologické onemocnění. Sono břicha negativní. Prosím o radu. Děkuji

Tazatel:

Tomáš K.

Odpověd:

Dobrý den,

u některých pacientů s prudkou reakcí na UV záření bývá zlepšení stavu po tzv. desenzibilizační fototerapii - tedy "otužování" malými dávkami UV záření o přesně definované vlnové délce.Musí však předcházet rozklíčování Vašeho problému a určení, je-li Váš problém pro tuto léčbu vhodný.

Nevím, odkud pocházíte, ale doporučuji ev. konzultaci na kožní klinice FN v Hradci Králové - toto pracoviště se velmi podrobně, dlouhodobě a na vysoké úrovni věnuje fotobiologii kůže - tedy vztahu kůže a světla viditelného či UV.

S pozdravem D. Kaňovská

MUDr. Daniela Kaňovská