Infolinka 541 212 450Červené fleky kolem úst po jídle u malého dítěte

Otázka:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Mám 10 měsíční holčičku, která zřejmě trpí nějakou potravinovou alergií nebo intolerancí. Po požití jakékoli umělé mléčné výživy (i HA mlék) jí v místě, kde se pokožka dotkla dané potraviny (nejčastěji v okolí úst) naskočí červené fleky, které za cca 2 hodiny zase vyblednou. Pokud sní větší množství těchto potravin (např. mléčné kaše, nebo umělé mléko), tak je vyzvrací. Dnes jsme zkusili Kozí kaši a reakce byla ještě mnohem horší - v zarudlých místech na obličeji jí naskočili bílé puchýřky a to téměř okamžitě po podání kaše. Za 2 hodiny jí kožní reakce zase zmizela. Potřebovala bych poradit, jak mám postupovat, popř. jaké odborníky navštívit. Když jsem tento problém zmínila u naší pediatričky, sdělila mi pouze, abych jí tyto potraviny nedávala...., což pro mě ale není řešení. Zatím je dcerka kojená, ale nevím jak dlouho jí mé mléko bude stačit - má malý váhový přírůstek a podle krevních testů má na spodní hranici nějaké vitamíny (což máme doplňovat podáváním vitaminu B-Komplex 2x týdně). Budu moc vděčná za jakoukoli radu.

Tazatel:

Tereza

Odpověd:

Dobrý den, Terezo,

Vaše úvaha je zřejmě správná. Vypadá to na potravinovou alergii na mléko. Vaše dětská lékařka by Vás měla odeslat na vyšetření na alergologii. Ale bohužel v takto nízkém věku se testy na alergie prakticky nedělají, protože jsou vzhledem k nevyvinutému imunitnímu systému málo průkazné.

Alergii ale můžete potvrdit nebo vyvrátit provedením takzvaného eliminačně expozičního testu. Je to vlastně taková krátkodobá diagnostická dieta. Pokud ještě kojíte, dietu budete muset držet i Vy.

Součástí této diety je i přechod na hypoalergenní (vysoce hydrolyzované) kojenecké mléko. HA mléko není dostatečným řešením, to slouží pouze k prevenci.

Mějte se hezky,

Michal, ProAlergiky.cz